RIM, Donji dom italijanskog parlamenta juče je uz 316 glasova za i 284 protiv usvojio zakon o rebalansu budžeta do 2014. i mjere štednje koje bi trebalo da državne troškove smanje za 70 milijardi evra.
Rebalans je prethodno potvrđen u Senatu, a njegov arhitekta Đulio Tremonti, ministar finansija, rekao je za „Vol strit džornal” da dogovor o njemu nikada prije u Italiji nije postignut tako brzo – za samo tri dana.
Opozicija je odustala od opstrukcije parlamenta, ali je ponovo insistirala da nakon usvajanja mjera štednje premijer Silvio Berluskoni podnese ostavku.
Dnevnik „Korijere dela sera” piše da se Berluskoni već nedjelju dana nije pojavio u javnosti, a slabo komunicira i sa svojim najbližim okruženjem.
„Odložio je zvaničnu posjetu Beogradu, ne dolazi u Senat, otkazana je konferencija za novinare, pa čak ne komunicira ni sa najbližim saradnicima”, piše najtiražniji italijanski dnevni list, postavljajući pitanje šta se dešava s premijerom, i navodi da se čak i njegovi bliski saradnici pitaju šta se događa.
Prema nekim sagovornicima milanskog dnevnika, Berluskoni se zatvorio u kuću i depresivan je, dok je prema drugima – „prestravljen novim paklom ekonomske krize”.
Mišljenje uredništva lista „Fajnenšel tajms” jeste da rigorozne mjere štednje možda nisu dovoljne da uvjere finansijska tržišta da će se Italija, treća po veličini ekonomija u evrozoni, spasti upadanja u dužničku krizu po modelu Grčke, Portugala, Irske, pa i Španije.
Prema ovom listu, ostavka Berluskonija bila bi potez koji bi mogao da povrati povjerenje u oporavak Italije.
Do tog oporavka Berluskonijeva vlada planira da dođe smanjivanjem troškova ministarstava, i to u iznosu od milijardu evra 2012, zatim 3,5 milijardi evra godinu dana poslije i pet milijardi evra u 2014.
Do tada će biti zamrznute i plate u javnom sektoru, a za deset odsto biće smanjena i sredstva koja država uplaćuje na račun političkih partija. Finansiranje gradskih vijeća i provincija biće manje za 3,2 milijarde evra u 2013. i za dvostruki iznos te sume u 2014.
Započeće i povećanje praga za odlazak u penziju za žene sa 60 na 65 godina, koje će u konačnoj formi stupiti na snagu 2032. Rebalans budžeta i mjere štednje koštaće prosječnu italijansku porodicu 1.000 evra zbog dodatnih poreza, izračunali su mediji u toj zemlji.
Berluskonijeva vlada planira da, između ostalog, uvede nove poreze na benzin i dizel gorivo koji bi državi trebalo da donesu 1,7 milijardi evra, dok bi od dodatnih poreza na kladionice i lutrije prihod do 2014. bio 1,9 milijardi evra.
Međutim, ministar Tremonti je upozorio da mjere, čije je dejstvo ograničeno na jednu zemlju, nisu dovoljne – čak ni kad se radi o većim zemljama kao što je Italija. On je ukazao da je Evropi potreban snažan regionalni plan ukoliko želi da se izbori sa dužničkom glavoboljom.
– Kao i na Titaniku – ni putnici iz prve klase neće biti pošteđeni – rekao je Tremonti, i ocijenio da će ako ne bude izbalansiranog budžeta, „dužničko čudovište, koje dolazi iz prošlosti, progutati budućnost Italije i budućnost njene djece”.
Siromašnih – 8,3 miliona
Italijanski Nacionalni institut za statistiku objavio je u najnovijem izvještaju da u toj zemlji 13,8 odsto populacije ili 8.272.000 ljudi živi sa 900 evra mjesečno za dva člana domaćinstva, a da 4,6 odsto ili 1.156.000 Italijana živi ispod praga siromaštva. Kada se na njihov broj dodaju i oni koji nemaju italijansko državljanstvo, ukupan broj gladnih u Italiji iznosi 5,2 odsto ili 3.129.000 osoba. Blic