BANJALUKA , U BiH godišnje nastane prosječno 389 kilograma komunalnog otpada po stanovniku, što pokazuje da je to nešto više od jednog kilograma po stanovniku dnevno, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Prema istim podacima, usluge javnog odvoza komunalnog otpada koristi prosječno 67 odsto stanovništva, dok 33 odsto populacije, naseljene u ruralnim područjima, ih ne koristi. U Agenciji za statistiku BiH su još naveli da je na odlagališta u BiH prošle godine odloženo 1.422.513 tona otpada.
Miodrag Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu, smatra da je pomenuti broj veoma velik uzimajući u obzir standard i kupovnu moć u BiH.
“To potvrđuje da su kod nas građani u velikoj mjeri neinformisani o otpadu, a institucije ne pridaju dovoljno pažnje problemu”, kazao je Dakić.
Zabrinjava i činjenica da se veoma mali dio otpada reciklira i za posljedicu ima nepotrebno zatrpavanje deponija ili stvaranje divljih deponija.
On je naveo da je glavni uzrok ovakvog podatka nepostojanje zvanične strategije upravljanja otpadom na nivou BiH ili entiteta. Dakić objašnjava da bi se na ovo moglo uticati tako da proizvodi imaju što manje ambalaže ili da ona može da se reciklira i da se u maloprodaji uvedu sistemi prikupljanja starih proizvoda koji se mogu reciklirati.
“Potrebno je i postaviti dovoljan broj kontejnera za odvojeno prikupljanje otpada i tek kada se preduzmu ove mjere, možemo očekivati prave efekte u smanjenju stvaranja otpada”, istakao je Dakić.
Komentarišući podatak da trećina populacije u BiH ne koristi usluge odvoza komunalnog otpada, Dakić je kazao da i nije zabrinjavajući ukoliko se pogleda stanje u drugim oblastima društva.
Mija Martina Barbarić, iz Odsjeka za informisanje Ministarstva okoliša i turizma FBiH, govori da prema njihovim podacima stanovništvo proizvodi 275 kilograma otpada godišnje u prosjeku po stanovniku, tvrdeći da su ti podaci relevantniji. Ona je navela da s porastom standarda raste i količina proizvedenog komunalnog otpada.
“Provodimo cijeli niz aktivnosti koji se svodi na izradu zakonskih i planskih dokumenata vezanih za upravljanje otpadom, a do sada smo izgradili šest centara za upravljanje otpadom”, rekla je Barbarićeva.
Sveto Cvijić, viši stručni saradnik za upravljanje otpadom pri Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, kazao je da ovi podaci predstavljaju prosjek zemalja okruženja i da nisu zabrinjavajući, te da je u razvijenim zemljama koje imaju veću proizvodnju taj broj veći. Nezavisne novine
Evropski “proizvođači” otpada Godišnji prosjek kg po stanovniku:
Holandija 578
Norveška 500
Rumunija 400
BiH 389
Češka 310
Poljska 180
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
E moji stručnjaci, kamo li divne sreće da nam je otpad po glavi stanovnika mnogo veci. JER BI TO ZNAČILO DA JE I ZARADA VECA, PA JE I MOGUĆNOST POTROŠNJE VEĆI TJ KOMODITET ŽIVLJENJA.Zadovoljan građanin (A U OVOJ DRZAVI IH JE MALO SEM POLITIČARA ) SIGURNO BI KVALITETNO RAZMIŠLJAO TADA O KLASIFIKACIJI OTPADA TJ EKOLOGIJI. Ovako to je samo pusta želja građana u ovakvoj NACRTANOJ državi koja o građanima “misli” samo kad su izbori I NIKADA VIŠE. NARODE ŠTO TRAZIO NA IZBORIMA TO I “DOBRO” SADA IMAO.???