BERN, Švajcarska je najinovativnija zemlja na svijetu, pokazalo je danas objavljeno međunarodno istraživanje, u kojem je Hrvatska zabilježila napredak na području okruženja za inovacije ali je slabiji rezultat postigla u kategoriji inovacijske efikasnosti.
Švajcarska je zauzela vodeće mjesto na ljestvici ukupno 125 zemalja, uz vrijednost globalnog indeksa inovacija (GII) od 63,82 boda, od maksimalno mogućih 100 bodova. GII se izračunava kao prosječna vrijednost podindeksa inovacijskog inputa i podindeksa inovacijskog outputa. Omjer te dvije vrijednosti čini indeks inovacijske efikasnosti. Izvještaj za prošlu godinu obuhvatio je 132 zemlje.
Švajcarska je ove godine istisnula s vodeće pozicije Singapur, sada na trećem mjestu s vrijednošću GII-ja od 59,64 boda. Švedska je potvrdila drugo mjesto s GII-jem od 62,12 bodova. Među 10 najbolje plasiranih zemalja na ukupnoj ljestvici vodeće su evropske zemlje, pri čemu se Finska plasirala na peto, Danska na šesto, a Holandija i Velika Britanija na deveto odnosno deseto mjesto. Uz Singapur, azijske zemlje među prvih 10 zastupa Hong Kong, na četvrtom mjestu s 58,80 bodova, dok su SAD i Kanada zauzeli sedmo i osmo mjesto, s 56,57 odnosno 56,33 boda.
Hrvatska se plasirala na 44. mjesto, poboljšavši lanjski plasman za jedno mjesto, pri čemu je bolji rezultat zabilježila u kategoriji inovacijskog inputa, koja obuhvata institucije, ljudski kapital i istraživanja, infrastrukturu, te sofisticiranost tržišta i kompanija. Hrvatska je ove godine u toj kategoriji zauzela 45. mjesto, u odnosu na prošlogodišnje 58. mjesto. U kategoriji inovacijskog outputa, koja obuhvata naučni i kreativni output, hrvatski je plasman blago pogoršan, uz klizanje na 48. mjesto, s prošlogodišnjeg 43. Znatno lošiji rezultat Hrvatska je zabilježila u kategoriji inovacijske efikasnosti, očitovan u pogoršanom plasmanu s prošlogodišnjeg 38. na ovogodišnje 65. mjesto.
Među ostalim zemljama u regiji, Mađarska je na ukupnoj ljestvici zauzela 25. mjesto, Slovenija 30., a Bugarska 43. mjesto. Turska se našla na 65. mjestu dok je pozicija na samom začelju pripala Alžiru. U sastavljanju izvještaja učestvovale su, na čelu s međunarodnom poslovnom školom INSEAD, agencija Ujedinjenih naroda za inovacije WIPO, te Alcatel-Lucent i Booz & Company i Udruženje indijske industrije. Reviziju je obavio Udruženi istraživački centar (JRC) Evropske komisije. Hina