LONDON, Sistem trgovine „fer trejd“ (Fairtrade), zamišljen tako da garantuje pravične cijene i premije poljoprivrednim proizvođačima iz siromašnih zemalja, mogao bi postati žrtva uzleta svjetskih cijena sirovina, upozorili su pobornici tog sistema i industrijski analitičari.
Cijene kafe, čaja i kakaoa ojačale su posljednjih mjeseci na višegodišnje maksimume, jer su poremećaji na tržištima akcija podstakli investitore na iznalaženje novih mogućnosti za plasman svog kapitala. Cijena kakaoa je odskočila blizu 150 odsto, a kafe 82 procenta od 2000. godine, podsjetila je agencija Rojters.
Takav razvoj bi trebalo da pogoduje proizvođačima sirovina, ali je podstakao i pitanje dalje opravdanosti postojanja fer trejd sistema, u koji se uzdao veliki dio proizvođača.
„Mogu da zamislim situaciju u kojoj visoke cijene sirovina istiskuju fer trejd organizacije s velikog dijela njihovog pređašnjeg tržišta“, rekao je Brink Lindzi (Lindsey), zvaničnik Instituta Kejto (Cato Institute) u Vašingtonu koji se zalaže za slobodnu trgovinu.
On je ukazao da će potrošači biti manje voljni da plate premije za fertrejd proizvode, s obzirom na slabljenje privrede i rastuće cijene poljoprivrednih sirovina.
„Ako ne mogu da nađu kupce za svoje proizvode, fer trejd model će doživjeti propast“, rekao je on.
Sistem fer trejd daje podršku seljacima i radnicima u siromašnim zemljama u razvoju njihovih zajednica putem pružanja pravičnijih uslova za trgovinu. Taj pokret je nastao 90-ih godina prošlog vijeka u vrijeme slabljenja cijena sirovina, podsjetio je Rojters.
Prodaja proizvoda s oznakom „fer trejd“ lane je bezmalo udvostručena u odnosu na 2006, na 493 miliona funti (987,6 miliona dolara), i rasla je za oko 40 odsto godišnje od 2002.Zamjenik direktora londonske Fer trejd fondacije Ijan Bretman (Ian) takođe smatra da sadašnji bum cijena sirovina ugrožava fer trejd sistem, ali dodaje da otvoreno tržište pojačava nestabilnost cijena i da neće pogoditi fer trejd model koji pomaže siromašnim seljacima.
Osim toga, kako je rekao, taj sistem pruža i druge pogodnosti, kao što je efikasan lanac isporuke između farmi i luka i plaćanje unapred kada je to potrebno, što farmeri treba da shvate kao dugoročnu korist.
Bretman je ukazao da bi bum cijena sirovina mogao da odvuče seljake od zadruga koje prikupljaju i prodaju njihove proizvode, budući da su sitni špekulanti odnedavno počeli da im nude više novca za njihove proizvode.
„Pržioničari kafe, na primjer, ne mogu biti sigurni da će njihove porudžbine biti ispunjene, jer se može pojaviti neko ko će seljacima ponuditi više za njihovo zrno“, rekao je Bretman.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.