VAŠINGTON, Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i vlasti Srbije postigle su sporazum, koji treba da odobri Uprava i Izvršni odbor direktora MMF, o programu ekonomske podrške Srbiji putem zajma koji se sastoji od 351 milion specijalnih prava vučenja (oko 518 miliona dolara), u okviru 15-o mjesečnog Stend baj aranžmana, navedeno je u saopštenju izvršnog direktora MMF Dominik Štros-Kana koja je juče objavljen na sajtu Fonda.
Aranžman je sklopljen, imajući u vidu povoljnu poziciju Srbije kad je riječ o deviznim rezervama i kontinuirani pristup stranom finansiranju, pod regularnim, a ne izuzetnim, procedurama i limitima, ističe se u saopštenju.
Vlasti Srbije ne planiraju, navodi dalje direktor MMF -a, da posegnu za sredstvima , raspoloživim u okviru ovog aranžmana, sem ukoliko to ne bude neophodno.
“Previranje na globalnom finansijskom tržištu počelo je da se preliva na Srbiju i ovaj iznenadni preokret u međunarodnom okruženju verovatno će usporiti priliv kredita i ekonomsku aktivnost u tom regionu. Mada su kapital bankarskog sektora i likvidnost na znatnom nivou, što bi trebalo da pomogne da se odoli finansijskim premećajima, potrebna će biti čvrsta politika kako bi se održalo investitorsko i tržišno povjerenje”, ističe Štros Kan.
“Vlasti (Srbije) su donjele čvrst i sveobuhvatan program. Cilj predloženog Stend baj aranžmana je da se podrže mjere za održavanje makroekonomske i finansijske stabilnosti. One uključuju fiskalno ograničavanje, uz deficit (budžetski) u idućoj godini ograničen na 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), monetarnu politiku, usmjerenu na suzbijanje inflacije, prednost mjerama u finansijskom sektoru i, ukoliko bude potrebno, reagovanje na moguću pretnju stabilnosti, kao i struktiralne reforme radi podsticanja ekonomskog rasta i izvoznog potencijala”, zaključuje se u saopštenju Stros-Kan – a, povodom aranžmana između Srbije i MMF -a.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.