BRISEL, U Srbiji su cijene struje, gasa i drugih goriva, kao i troškovi poštanskih usluga, telefona i faksa i održavanja ličnih vozila najniži među 37 evropskih zemalja, objavio je danas evropski statistički zavod Evrostat.
Cijene obuće, odjeće i potrošačke elektronike u Srbiji su blizu prosjeka Evropske unije i više su nego u većini zemalja regiona.
Makedonija je, prema podacima Evrostata, najjeftinija za mnoge kategorije robe i usluga i po potrošačkim cijenama u svim kategorijama je na 44 odsto prosjeka EU, dok je Srbija na 52 odsto prosjeka cijena u EU.
Od Srbije su jeftinije i Albanija, koja je na 50 odsto prosjeka EU, kao i Bugarska sa 51 odsto, ali treba imati u vidu da je plata u Srbiji među najnižima u Evropi, objavio je portal Euraktiv.
Kada je riječ o hrani, piću, odjeći i obući, u Srbiji su u odnosu na EU najjeftiniji alkoholna pića i cigarete , 49 odsto evropskog prosjeka. Po tom pokazatelju, Srbija je skuplja samo od Makedonije, koja je na 41 odsto evropskog prosjeka.
Kada je riječ o hrani i bezalkoholnim pićima, indeks cijena u Srbiji je 65 odsto evropskog prosjeka, slično kao u Bugarskoj gdje je 66 odsto, a više nego u Makedoniji u kojoj je 51 odsto.
Cijene odjeće i obuće u Srbiji su blizu evropskog prosjeka, sa indeksom cijena od 98 odnosno 96 prosjeka EU, a razlika između najjeftnije Turske i Srbije iznosi oko 15 procentnih poena, dok između Srbije i Makedonije oko 12 procentnih poena.
Srbija je ubjedljivo najjeftinija po cijenama struje, gasa i drugih goriva, i indeks cijena je 47 odsto evropskog prosjeka, dok je u Makedoniji 52, a Albaniji 55 odsto. U ovom domenu u EU je najskuplja Danska sa indeksom 1,75 puta višim od evropskog prosjeka.
Po cijenama namještaja i podnih i zidnih obloga Srbija je na 56 odsto evropskog prosjeka dok je indeks cijena kućnih aparata 86 odsto prosjeka, a potrošačke elektronike 94 odsto.
Cijena komunikacija u Srbiji značajno je jeftinija nego u svim drugim zemljama i iznosi 39 odsto prosjeka EU. Prva sljedeća zemlja je Kipar sa cijenama na 49 odsto prosjeka EU, a ostale zemlje su na više od 60 odsto prosjeka EU.
Troškovi komunikacije obuhvataju poštanske usluge, opremu za telefoniranje i telefaks, kao i usluge telefoniranja i faksa.
Kada je riječ o restoranima i hotelima, Srbija je na 54 odsto evropskog prosjeka, a od nje su jeftinije Makedonija i Albanija, 42 odsto, Bugarska, 45 odsto, ali i Rumunija, sa cijenama koje su upola jefnitnije od prosjeka EU.
Najskuplja zemlja je Švajcarska, gdje su cijene 48 odsto više od prosjeka EU, a među skupljima su i zemlje sjeverne Evrope.
U kategoriji prehrane rekord po skupoći drži Norveška, sa cijenama 65 odsto iznad prosjeka za hranu i bezalkoholna pića, 41 odsto višim za obuću, a 38 odsto za odjeću. Alkoholna pića i duvan su tamo 2,37 puta skuplji od EU prosjeka.
Danska i Norveška su najskuplje i po pitanju održavanja vozila, transportnih usluga i restorana i hotela, dok su troškovi za telefone, faks i poštanske usluge najskuplji u Španiji, gdje su cijene 28 odsto više od evropskog prosjeka.
Izvještaj obuhvata 27 zemalja EU, zemlje kandidate i potencijalne kandidate, Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Tursku i tri članice zone slobodne trgovine sa EU Island, Norveška i Švajcarska.
Prema nedavno objavljenim podacima, u Srbiji su u martu prosječne plate bile 357 evra, u Makedoniji 330 evra, u Hrvatskoj oko 750 evra, u Sloveniji oko 980 evra, u Slovačkoj oko 770, a u Crnoj Gori oko 480. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
bacite ovo istrazivanje u smece. ono ne znaci nista, ne pokazuje nikakve relevantne podatke, buduci da se porede apsolutni indeksi, a ne relativni. velika utjeha sto je u srbiji gas jeftiniji 0,10 EUR od npr. belgije a standard nizi 70%.