Sve spremno za pojeftinjenje goriva u Srbiji

BEOGRAD, Tržišna utakmica u Srbiji i pad cijena sirove nafte na svjetskim tržištima, uz relativno stabilan kurs dinara, narednih dana trebalo bi da utiču i na snižavalje cijene goriva na srpskim pumpama.

– Cijene goriva će ići, sasvim sigurno, narednih dana nadole i za nekoliko dinara po litru. Realno, da imamo pravu tržišnu utakmicu u Srbiji, gorivo bi moralo da pojeftini i za veći procenat – ocjenjuje Borivoje Tatić, zamjenik predsjednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.

Tatić kaže da se nada da će nova vlada vrlo brzo izmjeniti Pravilnik o tehničkim uslovima za promet naftnim derivatima, koji je po njemu najveći „krivac“ za nedovoljnu konkurenciju na tržištu, jer favorizuje samo „najveće igrače“.
Inače, vozači mogu i u srijedu da uštede i 500 dinara po jednom punjenju rezervoara, jer su neke kompanije već znatno snizile cijene na svojim prodajnim objektima.
Tako se „evropremijum BMB 95“ na pumpama „Lukoila“ u utorak prodavao za 145,70 dinara po litru, a na pojedinim pumpama EKO i za 158,90 dinara po litru, što je razlika od nevjerovatnih 13,20 dinara po litru.
Bezolovni benzin evrokvaliteta se na pumpama NIS u utorak prodavao po 156, na OMV pumpama 155,90 a na MOL benzinskim stanicama po 157,70 dinara za litar.
Velika razlika je i u cijenama „običnog“ benzina, koji se u utorak mogao kupiti po cijeni od 143,50 do 146,20 dinara po litru. Znatno se razlikuju i cijene dizela. Dizel D2 prodaje se po cijeni od 134 do 139 dinara za litar.
Još veće su razlike u cijeni evrodizela, koji se u utorak točio po cijeni od 143,30 do 149,90 dinara po litru.
Najzanimljivije je to što se i cijene znatno razlikuju i na pumpama iste kompanije.
– Cijene goriva u Srbiji se formiraju slobodno. Na djelu je sve oštrija tržišna utakmica pa svaka kompanija određuje cijenu svake pojedinačne benzinske stanice u zavisnosti od lokacije, prometa, udaljenosti konkurencije i slično – objašnjava Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. Novosti

Pročitaj više:  BiH i Srbija bi mogle najbrže isplivati iz krize nakon pandemije

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts