BANJALUKA, Predstavnici Ministarstva privrede, energetike i razvoja Republike Srpske razgovarali su danas sa delegacijom Ekonomske komisije UN za Evropu /UNECE/ o projektu “Investiranje u energetsku efikasnost u svrhu ublažavanja klimatskih promjena” čiji je osnovni cilj promovisanje formiranja tržišta i stvaranje samoodržive energetske efikasnosti.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstva za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH, Ministarstva finansija i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.
Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Ljubo Glamočić rekao je novinarima da ovaj projekat obuhvata 12 zemalja jugoistočne Evrope i Kavkaza, te da se prva faza projekta odnosi na izradu studija, snimnje stanja i preporuka u smislu jačanja kapaciteta.
“Nakon urađene studije, biće ocijenjena zainteresovanost potencijalnih investitora da podržavaju projekte, odnosno da odrede potrebe i izgradnju kapaciteta. Poslije toga očekuje se formiranje fonda iz kojeg će se kreditirati, podržavati i finansirati pojedini projekti u smislu povećanja energetske efikasnosti i finansiranju projekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kako je definisano Kjoto protokolom”, rekao je Glamočić.
On je istakao da je jedan od ciljeva ovog projekta povećanje energetske efikasnosti i proizvodnje električne energije, odnosno energije iz obnovljivih izvora.
Glamočić je rekao da budžet projekta iznosi 7,5 miliona dolara i da nije utvrđena jasna kvota sredstava za svaku zemlju pojedinačno, naglašavajući da će ona zavisiti od aktivnosti zemalja i da će se program provoditi jednako u svih 12 zemalja.
“RS nastoji da u okviru svojih nadležnosti ispuni sve obaveze koje proističu iz obaveza koje je BiH, odnosno RS, preuzela potpisivanjem svih međunarodnih ugovora i sporazuma i nastojaće da se što više ispune obaveze iz Sporazuma o pridruživanju BiH EU”, naglasio je Glamočić.
Regionalni savjetnik projekta UNECE Adam Sik precizirao je da projekat obuhvata Bugarsku, Rumuniju, Albaniju, BiH, Hrvatsku, Makedoniju, Srbiju, Bjelorusiju, Kazahstan, Moldaviju, Rusiju i Ukrajinu i da traje četiri godine.
On je istakao da će projektom biti pružena asistencija u povećanju energetske efikasnosti, smanjenju nestašice goriva usljed ekonomske tranzicije, te ispunjavanju obaveza iz međunarodnih ugovora o zaštiti okoline.
“Osim formiranja tržišta, cilj je i jačanje energetske efikasnosti i politika energetske efikasnosti obnovljive energije, tako da bi se olakšalo finansiranje projekata i promovisanje, odnosno prilika za komercijalne banke da investiraju u ovaj projekat”, rekao je Sik i dodao da je u drugoj fazi projekta planirano formiranje samoodrživog fonda u vidu javnog privatnog partnerstva sa ukupnim budžetom od 250 miliona dolara.
Prema njegovim riječima, sve aktivnosti projekta u BiH koordinisaće Ministarstvo za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH.
On je napomenuo da je UNECE osnovan 1947. godine s ciljem podržavanja ekonomskog razvoja u regiji i da ima 57 država članica.
Delegacija UNECE-a će tokom dana održati sastanke i sa predstavnicima nevladinih organizacija, strukovnih udruženja, predstavnicima Univerziteta, Saveza energetičara i Privredne komore RS.