BEOGRAD, Privatizacija Novosti je bila nezakonita, za šta je odgovorna država i rukovodeći tim te kompanije, rekao je danas advokat Branko Pavlović. On zastupa 30 bivših radnika Večernjih novosti, među kojima su 23 novinara, koji nisu dobili akcije tog dnevnog lista, zbog čega su podnijeli tužbu.
“Postoje brojni primeri nezakonitosti u postupcima privatizacija, ali je privatizacija Novosti jedan od retkih slučajeva gde je od početka do kraja sve bilo nezakonito”, istakao je Pavlović na konferenciji za novinare.
On je objasnio da je 2001. godine poništena prethodna privatizacija Novosti, tako da je novim rješenjem brisana društvena svojina u toj kompaniji i država upisana kao najveći pojedinačni akcionar.
“Takvim nezakonitim postupanjem u slučaju Novosti država i Manojlo Vukotić, kao direktor i glavni i odgovorni urednik, su pokazali da za njih zakoni ne važe”, istakao je Pavlović.
Predstavnici bivših radnika Novosti koji su podnijeli tužbu protiv države i Vukotića sa zahtjevom da se poništi privatizacija te kompanije i oni budu obeštećeni, naveli su da pet godina vode sudski proces.
“U vreme kad su upisivane akcije Večernjih novosti mi nismo bili zaposleni u tom listu i nismo bili obavešteni da je u toku upis akcija”, navela je Nataša Marković.
Ona je rekla da je Vukotić sproveo nezakonitu privatizaciju Novosti uz pomoć tri prethodne vlade Srbije i da će se oštećeni bivši radnici te kompanije, ako ne dobiju presudu o obeštećenju, obratiti međunarodnom sudu u Strazburu.
Više od 400 akcionara, koji su podesovali paket od oko 56 odsto akcija te kompanije, prodali su sredinom 2006. godine svoje akcije na Beogradskoj berzi. Cijena jedne akcije je bila oko 3.400 evra. Država je u Novostima zadržala udio od 29,5 odsto. Beta