BANJALUKA, Republika Srpska (RS) raspolaže sa 50 odsto prostora pod šumom, zbog čega je neophodno donijeti strategiju razvoja šumarstva RS za period 2010- 2020 kako bi se ovoj privrednoj grani vratila profitabilnost, rekao je pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo RS Ranko Kozomara.
Kozomara je rekao da je nedavno završena inventura šuma na nivou BiH pokazala da je šumovitost povećana, da su kvalitet i struktura šuma nešto lošiji, da je dosta šuma nastradalo i uništeno tokom rata, a ima i mnogo područja koja su minirana.
Učestvujući u radu okruglog stola o strategiji razvoja šumarstva RS za period 2010-2020, Kozomara je rekao da su šumarstvu i drvnoj industriji potrebne smjernice održivog razvoja.
On je naglasio da će strategijom biti definisati i imovinski odnosi, jer 22 odsto šuma u RS spada u privatne posjede.
Predsjednik Stručnog savjeta Saveza inženjera šumarstva RS Ratko Čomić rekao je da je cilj ovog strateškog dokumenta da se šumarstvu vrati status privredne grane, ističući da tako žele da vrate ekološku, socijalnu i ekonomsku funkciju šumskog eko-sistema.
Prema njegovim riječima, za to ima potencijala i kadrova jer raspolažu sa oko 1 500 diplomiranih inženjera šumarstva.
Savez inženjera šumarstva RS danas je u Banjaluci održao okrugli sto o strategiji razvoja šumarstva RSza period 2010- 2020 godinu na kojem je definisan nacrt strategije.
Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Odbora za poljoprivredu i šumarstvo Narodne skupštine RS,Javnog preduzeća ”Šume RS”, predstavnici resornog ministarstva, Poljoprivrednog fakulteta, nacionalnih parkova, industrijskih plantaža, izvođači radova u šumarstvu i ostali.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Вратити профитабилност! Шуме су чиста пара, а они послују са губитком стално! Тачно све редом послати на робију!
treba smijeniti Ilica i rijesen problem
Sva monopolistička preduzeća su u gubicims ili du propala.
Čuj, niti je sade, niti okopavaju, niti zalijevaju
i opet gubici, sve redom što neko reče u ‘aps!