BEOGRAD, Većina od 1,6 miliona srpskih penzionera bi se požalila na niska primanja, ali je tek svaki peti tu penziju zaradio pošteno. Naravno, ako se gleda prema tome koliko ih je odradilo puni staž. Ostali su se sa tržišta rada povukli ranije: zbog različitih beneficija, bolesti ili porodičnih nesreća.
Zato danas, prema podacima Penzijskog fonda Srbije, u našoj zemlji nema ni 300.000 penzionera koji su plaćali doprinose punih 40 godina, odnosno 35 kada su u pitanju žene. U Srbiji se „jači pol“ u prosjeku penzioniše sa 37 godina staža, a „nježniji“ sa 32.
Ipak, u Fondu PIO kažu da se slika postepeno poboljšava jer se broj penzionera sa punim radnim stažom povećava iz godine u godinu. Među osiguranicima bivšeg Fonda za zaposlene je tako, u 2010. godini, bilo skoro četiri odsto više onih sa odrađenim punim stažom nego dvije godine ranije, a slični se trendovi opažaju i među ostalim kategorijama osiguranika – samostalnim djelatnicima i poljoprivrednicima. I dok je, sasvim očekivano, i dalje najviše onih koji su čitav radni vijek proveli po nekim državnim službama, najmanje radnika je pun staž odradilo obrađujući zemlju, voćnjake ili hraneći stoku. U Fondu PIO kažu da je svega 0,85 odsto poljoprivrednika, odnosno njih oko 1.500, doprinose plaćalo pun radni vijek.
– Učešće onih koji su odradili pun staž se zaista povećava iz godine u godinu, ali i pored toga prosječan staž penzionera u kategoriji zaposlenih konstantno, još od 1998. godine, iznosi 33 godine. Ovo je važno napomenuti jer je to jedan od razloga zašto odnos prosječne penzije u prosječnoj zaradi nije adekvatan – smatra i Katarina Stanić iz Centra za liberalno-demokratske studije.
Stanićeva, na osnovu svog istraživanja o penzijskim sistemima, našu zemlju poredi i sa drugim državama.
– Situacija u zemljama Evropske unije je zapravo slična našoj. I tu je prosječan staž za nove korisnike muškarce ispod 40 godina, a za žene, čak, iznenađujuće nizak – tek 30 godina staža.
Više rade, duže troše
Kada se neko penzioniše po osnovu staža, on praktično duže prima penziju od osobe koja je u penziju otišla po osnovu starosti – obrazlaže Stanićeva. – Na primjer, u Srbiji prosječno očekivano trajanje života osobe muškog pola u 58. godini života iznosi skoro 18,5 godina, a u 65. godini blizu 14 godina. To znači da će neko ko ranije ostvari penziju, prosječno primiti oko 30 odsto višu ukupnu penziju od onog ko se penzionisao sa 65. godina Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.