BANJALUKA, Agencija za prodaju nekretnina “Inžinjering-ekonomik” iz Banjaluke pokrenula je akciju povoljnije prodaje stanova za studente, kojom uz kupovinu stana student dobije 2.000 maraka podsticaja od agencije, a koje može dobiti kao stipendiju ili kroz plaćanje režija.
Prema riječima Milana Lepića, direktora Agencije “Inžinjering-ekonomik”, akcija je pokrenuta kako bi se studentima i njihovim roditeljima omogućilo da kupe stan.
“Plaćanje mjesečne stanarine dođe isto kao i plaćanje rate kredita, s tim što u ovom drugom slučaju bar imaš svoj stan. Cijena kvadrata stana je 2.000 KM sa uračunatim PDV-om i ne razlikuje se od cijena koje nude druge agencije, osim što imamo ovu subvenciju od 2.000 KM za kupce koji do 1. oktobra kupe stan i ekstra mogućnost a to je da se ovaj stan može staviti pod hipoteku”, kazao je Lepić.
On je dodao da su uslovi za kupovinu stana da kupac student ima upisan jedan semestar, da mu je ovjeren indeks i da nije bitno da li je redovan student, postdiplomac ili vanredan.
Gospa Vajagić, prodavac nekretnina u Agenciji “Euro Agent” iz Banjaluke, kazala je da ova agencija nema sličnu akciju, ali da je prodaja nekretnina dosta opala u posljednje dvije godine.
“Cijena stanova stalno pada. Starogradnja je od 1.500 do 1.700 u zavisnosti od lokacije, ali i to se ne može prodati jer vlasnici neće uopšte da spuste cijenu. Kupci traže stanove maksimalno do 100.000 maraka, a najviše kupuju mladi bračni parovi”, kazala je Vajagićeva.
Milan Grubor, predsjednik Omladinskog savjeta RS, kazao je da je ova akcija za pohvalu jer društvo još nije prepoznalo ovaj problem koji postoji.
“Potrebno je da se što prije država uključi u subvenciranje kredita i za studente i mlade bračne parove”, kazao je Grubor.
On je naveo da nemogućnost dobijanja kredita za kupovinu stana dovodi mlade u takvu situaciju da moraju otići iz zemlje, što potvrđuju neke procjene prema kojima će do 2052. godine u RS biti oko 400.000 stanovnika manje.
“Neka od rješenja koja mi nudimo jesu da država daje subvencije građevinskim firmama koje bi gradile stanove za mlade i studente”, naveo je Grubor. Nezavisne novine
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne treba se država uključiti u subvencioniranje kredita, jer time novac poreskih obveznika troši na pljačkanje poreskih obveznika od strane “građevinske mafije” i stranih banaka.
Država treba napraviti jeftine stanove za diplomce, mlade bračne parove i ključne kadrove.
*
To se radi tako što država dodijeli zemljište, raspiše međunarodni tender za gradnju i ponudi mladima stanove po cijeni od 1000KM/m2.
Ovo je već definisano u strategiji za mlade Grada Banje Luke, ali nikada ništa nije urađeno po tom pitanju.
*———————
Izjava “Plaćanje mjesečne stanarine dođe isto kao i plaćanje rate kredita” je smiješna, jer je mjesečna rata kredita nekoliko puta veća od zakupnine za isti taj stan, a ulaganje u nekretnine u Banjoj Luci se uopšte ne isplati. Bolje je novac držati na štednji.
ovakvi vijesti se ne trebaju nalaziti ovdje, ovo nisu mali oglasi. u nemogućnosti da stanove prodaju po cijeni koju su mislili, sada nude 2000km. taj stan realno ne treba da bude više od 1200 km na onoj lokaciji gdje se ova zgrada nalazi.
xa,xa,xa mogu li ja da se negdje upišem pa da se ofajdim. Nema veze što je cijena stana čista pljačka i ekonomski neodrživa.
sami lopovi……..hah ha ha smesno
Poštovani capital.ba i čitaoci,
Kao odgovorno lice u “Agencija za prodaju nekretnina “Inžinjering-ekonomik”” želio bih da iznesem neke ispravke grešaka koje su se potkrale u tekstu, kao i da pojasnim neke stavove.
“Agencija za prodaju nekretnina “Inžinjering-ekonomik”” nije agencija za prodaju nekretnina nego preduzeće za trgovinu i usluge, koja je kao investitor napravila jednu stambeno-poslovnu zgradu. Pravilan naziv je “Hidroinženjering & Economic” d.o.o.
Ime direktora je Milan Letić.
Podaci o cijenama stanova iz druge agencije, odnose se na starogradnju, kako je i navedeno, a cijene novogradnje su takođe oko 2000,00 KM.
Davide, ove subvencije ne daje država nego Hidroinženjering & Economic.
Slažem se da bi trebalo da se država aktivnije uključi, ili barem Grad, u rješavanje problema smještaja mladih, ali se bojim da naša država još nije dorasla tome da na ozbiljan način organizuje, provede i prati realizaciju takvog tendera. Pobijedile bi lokalne ili kvazi-inostrane firme, koje bi naplatile kvadrat 1000 KM, a napravile ga za 100 KM. To što bi život u tim zgradama uskoro postao nemoguć nikoga ne bi bilo briga, a malobrojni bi zadovoljno trljali ruke.
Provjerio sam sa nekoliko kupaca naših stanova i njihova mjesečna rata je oko 500 KM na 20 godina. Kako se radi o dvosobnim stanovima, jasno je da je rata ista ili za par procenata veća od rente za isti stan, ali nikako nekoliko puta veća. Ovdje nisam uzeo u obzir kvalitet gradnje, energetsku efikasnost, vlastito centralno grijanje… što ovu razliku realno svodi na 0.
Do dick, ja sam i novinarki rekao i to je jasno kao dan da se radi o promotivnoj akciji koja za cilj ima pospješenje prodaje stanova, ali i koja roditeljima koji baš sada razmišljaju o smještaju svojih budućih studenata daje nešto vrijedno. Vašu izjavu o vrijednosti stana na datoj lokaciji demantuju rezultati akcije.
Rakovic, sa Vašim mišljenjem bih se prije nekog vremena, iz neznanja, i sam složio. Sada, kada bolje poznajem tržište, kao i realne troškove izgradnje, mogu samo reći da se ne slažem sa Vašim pogledom na cijenu.
Za eventualnu dalju diskusiju, kako redakciji, tako i čitaocima, stojim na raspolaganju na email milan TAČKA letic NA hidroinzenjering TAČKA com.
Poštovani gospodine Letić,
–
Ne radim na kreditima, pa možda nisam u pravu, ali je nemoguće da je rata kredita 500KM/mjesečno, ako se radi o dvosobnom stanu (50m2 x 2.000KM= 100.000KM), jer bi to značilo da je godišnja kamatna stopa oko 2%. To je nemoguće.
–
Čak i da se radi o kreditu IRB-a (koji ne mogu svi da dobiju i koji ne može biti uzet kao mjerilo jer ne predstavlja standardne tržišne uslove, nego beneficije za posebne grupe), opet je rata kredita bliže 800KM/mjesečno, što je dva puta više od kirije za isti stan.
–
Možda će se komentarom javiti i neko od bankara sa tačnim listama otplate.
——————-
Što se tiče kvaliteta gradnje i cijene, vjerujem da bi velike strane firme, zbog ekonomije obima, bile u stanju da izgrade kvalitetnije i jeftinije stanove od naših građevinskih preduzimača, koji prave pojedinačne zgrade, a ne cijela naselja (kao se to kod nas radilo prije i kako se to radi u svijetu).
–
Priznaćete da je nerealno da cijena kvadrata stana u Banjoj Luci bude približno ista cijeni takvog kvadrata u Berlinu. Ne vjerujem da Nijemci grade nekvalitetno.
–
takođe, poznato mi je da su dolazile i zainteresovane firme, ali ih je naša “građevinska mafija” uspješno isprepadala, pa su oni, za sada, odustali od našeg tržišta.
rata=kirija – neodrživo
kirija mora vlasniku da donese break even na uložena sredstva u roku od 10 do 12 godina. Iz upravo ovih činjenica je vidljivo da je cijena nerealna, a koji faktori “ugradnje” na to utiču uopšte nije važno.
Cijenu stana od 2000+ KM/m2 u Banjaluci može da plati samo neko ko nema pojma šta se dešava u svijetu oko nas. Sve je manje klenova koji se pecaju na takve cijene. Ova je zemlja među posljednjim u Evropi po svim ekonomskim pokazateljima, nikad se ne zna kad će vas neko mitraljezom u vatri rata potjerati iz stana, nezaposlenost, ogromne cijene života, niska kultura i još na to sve, uz ovakve cijene nekretnina samo treba doživotno raditi za stan. Sve preko 1500 KM/m2 je odvratna drskost i rezultat rada prljavih i pohlepnih organizovanih bandi koje gospodare životima običnih smrtnika Banjaluke.