BANJALUKA, Rezultati studije “Razrada faktora emisije karbona iz proizvodnje elektične energije za BiH od 2011. do 2020. godine” omogućiće izradu osnovnog scenarija za buduće projekte Mehanizama čistog razvoja, koji će dovesti do poboljšanja energetske efikasnosti i smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, ocijenila je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić.
Golićeva, koja je danas razgovarala sa predstavnicima njemačke kompanije “Lahmejer internešnel”, istakla je da će rezultati studije omogućiti da se izračunaju pouzdani faktori emisija karbona za navedeni period.
Izradu studije, koja je počela u decembru prošle godine, finansira Evropska banka za obnovu i razvoj, a do sada su završeni radni paket jedan sa pregledom podataka i analiza i radni paket dva sa razradom Osnovne studije, u saradnji sa Nezavisnim operatorom sistema BiH, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Golić je, kao predsjedavajuća Izvršnog odbora Ovlaštenog tijela BiH za sprovođenje Mehanizama čistog razvoja /DNA/, upoznala predstavnike “Lahmejer internešnela” da su Sekretarijatu Konvencije UN o klimatskim promjenama na konačno odobravanje upućena tri projekta iz okvira mehanizama čistog razvoja, od kojih je iz Republike Srpske sistem malih hidroelektrana na rijeci Bosni, za koje je koncesiju dobila norveška kompanija Tehno Enerdži.
“S obzirom da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju nadležni organ za sprovođenje Okvirne konvencije UN o klimatskim promjenama, bitno nam je da je studija koja nam je danas prezentovana projektovala faktore emisija karbona iz procesa proizvodnje eletrične energije u potpunom skladu sa zvaničnim smjernicama i instrumentima obračuna objavljenim od Okvirne konvencije UN o klimatskim promjenama”, rekla je Golićeva.
Ona je dodala da je ova studija i prilika za promociju projekta Mehanizma čistog razvoja, jer će potencijalni investitori moći upotrijebiti faktore emisija ili da ih na osnovu kompjuterskog modela koji je sastavni dio studije sami izračunaju.
Predstavnici njemačke kompanije su istakli da je jedan od ciljeva ovog projekta upotreba faktora za izračunavanje smanjenja emisija karbona za tipove projekata kao što su korišćenje izvora obnovljive energije ili unapređenje energetske efikasnosti u sklopu cjelokupnog lanca snabdijevanja električnom energijom, od proizvodnje električne energije do krajnje upotrebe.
Rukovodilac Projekta za izradu ove studije Ahim Šrajder rekao je da faktori emisija karbona služe da se izračuna ukupan prihod u sklopu jednog lanca snabdijevanja električnom energijom, jer se osim proizvedene energije, trguje i emisijama karbona, što za 10 do 15 odsto povećava profitabilnost jednog eletroenergetskog objekta.
On je naglasio da će, prema pravilima Mehanizama čistog razvoja, rezultati obračuna iz nacrta ove studije, prije izrade konačnog prijedloga, biti predmet nezavisne revizije te da studija uključuje i softver za izračunavanje razvoja emisija karbona koji će se moći koristiti za nova planiranja. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Srpski jezik napreduje. Karbon Zagreb ljepila. U Hrvatskoj jezikoslovci ne bi dozvolili ovakvo izopačenje nego bi rekli UGLJIK ili u prevodu na starosrpski UGLJENIK. :)))))