BANJALUKA, Sindikat udruženih radnika energetike RS upozorio je juče javnost na učestale sudske presude i procese protiv “Elektroprivrede RS” (ERS) i njenih zavisnih preduzeća, koji, kako ocjenjuju, mogu da ugroze rad tog sistema.
Kao najaktuelnije slučajeve navode odštetni zahtjev beogradske firme “SB Soft” protiv ERS-a “težak” 53 miliona KM i presudu po tužbi bijeljinske firme “Tereks inžinjering” protiv Rudnika i termoelektrane Ugljevik na iznos od tri miliona KM.
Branko Đurđević, predsjednik Sindikata RiTE Ugljevik, kaže da je Viši privredni sud u Banjaluci presudio u korist “Tereks inžinjeringa” zbog prekida poslova na otkrivci rudnika.
“‘Tereks’ je učestvovao na tenderu sa ponudom, ali nikad nije angažovan niti je sa njim potpisan bilo kakav ugovor. Radi se o očito kupljenoj odluci”, uvjeren je Đurđević, napominjući da su drugi sudovi odbili odštetne zahtjeve u sličnim procesima privatnih firmi protiv RiTE Ugljevik.
On tvrdi da je “Tereks inžinjering” godinama nakon rata bio jedna od tri povlaštene firme koje su dobijale posao otkrivke rudnika, iako je RiTE Ugljevik za to posjedovao vlastite resurse. Takva negativna praksa, ukazuje Đurđević, prestala je tek po zaključku Vlade RS 2003. na insistiranje njihovog sindikata.
“Sindikat je tada podnio i krivičnu prijavu protiv odgovornih za namještanje tendera, ali je Okružno tužilaštvo u Bijeljini odbacilo zbog navodnog nedostatka dokaza, iako je iz podnesenih dokumenata bilo jasno da se radilo o namještenim tenderima”, naglasio je Đurđević.
Komentar nadležnih u “Tereks inžinjeringu” juče nismo mogli dobiti, jer su nam u toj firmi rekli da je direktor izašao, a da niko osim njega nije ovlašten da daje izjave.
Dušan Vrhovac, predsjednik Sindikata udruženih radnika energetike RS, podsjetio je i na nedavnu apelaciju “SB Softa” Ustavnom sudu BiH protiv ERS-a zbog navodne zarade na neovlaštenom korištenju njihovog softvera, nakon što su izgubili pravnu bitku na nižim sudovima u RS.
“Mi kao radnici najbolje znamo da taj softver nije funkcionisao kako je ugovorom predviđeno i da nam je stvarao mnoge probleme. Stoga očekujemo od Ustavnog suda BiH da odbaci zahtjev ‘SB Softa'”, kazao je Vrhovac.
Pravni zastupnik “SB Softa” Nebojša Rudan odranije odbija da daje izjave za “Nezavisne novine”.
U Sindikatu energetičara ukazali su i na svoje humanitarne aktivnosti, navodeći da su nedavno sa 10.000 KM pomogli kolege iz Kraljeva, koje je pogodio snažan zemljotres. Nezavsne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakvo čuđenje rukovodstva EPS? Kakve nebuloze, šta nas sve čeka sa ČEZ-om itd, ovo su male mace ”Terex inženjering” i MB Soft. E, sindikat se nešto oglasio, ”dao” 10.000 KM pomoći kolegama u Kraljevu, naduvano-primljeno je u EP hiljade radnika koji ne znaju šta da rade, a objelodanite prosjek svojih plata, trinaeste plate i sve što nosi beneficije koje imate u tom EP, koliko vam direktori imaju plate, čistačice itd.Teško ovom narodu, za sve ove presude u pravnoj državi odgovarao bi neko, a didrektor podnio ostavku, ali………
mislim da je narod kriv što je dozvolio da se ovo dešava uEPS-u. Birani rade najbolje što znaju i umiju.