BANJALUKA – Šume Republike Srpske su pred poslovnim kolapsom i ukoliko se u najkraćem roku ne omogući milionsko zaduženje, doći će do prekida proizvodnje i izmirenje obaveza prema budžetu, radnicima i poslovnim partnerima, upozoravaju iz uprave preduzeća.
U informaciji o uticaju virusa korona na poslovanje preduzeća, u koju je portal CAPITAL imao uvid, navodi se da preduzeće zaključno sa septembrom ove godine ima obaveze od 41 milion maraka i uglavnom su sve neodložne.
Dobavljačima se duguje nepunih 19 miliona maraka, državi za poreze i doprinose 13,3 miliona KM, a lokalnim zajednicama 9,5 miliona KM. U vrijeme krize prozrokovane pandemijom svi žele svoj novac pa je pritisak na ovo javno preduzeće ogroman.
Još u aprilu ove godine portal CAPITAL je otkrio kako je u planu kreditno zaduženje od 22 miliona KM, koje do današnjeg dana nije realizovano. U planu je novo, od 12 miliona KM, a da li će se pronaći raspoložen kreditor biće poznato do kraja mjeseca kada ističe rok za dostavljanje ponuda.
“Preduzeće mora iznaći mogućnost da izmiri obaveze prema svim dobavljačima kako ne bi došlo do prekida procesa proizvodnje u narednom periodu i iz tih razloga se odlučilo kreditno zadužiti”, navodi se u informaciji koju potpisuje direktor Slaven Gojković.
Poslovna strategija im se obila o glavu
Inače, strategija “Šuma” sa početkom pandemije je bila da se dobavljačima ne obustavlja isporuka sirovine i u slučaju da nisu bili u mogućnosti da je plate. To bi ih na kraju moglo skupo koštati.
Naime, sirovina je odlazila, a priliv na računu su bili sve manji. Od 5,7 miliona maraka koliko se od drvoprerađivača tražilo početkom marta ove godine taj dug je do sredine oktobra narastao na 13,6 miliona maraka.
Sa druge strane, veliki kupci poput teslićke “Destilacije” i preduzeća “RS Silicon” iz Mrkonjić grada su obustavili proizvodnju pa je potražnja za sirovinom u ovom periodu minimalna.
“Problem je usložnjen iz razloga što su tekući prilivi manji zbog neredovnog izmirenja obaveza od strane naših kupaca te preduzeće više nije u mogućnosti da redovno izmiruje obaveze prema dobavljačima, kao i druge obaveze”, navode u “Šumama Srpske”.
Stanje na tržištu najbolje pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore BiH. Oni govore kako je izvoz drvne industrije za devet mjeseci ove godine pao za oko 62,5 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine.
Revizori: Radnicima doprinosi nisu uplaćeni sedam mjeseci
Inače, u sklopu tenderske dokumentacije za kreditno zaduženje objelodanjen je i revizoski izvještaj ovog javnog preduzeća za prošlu godinu, a iz kojeg bankari mogu steći pravu sliku o stanju u “Šumama”, koja im se neće svidjeti.
U njemu se potvrđuje da javno preduzeće obaveze prema radnicima i dobavljačima ne izmiruje na vrijeme i u skladu sa zakonom.
“U toku 2019. godine kod određenih organizacionih dijelova preduzeća neto lična primanja zaposlenima su se isplaćivala sa zakašnjenjem u prosjeku od dva mjeseca. Isplata obračunatih doprinosa socijalnog osiguranja kasnila su i po sedam mjeseci. Prema odredbama Zakona o porezu na dohodak porez na dohodak se plaća u trenutku isplate svakog pojedinačnog dohotka, dok se prema odredbama Zakona o doprinosima, doprinosi socijalnog osiguranja zaposlenih plaćaju u momentu isplate neto ličnih primanja, odnosno najkasnije dva mjeseca od isteka mjeseca za koji se doprinosi obračunavaju”, upozorili su revizori.
Sve ono što se “Šumama RS” dešava danas, revizori su najavili u svom izvještaju.
“Javno preduzeće može biti suočeno sa problemima likvidnosti, odnosno da ne bude u mogućnosti da izmiruje svoje kratkoročne obaveze prema dobavljačima, povjeriocima i kreditorima po dospijeću”, stoji u izvještaju.
Podsjećamo, “Šume Srpske” su za 2019. godinu prijavile dobit od 5,5 miliona maraka, što je za četvrtinu lošiji rezultat od 2018. godine kada je prikazana dobit od 7,7 miliona maraka.
U „Šumama Srpske“ zaposleno je oko 5.000 ljudi ili par hiljada više od odnosu na stvarne potrebe preduzeća.
CAPITAL: Dejan Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kao sto rekoh, onaj nadnicar koji na ledjima nosi drvnu masu i utovara alat kad zavrsavaju sa vremenom moze mjesecno nakrasti 1000 maraka, bilo koji rukovodilac uzima 5 do 6 hiljada mjesecno..kada sume budu imale dobit od minimalno 50 miliona KM ja cu reci da se krade sporadicno i pojedinacno..ovi sada u sumama imaju moto kojeg se svi drze:
Kradimo Svi, sto prije, odmah i sada, koga briga sta ce sutra biti! al to znaju svi, nista novo, ukljucujuci i ovce
Bitno je da je Prointer namiren, ostalo je sve sporedno.