NJUJORK, Stečajni sud u Njujorku je odobrio transakciju kojom je britanskoj banci “Berkliz” omogućeno da kupi glavni dio imovine propale američke investicione banke “Liman Braders”.
Sudija Džejms Pek je konstatovao da nikakvu bolju alternativu za aktivu “Liman bradersa” nije našao, ali je naglasio da se ovaj slučaj, kada je osnovna imovina te ogromne banke prodata za nepunih nedjelju dana, ne smije shvatiti kao presedan za slične situacije, već kao vanredni izuzetak “diktiran potrebom brzog rješenja nastalog problema”.
Bankrot “Liman bradersa” početkom prošle sedmice izazvao je pravi talas potresa na svjetskim finansijskim tržištima, koji je, između ostalog, prinudio američku administraciju da sačini sveobuhvatni plan stabilizacije finansijskog sistema najveće privrede u svijetu.
Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Džordža Buša zatražila je u subotu uveče da Kongres odobri 700 milijardi dolara radi obimne finansijske intervencije za ublažavanja potresa u domaćoj i svetskoj ekonomiji.
Buš je izjavio da je intervencija Vlade ključna, zbog rizika koji kriza na finansijskim tržištima predstavlja za obične američke građane i ukazao da program zahtijeva zalaganje velike količine novca poreskih obveznika, ali da će to koštati manje nego da se ne uradi ništa, objavile su svjetske novinske agencije.
Nekada četvrta po snazi američka investiciona banka “Liman braders” je prošli ponedeljak podnijela zahtev za sudsku zaštitu od poverilaca, proglašavajući time najveće bankrotstvo u istoriji SAD.
Ukupna suma aktive te banke, prije podnošenja zahtjeva sudu je premašivala 600 milijardi dolara, što je znatno iznad do sada najvećeg takvog slučaja u SAD, bankrotstva telekomunikacione kompanije “Vorldkom” (WorldCom) sa aktivom od preko 100 milijardi dolara, 2002. godine.
“Berkliz” je još prije bankrota “Limana” pregovarao o kupovini te banke, ali je od dogovora odstupio, radije čekajući da bude proglašen bankrot.
Time je omogućeno da “Berkliz” dođe u posjed najvrednije imovine “Liman bradersa”, prije svega, njene severnoameričke filijale investicionog bankarstva i filijale kapitalnih tržišta i to za samo 1,75 milijardi dolara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.