BANJALUKA, Jedan radnik u Republici Srpskoj bukvalno finansira jednog penzionera, što znači da je postojeći penzioni sistem apsolutno ugrožen. Prema podacima Poreske uprave RS, u martu je za 232.219 zaposlenih u RS uplaćeni su porezi i doprinosi po osnovu primanja iz radnog odnosa. Istovremeno, Fond PIO RS je za 228.015 penzionera isplatio 72,28 miliona maraka za martovsku penziju. Uprkos većim stopama doprinosa, taj novac ni približno nije bio dovoljan za penzionere, budući da je u martu uplaćeno oko 59,8 miliona maraka PIO doprinosa. Penzije u ovom obimu ne bi mogle biti isplaćivane bez tranši iz budžeta RS i kredita kod komercijalnih banaka.
Imajući u vidu činjenicu da je trenutno zvanično nezaposleno gotovo 150.000 ljudi, prosto je neverovatno kako sistem uopšte funkcioniše.
– Posmatrajući ove podatke, pravo je umjeće isplaćivati penzije. Nema se tu šta mudrovati – jedini spas mogu da budu velike javne investicije. Za sada, imamo samo najavu autoputa do Doboja, a pitanje je kada će se to desiti – ocjenjuje predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić.
On dodaje da je situacija još gora kad se uzme u obzir da je država najveći poslodavac. Po podacima sa kojima raspolaže Milić, iz budžeta RS direktno se finansiraju plate za oko 32.000 zaposlenih. U ovaj broj nisu, kako kaže, uračunati oni koji rade u javnim preduzećima i zdravstvenim ustanovama.
– Dakle, iz budžeta RS se najviše pune fondovi, jer je prosjek plata u javnom sektoru nešto više od 1.000 KM, a u privredi tek oko 550 maraka – navodi Milić.
Dok u Poreskoj upravi RS kažu da će se pravi efekti većih stopa poreza i doprinosa videti tek nakon 1. maja, kada ističe krajnji rok za uplatu doprinosa obračunatih za februar, Milić kaže da više ne želi da ocjenjuje da li će privreda RS moći da «izgura» veće namete.
– U Vladi stalno s optimizmom govore o povećanju rasta, a, s druge strane, imamo realnost koja govori sama za sebe – ističe predsjednik Unije udruženja poslodavaca.
Zbog neodrživog sistema, u RS se trenutno izrađuje novi zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju RS. Jedino je poznato da ubuduće iz Fonda PIO neće biti isplaćivane penzije za oko 43.000 bivših boraca VRS, nego direktno iz budžeta RS.
Međutim, još niko ne želi da kaže da li će visina boračkih penzija ostati ista, odnosno da li u budžetu ima dovoljno novca za njih. Zakon o PIO RS i zakon o boračkim pravima, po najavama iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, treba da budu upućeni u skupštinsku proceduru u formi nacrta do kraja mjeseca.
Izradi ovih zakona prethodi Strategija reforme penzijskog i invalidskog osiguranja. Radna grupa za izradu strategije konstatovala je da je 2000. godine napravljena najradikalnija reforma, ali da narednih osam godina nije bilo rezultata, jer su konstantno davane različite privilegije. Time je, poručili su članovi radne grupe, sistem PIO dugoročno ugrožen i u skorije vreme neće moći izdržati očekivani priliv novih korisnika. Blic