BEOGRAD, Svaki šesti odobreni kredit u Srbiji ne otplaćuje se na vrijeme, a kašnjenja u otplati su duža od 90 dana, objavila je Narodna banka Srbije.
Prema tim podacima, ukupni (bruto) krediti bankarskog sektora sa kašnjenjem u otplati dužim od 90 dana na kraju prvog tromjesečja ove godine iznosili su 283 milijardi dinara i činili 17,1 odsto ukupno odobrenih (bruto) kredita.
Apsolutno i relativno povećanje problematičnih kredita je nastavljeno tokom prvog tromjesečja, rezultirajući povećanjem učešća u ukupnim kreditima u poređenju sa 16,9 odsto na kraju 2010. godine.
Struktura kategorija plasmana koji čine ukupne problematične kredite je značajno promijenjena u odnosu na prethodno tromjesečje.
Problematični plasmani privredi – javni i privatni sektor, sa nivoom od 196 milijardi dinara, sada čine 69 odsto ukupnih problematičnih plasmana, dok su u prethodnom tromjesečju bili 72 odsto.
Stanovništvo sa nivoom od 40 milijardi dinara čini 14 odsto, dok sve ostale kategorije bilježe povećanje od 11 milijardi, dostižući nivo od 47 milijardi.
Ukupni problematični krediti privrede, isključujući javna preduzeća, na kraju prvog tromjesečja 2011. godine iznosili su 196 milijardi dinara.
Njihovo učešće u ukupno odobrenim kreditima toj kategoriji iznosilo je 22,1 odsto, što predstavlja povećanje na nivou od 0,3 procentna poena, u odnosu na kraj prošle godine.
Sektori sa najvećim nivoom pokazatelja učešća problematičnih kredita su poljoprivreda sa 35,8 odsto, prerađivačka industrija – 24,3 odsto, obrazovanje i poslovanje nekretninama – 24 odsto, građevinarstvo – 20,3 odsto, trgovina – 19,5 odsto i saobraćaj, hoteli i restorani, komunikacije – 15,6 odsto.
Povećanje učešća plasmana sa docnjom preko 90 dana je registrovano kod kategorija plasmana koji se odnose na zaduženja po kreditnim karticama i stambene izgradnje.
Za kategoriju plasmana odobrenih pozajmica po tekućim računima, kao i kategorije gotovinskih i potrošačkih kredita učešće je smanjeno.
Ukupan iznos problematičnih kredita građana na kraju prvog tromjesečja 2011. godine iznosio je 49,6 milijardi dinara. U odnosu na prethodno tromjesečje problematični plasmani građanima su neznatno povećani za 0,7 milijardi dinara. Tanjug
Komentariši