NJUJORK, U svijetu je sve manje otkrića novih nalazišta zlata, uprkos tome što su troškovi na istraživanje u tom sektoru lani dostigli rekordnih osam milijardi dolara.
Prošle godine su otkrivena samo tri nova nalazišta, u poređenju sa 11 u 1991, a nijedno od njih se ne može okarakterisati kao “superdžinovsko”, odnosno da sadrži više od 20 miliona unci (1 unca=28,35 grama), rekao je Džejmi Sokalski, izvršni direktor korporacije “Barik gold”, najvećeg svjetskog proizvođača zlata.
Pri tome su troškovi eksploatacije u porastu, ukazao je on i dodao da nema znakova okončanja jačanja tržišta zlata.
Cijena tog plemenitog metala je na putu da zabilježi 12. uzastopni godišnji rast, podstaknut povećanim kupovinama od strane investitora i centralnih banaka, s obzirom da vlade zemalja širom svijeta pojačavaju stimulanse radi oživljavanja svojih ekonomija.
Svjetska proizvodnja u rudnicima zlata mogla bi u 2013. da poraste 0,7 odsto , što bi bio najniži rast od 2008, pokazalo je istraživanje banke “Barkliz” koja prognozira da bi ukupne fizičke isporuke zlata iduće godine mogle da opadnu 0,4 odsto i da dalje poskupljenje tog plemenitog metala neće znatnije povećati proizvodnju.
“Ne očekujem skok proizvodnje zlata čak i ako cijena dostigne 3.000 dolara za finu uncu”, rekao je Sokalski.
“Sve je teže naći velike depozite, a za početak proizvodnje u tim depozitima je potrebno najmanje dvaput duži period nego prije jednu deceniju”, ukazao je Sokalski i dodao da se novi rudnici neće pojavljivati dovoljno brzo, da bi mogli da zamjene stare koji se zatvaraju.
Svjetska proizvodnja zlata u rudnicima mogla bi iduće godine da poraste na 2.672 metričke tone, sa procjenjene 2.652 tone u 2012, prognozirao je “Barkliz”.
Svjetske isporuke lomljenog zlata mogle bi istovremeno da opadnu na 1.636 tona, sa 1.671 tone, čime bi ukupne isporuke zlata u 2013. mogle da budu smanjene na 4.308 tona, sa 4.323 tone u 2012, ukazao je “Barkliz”. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
i sve manje hljeba a sve vise bogatih ali to nije za naslov!