BANJALUKA, Ukupna zaduženost stanovnika po kreditima u bankama u Republici Srpskoj na kraju septembra iznosila je skoro dvije milijarde maraka, a svaki stanovnik Srpske duguje 1.392 marke.
Prema izvještaju Agencije za bankarstvo Republike Srpske o stanju u bankarskom sistemu, za devet mjeseci ove godine stanovništvu je odobreno više od 1,5 milijardi maraka kredita, što je na prošlogodišnjem nivou.
– Prema statističkim podacima, Srpska je u 2009. godini imala oko 1,4 miliona stanovnika, što daje kreditnu zaduženost od 1.392 marke po stanovniku. Prošle godine zaduženost po stanovniku bila je 1.393, a 2008. godine 1.488 marke – podaci su Agencije.
Predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista Republike Srpske “SNjOT” Aleksandar Ljuboja kaže da je stanovništvo u Srpskoj usljed krize manje uzimalo kredite, zbog čega zaduženost stagnira, ali da je to jasan znak da nešto nije u redu.
– Sasvim je normalno da zaduženost u razvijenim ekonomijama raste, prvenstveno zbog toga što su ljudi sigurniji u posao i svoja primanja. Kod nas to nije slučaj – kazao je Ljuboja.
Zaduženost po stanovniku u Srbiji u 2010. godini, kad se obračunaju krediti, minusi na tekućem računu, kreditnim karticama i lizing ugovori iznosi 719 evra.
Prosječna zaduženost po stanovniku u Hrvatskoj je 4.000, u Sloveniji 3.570, a Crnoj Gori 1.500 evra. Svaki stanovnik Rumunije i Bugarske bankama duguje 1.200, odnosno 1.150 evra.
Ljuboja kaže da, ako se uporedi sa zemljama u regionu, Republika Srpska spada u najmanje zadužene zemlje po stanovniku.
– Domaća privreda, u odnosu na okruženje, manje je aktivna, BDP je niži, što znači i da je i stepen zaduženosti u apsolutnom iznosu niži – istakao je Ljuboja i dodao da bi domaća ekonomija trebalo da bude usmjerena na stvaranje nove vrijednosti, kao i da poveća izvoz.
Zaduženost u evrima
Hrvatska 4.000
Slovenija 3.570
Crna Gora 1.500
Rumunija 1.200
Bugarska 1.150
BiH 850
Srbija 720
RS 710
Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Koliko je stvarno zaduzenje to ce tek narod VJEROVATNO da boli glava.??? Ali narod je dobar i pouzdan valadajucoj strukturi pa ga trba i iskoristiri tj njegovu dobrotu pa ga i treba sto vise zaduzivati tj STAVLJATI POD HIPOTEKU. TAKO CE NESTATI ILI MORATI OTICI NEGDJE ZARADITI I DONIJETI PARE DA “ISKUPI SVOJE GRIJEHE” STO SU ZIVJELI NA OVIM NESRETNIM PROSTORIMA.
Valjda bi bilo normalno kad se pravi statistika da se
uzme u obzir visina prosečnog LD i visina zaduzenosti kad se uporedjujemo sa okruzenjem.Svaka druga “narucena” statistika je sa samo jednim ciljem -da se pokaze da je vlada uspesna,sto sigurno nije tacno bar ne u ovom
slucaju zaduzenosti,a i mnogim drugim pokazateljima.Vlada je uspesna u povecavanju plata
poslanicima i ministrima za 100% pa onda zbog stednje ko fol umanjenje za 10-15%.Tesko nama.
udruzenje ekonomista SNjOT bi trebalo da zna da statisticki zavod u RS (a i BiH) iskazuje prenaduvan BDP, odnosno da stvaramo BDP tudjim parama koje cemo morati vratiti.
Ovi statistički podaci su tačni samo se posmatraju iz jednog ugla, onog koji Republiku Srpsku prikazuje kao najmanje zaduženu zemlju u regionu.
Gledajući zaduženost po glavi stanovnika vidimo da je svaki stanovnik RS zadužen dvije prosječne plate, a svaki stanovnik npr. Slovenije sa 4 prosječne plate. Ali kad bi dug “podijelili” samo na zaposlene dobili bi drugačije pokazatelje. Kad bi pogledali svrhu zaduženja RS i SLO, tek to bi dalo potpuno novu sliku.
Daleko od toga da je Slovenija u bajnoj situaciji, ali opasnost ovakvih “analiza” leži u tome da građani RS pomisle da se mi možemo komotno zaduživati iako imamo slabu privredu i visoku stopu nezaposlenosti. Porast BDP-a kroz nerealnu potrošnju finansiranu kreditima je balon od sapunice koji će prije ili kasnije da pukne. To vidimo na primjeru Grčke, Irske i ostalih.