BEOGRAD, Potrošači u Srbiji imaju još jednu nedelju da troše jeftiniju struju, jer već od 1. marta kilovati poskupljuju u prosjeku za 10 odsto. Domaćinstvima slijedi povećanje cijene električne energije za 11,5 odsto, a privredi za osam odsto.
Zasad je izvjesno da slijedi jednako povećanje po svim zonama i tarifama, a prosječni računi za martovsku struju biće veći od 700 do 1.000 dinara, zavisno od potrošnje. Prve račune u kojima će biti obračunati skuplji kilovati građani će dobiti tokom aprila.
Tako će najjeftiniji kilovat u zelenoj zoni i pri tom noćnoj tarifi koštati skoro dinar, dok će najskuplji kilovat u crvenoj i dnevnoj zoni koštati čak 13,1 dinar. Sa paprenim računima domaćinstva mogu da se izbore samo dobrom računicom i štednjom struje. Najvažnije je da se ne uđe u crvenu zonu, odnosno da potrošnja ne pređe 1.600 kilovata. Značajnu uštedu prave i oni koji koriste noćne kilovate, koji su četiri puta jeftiniji od dnevnih.
Najgore će biti onima koji se griju na struju. Domaćinstva koja koriste TA peći do sada su u prosjeku za grejanje stana od 50 kvadrata izdvajala oko 6.000 dinara, a sada će im račun biti veći za oko 800 dinara.
Najteže će biti potrošačima koji imaju etažno grijanje, jer im je i do sada račun bio papren. Grijanje prosječnog stana na ovaj način mjesečno košta i 16.000 dinara, a sljedeća grijna sezona biće još skuplja.
S druge strane, u EPS kažu da struja mora da poskupi, jer novac za rad elektroenergetskog sistema može da se obezbijedi jedino iz prihoda od prodaje struje. U strujnoj kompaniji tvrde i da su Srbiji potrebne nove investicije i elektrane, jer već 25 godina nije izgrađena nova.
– Spremni smo da ponudimo jeftiniju struju onima koji ne mogu da plate realnu cenu, ali država mora da utvrdi ko je socijalno ugrožen – ističu u EPS. – Bez socijalnih karata, koje treba da utvrdi Ministarstvo rada, nema ni dodatnih povlastica za najsiromašnije.
Planom poslovanja EPS određeno je i da električna energija poskupi još jednom 1. jula, ali nije izvjesno da li će se to i dogoditi. Ministar energetike Petar Škundrić kaže da će se o eventualnom drugom povećanju cijena kilovata razgovarati tek kada privreda pokaže znake oporavka.
U EPS je, inače, izračunato da bi, po metodologiji opravdanih troškova, struja tokom 2010. godine trebalo da poskupi 38 odsto. Tada ne bi imao gubitaka. Jer, i pored dva ukalkulisana poskupljenja, minus EPS u ovojoj godini biće oko 20 milijardi dinara.
Prema objašnjenju iz Agencije za energetiku, u cijeni električne energije 58 odsto čine troškovi proizvodnje, uvoza i plata radnika sa Kosova i Metohije. Šest i po odsto odlazi na prenos energije, dok 30 odsto pripada distribucijama. Izdaci za trgovinu na malo su pet i po odsto ukupne cijene energije (tu su troškovi pravljenja, štampanja i slanja računa). Večernje novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.