BEOGRAD, Svaki treći proizvod iz srpskih fabrika koji su proteklih mjeseci naručili strani kupci, napravljen je u Šumadiji i Pomoravlju.
Privrednici ovog dijela Srbije izdvojili su se i po rekordnoj razmjeni sa svijetom, koja je za tri mjeseca premašila milijardu dolara. To su prvenstveno rezultati rada automobilske industrije, ali i proizvodnje mašina i oružja, a nezaostaje ni prerađivačka industrija i prerada drveta.
U spoljnotrgovinskoj razmjeni „srca“ Srbije, vrijednoj 1,2 milijarde dolara u prva tri mjeseca 2014, izvoz je bio vrijedan 695, a uvoz 545,4 miliona dolara.
– Važno je istaći da je naš izvoz u odnosu na isti period prethodne godine povećan za čak 36,4 odsto – kaže Ružica Stančić, zadužena za spoljnotrgovinske poslove Regionalne privredne komore Kragujevac. – Uvoz je u tom periodu povećan za 5,5 odsto. Tako smo imali i spoljnotrgovinski suficit od 149,6 miliona dolara, dok smo lani bilježili deficit od 7,6 miliona dolara. Zato je pokrivenost uvoza izvozom povećana sa 98,5 odsto na 127,4 odsto.
Šumadija je u rastu izvoza „dobrano“ nadmašila republički prosjek. Izvoz na nivou cijele Srbije imao je rast od 22,1 odsto u prvom kvartalu ove u odnosu na isti period 2013, dok je uvoz povećan za 4,2 odsto. Srpski „minus“ u razmjeni sa svijetom smanjen je za 27 odsto i iznosio je 1,2 milijarde dolara.
Najveću zaslugu za dobre rezultate privrede Šumadije ima Kragujevac. Izvoz ovog grada učestvuje sa čak 86 odsto u ukupnom plasmanu Šumadije van granica Srbije. A u Pomoravlju „glavni igrač“ je Jagodina, koja učestvuje sa 39 odsto u ukupnom izvozu okruga.
– Iz Šumadije i Pomoravlja proizvodi su mahom putovali u zemlje Evropske unije – kaže Stančićeva.
– Razmjena sa EU rasla je iz perioda u period, pa je za prva tri mjeseca izvoz povećan za 40, a uvoz za sedam odsto. Suficit u toj razmjeni bio je vrijedan 148 miliona dolara.
Privreda Šumadije je najviše sarađivala sa Italijanima, Slovacima, Nijemcima, Slovencima, Bosancima, Poljacima, ali i Crnogorcima, Rusima i Francuzima. Ipak, najvjerniji partner i u izvozu i u uvozu Šumadiji bila je Italija. Njihov udio u ukupnom izvozu šumadijske privrede u EU čini 78,5 odsto.
Na tako plodnu saradnju najviše je uticala kragujevačka fabrika automobila FAS. Italijanski „Fijat“ je učinio da automobilska industrija bude izvozni adut ne samo Šumadije, već i čitave Srbije. Ova kompanija je povećala izvoz za 50 odsto u prva tri mjeseca ove godine. Najuspješniji je srpski izoznik i jedan od najvećih poslodavaca u regionu.
Ipak, uz automobile, uzdanica šumadijske privrede je i metalna industrija. Upravo u ovoj grani, prva tri mjeseca ove godine zabilježen je rast od 14 odsto i suficit od 15 miliona dolara. Tako je u proizvodnji mašina i oružja izvoz porastao za čak 71 odsto.
– Najbolji izvozni rezultati u ovom dijelu metalne industrije ostvareni su kod lovačkog i sportskog oružja, mašina i uređaja za dizanje i prenošenje i mašina za rudnike – kaže naša sagovornica. – Prerađivačka industrija, na primjer, zabilježila je šest puta veći izvoz u odnosu na isti period prethodne godine. Suficit je 10,4 miliona dolara. To se, prije svega, odnosi na dobar izvoz namještaja, ali je i reciklaža metalnih otpadaka ostvarila pozitivne rezultate. Prerada drveta je četiri puta povećala izvoz i ostvarila suficit od šest miliona dolara. Najveći dio odnosi se na pločaste materijale, a zatim na građevinsku stolariju.
I namještaj kao adut
Viška u razmjeni sa Evropom ima i prehrambena industrija i poljoprivreda Šumadije i Pomoravlja. U izvozu hrane „zarađena“ su četiri miliona dolara, a u agraru izvoz je porastao za 56 odsto.
– Prije neku godinu istakli smo izvoz namještaja kao izvozni adut Šumadijskog okruga, sada već pouzdano možemo govoriti i o ekspanziji izvoza namještaja u Pomoravskom okrugu – kaže Stančićeva. – Na tom području imamo čitav niz novih privrednih društava i radnji u ovom sektoru, uključujući i italijanska ulaganja u proizvodnju kuhinja i njene prve efekte na izvoz.
Industrija
Industrijska proizvodnja u Šumadiji i Pomoravlju za tri mjeseca ove godine, u poređenju sa istim periodom 2013, veća je za 15,8 odsto, dok je taj rast na nivou Srbije iznosi 2,1 odsto. U martu 2014. godine, u odnosu na isti period 2013. godine, industrijska proizvodnja veća je za 21,5 odsto, dok je na nivou Republike 3,8 odsto. Novosti
Komentariši