BANJA LUKA, Glavni zadatak novoformiranih privrednih sudova u Republici Srpskoj je da efikasnim i blagovremenim intervencijama odmrznu nekoliko stotina miliona maraka koji su blokirani u sudskim postupcima kako bi bili “upumpani” u privredu RS.
Izjavio je ovo za “Glas Srpske” predsjednik Višeg privrednog suda u Banjoj Luci Bogdan Gajić.
– Specijalizacija sudova je bila nužna, jer većina država u okruženju takođe ima privredne sudove. Očekujemo efikasan rad privrednih sudova radi rješavanja višegodišnjih sporova i deblokadu milionskih suma koje su u njima blokirane – rekao je Gajić.
Visoki sudski i tužilački savjet BiH (VSTS) imenovao je čelne ljude i 32 sudije u privrednim sudovima u Banjoj Luci, Bijeljini, Doboju, Istočnom Sarajevu i Trebinju koji sa radom počinju 1. maja.
Privredni sudovi će biti nadležni za rješavanje privrednih sporova, stečaja, likvidacije i registracije preduzeća.
– Ako sve bude kako je planirano, već u maju trebalo bi da presuđujemo u privrednim sporovima – istakao je Gajić.
Za rad privrednih sudova u RS u 2010. godini planirano je sedam miliona maraka, a očekuje se da oni značajno rasterete postojeće osnovne sudove i doprinesu bržem rješavanju privrednih sporova.
Predsjednik Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci Lejla Kosić kazala je da ovu pravosudnu instituciju čeka 11.088 predmeta koji su do sada bili pred privrednim odjeljenjem banjolučkog Osnovnog suda.
– Privredni sporovi ranije su u sudovima stajali i po deset godina. Sada očekujemo znatno brže rješavanje ovih predmeta od kojih će privreda osjetiti veliku koristi, jer su neki od njih milionske vrijednosti – kazala je Kosićeva.
Pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci zaključno sa februarom bilo je 4.540 privrednih sporova, 5.817 sporova male vrijednosti, 106 stečaja, 122 neriješene likvidacije i 504 registracije.
– Privredna odjeljenja Osnovnog suda u Banjoj Luci su bila zatrpana brojnim predmetima i nisu bila u stanju da efikasno rješavaju ove sporove – rekla je Kosićeva.
Dodala je da je u interesu privrednika u RS da se privredni sporovi rješavaju što brže.
– Kada privrednici nemaju solventnih sredstava ugroženo je njihovo poslovanje. Zato su bili potrebni specijalizovani privredni sporovi – navela je Kosićeva.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kazao je da poslodavci daju punu podršku radu privrednih sudova.
– Brzim i efikasnim presudama privredni sudovi bi trebalo da, osim naplate potraživanja, uvedu više reda i odgovornosti u finansijsko poslovanja i izmirivanje privrednih obaveza u Srpskoj – rekao je Milić.
Naglasio je da da su brojna preduzeća bila primorana da stave katanac na vrata, jer zbog predugih sudskih sporova nisu uspijevali da naplate potraživanja.
Na poziciju predsjednika Okružnog privrednog suda u Doboju imenovana je Jovanka Jovanović, na čelu trebinjskog Okružnog privrednog suda će biti Smajil Begović, u Istočnom Sarajevu ovu funkciju će obavljati Aida Šain, a sudija Miroljub Mitrović je imenovan za vršioca dužnosti predsjednika Okružnog privrednog suda u Bijeljini.
Sastanak
Predstavnici privrednih sudova u Republici Srpskoj danas će održati sastanak sa ministrom pravde RS Džerardom Selmanom o ispunjavanju materijalnih uslova potrebnih za rad ovih pravosudnih institucija. Glas Srpske
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Privredni sudovi bi mogli napraviti dobar posao, ali sam nešto skeptičan da će tako i biti…
U pravu si Akcionar. Mi smo mi, a znamo kakvi smo.
Jadno mi izgleda tvrdnja da će sudovi upumpati milione privredi. Kao, ovi postojeći sudovi zamrzli, a novi će sa svojom efikasnosti odmrznuti te silne milione. Ne vidim razlog za euforiju, nego za odgovornost onih koji su doveli do zamrzavanja, bilo da nisu stvorili uslove za efikasan rad postojećih sudova, bilo sudija u postojećim sudovima koji se u dosta slučajeva ponašaju kao zaštićeni medvjedi, pravdajući svoj nerad i neznanje nemanjem uslova.
Čiji će to biti sudovi. Oni koji kroje kapu u politici i ekonomiji, bilo to legalno ili ne. A ako privreda bude od njih čekala pare, sve je to na dugom štapu koji ima samo jewdan kraj. Već viđeno.
u pitanju su iste sudije, koje su (će) zamrzavati milione do 01.05…ne vidim u čemu je razlika???
Sta ce nam pare kad ih ne znamo pametno iskoristiti. Uglavnom rasipamo na sve strane jer kupovinom zamjenjujemo rad, kojeg inace ne volimo nikako.