BANJALUKA – Osnovni sud u Banjaluci odbio je kao neosnovanu tužbu kompanije „Prointer“ iz Banjaluke protiv novinara i urednika portala CAPITAL.
CAPITAL je u tekstovima objavljenim u prvoj polovini 2020. godine do detalja objasnio kako je „Prointer“ došao do novog milionskog ugovora sa Republikom Srpskom i to kao dio konzorcija koji čini stručnu instituciju za tehničke preglede vozila.
Iako su tvrdnje u tektstovima bile pokrivene materijalnim dokazima, ovoj kompaniji koja svoje poslovanje uglavnom zasniva na poslovima sa institucijama i javnim preduzećima u Srpskoj se naše izvještavanje nije svidjelo pa su novinara CAPITAL-a i glavnog i odgovornog urednika tužili za klevetu i povredu ugleda.
Smetalo im je što smo pisali o tome da će „Svi vozači u Republici Srpskoj plaćati „Prointer“ te da „Korona ne utiče na milionske poslove Prointera“ jer smo se po njihovoj ocjeni fokusirali samo na njih, iako su oni, kako su se branili, bili jedni od članova konzorcija koji su dobili posao stručne institucije za tehničke preglede.
Cijenili su da su tekstovi bili zlonamjerni i neistiniti, a informacije neprovjerene te da je sve to uticalo na njihovo poslovanje i poslovni ugled, dok se u javnosti stvorila negativna slika o njima.
Međutim, ništa od toga na sudu nisu mogli da dokažu. Dapače, tvrdnje iz tekstova su i sami potvrdili.
„Po ocjeni suda sporni članci ne predstavljaju povredu ugleda i isti nisu takve prirode da izazovu pad ugleda u društvu. Sud je stanovišta da se iz teksta jasno može potvrditi da je autor potvrdio da je tužilac dio konzorcija te da će svoju zaradu dijeliti sa ostalim partnerima. Prethodno rečeno potvrđuje tužilac“, navodi se u presudi.
Inače, CAPTAL je u odgovoru na tužbu naveo da ne postoje ni indicije da je neko postupao protivno dobroj vjeri ili da je namjerno pronio ili iznio nešto neistinito te da ne postoji ni nagovještaj da se nešto neistinito našlo u tekstovima.
Sud je takođe bio tog stava.
U presudi navode da se CAPITAL bavi istraživačkim novinarstvom iz oblasti ekonomije i privrede te da kao takav prati i piše o poslovnom ambijentu u Repuiblici Srpskoj kao i da ukazuje na pozitivne i negativne aspekte poslovanja.
„Čin klevete se sastoji od davanja lažne ili neistinite izjave o drugom licu kojem se nastoji narušiti izgled tog lica u očima razboritih članova društva. Po ocjeni suda ovakvo izražavanje nije prouzrokovana šteta ugledu tužioca. Zbog navedenih sadržaja tužilac ne bi trebalo da bude izložen mržnji, preziru ili podsmijehu te nema razloga da takvim fizičkim lli pravnim licima pada ugled u društvu. Sam tužilac zbog navedenog izražavanja nije trpio štetu pa je tužbeni zahtjev u cjelosti odbijen kao neosnovan“, stoji u presudi.
Zanimljivo je da je Prointer na sudu iznosio dokaze koji nemaju veze sa spornim tekstovima.
Tako im je dokaz bila korespodencija sa poslovnim partnerima koji su tražili pojašnjenja u vezi medijskih natpisa o njima, ali koja datira iz perioda prije objavljivanja tekstova, pa ih sud nije cijenio kao relevantne.
Nije sramota biti u vezi sa Igorom Dodikom
„Prointer“ se godinama dovodi u vezu sa Igorom Dodikom, sinom Milorada Dodika, koji je to i sam jednom prilikom potvrdio na skupštinskoj govornici.
Oni su tu poveznicu pokušali da predstave kao nešto što im smeta u poslu i nanosi štetu, dok je sud bio drugačijeg mišljenja.
Nakon što je sudija odgledao snimak na kojem Milorad Dodik potvrđuje poslovnu vezu svog sina i „Prointera“ zaključuje da nije sramota biti u vezi sa Igorom Dodikom.
„Sud pojašnjava da autor teksta samo dovodi u sumnju eventualnu povezanost tužioca sa Igorom Dodikom ali po ocjeni suda dovođenje u vezu sa Igorom Dodikom nije nešto što bi umanjilo ugled tužioca u društvu pa se ovo izražavanje ne može smatrati klevetom“, piše u presudi.
Ovo inače nije prvi put da kompanija „Prointer“ bezuspješno pokušava da ospori činjenice koje CAPITAL objavljuje vezano za njihove poslove sa Republikom Srpskom i njenim institucijama.
Tako su nas tužili zbog serije tekstova u kojima smo pisali o tome da im se namješta tender za nabavku integralnog informacionog sistema „Šuma Republike Srpske“ od 17 miliona maraka.
Međutim, odmah nakon podnošenja, tužbu su bez obrazloženja povukli.
CAPITAL: Dejan Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Prema tome ako je predmet pao u parnici pasce i u krivici.
Prointer je bio član konzorcija koji su dobili posao stručne institucije za tehničke preglede, pri čemu je njihova jedina obaveza vjerovatno bila da otvore žiro račun!