BANJALUKA, Obistinile su se crne prognoze da će u 2011. godini rekordan broj radnika završiti na ulici. U prva četiri mjeseca bez posla je ostalo 15.922 radnika, koji su prethodno bili u radnom odnosu, što je za 2.426 ili 18 odsto više nego lani. To znači da se armiji nezaposlenih svakog dana pridruži u prosjeku 130 radnika.
Broj nezaposlenih registrovan u aprilu je alarmantan – 150.911, odnosno za 3.187 više nego u istom periodu 2010.
Nastavi li se trend masovnog otpuštanja, 20,2 miliona KM, koliko je planirano za socijalno zbrinjavanje radnika, neće biti dovoljno. Vrlo lako se može desiti i da Zavod za zapošljavanje RS ne može da isplaćuje sve naknade za nezaposlenost. Ekonomisti upozoravaju da će se smanjiti i potrošnja, a sa njom i mogućnost oživljavanja posrnule privrede.
Galopirajući rast nezaposlenosti zvono je za uzbunu svima osim vlasti. Sindikati napominju da se radna mjesta gase jer je došlo vrijeme podvačenja crte, a na tome se neće skoro zaustaviti.
– Očekujemo da u ovoj godini još preduzeća ode u stečaj. Jedino rješenje je čišćenje od dugova ili likvidacija – kaže predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Ona predlaže rendgenski snimak privrede, prije svega iz ugla obaveza koje se gomilaju.
– Što prije se to uradi, biće veća mogućnost da se nešto spase. Ukoliko se bude odugovlačilo i čekalo da dugovanja tri puta premaše vrijednost imovine, onda je jasno da od tog posla nema ništa – napominje ona.
U ovoj godini najviše radnika je otpušteno zbog stečaja, čak 60 odsto više nego lani, ali raste i broj prekida rada na određeno kao i sporazumnog prekida radnog odnosa. Svakog mjeseca radni odnos sporazumno je prekinulo 855 radnika.
– Naša istraživanja pokazuju da se pod sporazumnim raskidom radnog odnosa krije nešto mnogo ozbiljnije. Imamo slučajeve radnika koji kada potpisuju ugovore o radu, ujedno potpisuju i blanko ugovore o sporazumnom raskidu radnog odnosa, često pod ucjenom. Taj ugovor poslodavac izvuče u momentu kada njemu odgovara, a radniku, koji je sam potpisao ugovor, ništa ne duguje – upozorava Mišićeva.
Ona kaže da dio poslodavaca više i ne zapošljava radnike na neodređeno jer sa ograničenim ugovorom može bezbolnije da se riješi viška radne snage.
Profesor na banjalučkom Ekonomskom fakultetu Vujo Vukmirica kaže da se crvena lampica za nezaposlenost odavno upalila, ali je poražavajuće to što nema nikakvog pomaka.
– Nema povećanja zaposlenosti bez povećanja privredne aktivnosti. Svaki gubitak radnog mjesta je jedna porodična tragedija, ali i socijalni problem za cijelo društvo. Smanjuje se potrošnja, što znači da se destimuliše proizvodnja i sve ide ukrug – objašnjava Vukmirica. On napominje da zemlje Evropske unije već sada polako izlaze iz krize i bilježe kakav-takav oporavak privrede, a “mi smo još u tunelu u kojem ne vidimo svijetlo“.
Iz Udruženja ekonomista RS SWOT upozoravaju da su i povećani porezi i doprinosi na plate učinili svoje. Drugim riječima, poslodavci svode troškove za radnike na minimum i pokušavaju da se održe na nogama.
Nedavno istraživanje pokazalo je da je tokom ekonomske krize osam odsto građana BiH izgubilo posao. Blic
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Slažem se sa Mišićkom, ali nisam siguran da treba rendgenski snimak, možda prije autopsija, jer rendgen na mrtvacu se ne radi, a privreda je upravo u tom stanju. Osim toga, bojim se ako bi ovi što su na vlasti radili to snimanje, poznajući njihovu stručnost u tom polju, vjerovatno bi utvrdili da je pacijent još u dobrom stanju: bubrezi rade, srce nije loše, mišići malo premoreni ali izdržaće, što je najvažnije krv odlična, a tako potrebna drugom pacijentu koji se zove Javna potrošnja…
sve u svemu što prije doživimo totalni krah, veće su šanse da ćemo bar mi u tridesetim dočekati da vidimo uspon i oporavak, a ako postoji obradiva zemlja, radna snaga i nešto tehnologije, nećemo nestati, samo se treba riješiti kralja i njegove klike.
kapitalizamimi, u potpunosti dijelim vaše mšljenje i slažem se sa svim što ste napisali.
Zaista, bez konačnog suočavanja sa istinom i našim slabostima, nema šanse da kao nacija opstanemo i nađemo svoje mjesto pod suncem ravnopravno sa ostalim naprednim narodima. Samo istina i ništa drugo osim istine svrbina ne spašava 🙂
Sve vise spoznajemo svoje slabosti. Nazalost samo kada shvatimo da nam drugi govore istinu citiramo Ser Archibalda R.
“Zavoleo sam vas, jer sam na delu video vaše ljude iz naroda u bitkama i presudnim trenucima, kada se prepoznaje istinski karakter neke nacije. Zavoleo sam vas i zbog žrtava koje sam radi vas podneo, jer za ljude i stvari se u toliko jače vezujemo u koliko nas to vezivanje košta žrtvovanja.Video sam vam, međutim, i mane, mane koje su se užasno iskazale posle rata. Neke vaše mane će, ako ih ne otklonite, biti pogubne po vašu naciju. Ne bih vam bio prijatelj ako ne bih povikao “čuvajte se” i ako vam ne bih, uz vrline, koje su istinske i lepe, ukazao, kao u ogledalu, na vaše loše strane.”
Svi govore o problemu, a niko ne predlaže rješenje. Da li je u pitanju neznanje ili nešto drugo?
Uzroci su visestruki:
1.Nesposobnost i neodgovornost vladajucih struktura sa nedomacinskim pristupom javnim sredstvima i umijesanost u veliki dio mrtvih investicija koje ne donose nove vrijednosti ovom drustvu
2.Poltronski odnos podanika-glasača. Mali je dio i sposobnih radinih ljudi koji se usudjuju privredjivati.
3.Migracija sposobnih i kriticki orjentisanih stanovnika sa ovih teritorija koji su davno emigrirali u zdraviju sredinu
4.Privatizacija je propala stvar
Nazalost “kapitalizamimi” je dao odgovor na problematiku, a to je totalni reset privrede i pocetak sitne zemljoradnicke privrede pa da se polako pocnemo kretati ka feudalizmu.
bitno je da narodni poslanik mesecno trpa u djep 3.500 km same osnovice,i on da kaze da je u sluzbi naroda on je u sluzbi svog djepa