VAŠINGTON , Među elektronskom poštom poslatom tokom maja registrovano je 90,4 odsto “spamova”, neželjenih “i-mejlova” (e-mail), objavio je britanski proizvođač antivirusnih softvera “MesidžLabs” (MešageLabs), sada u sastavu američke softverske kompanije “Simantek” (Symantec).
Prema procjenama britanskih stručnjaka, 58 odsto tih “spamova” poslato je sa “botnetova”, mreža zaraženih računara. Od mreže “Donbots” je, na primjer, poteklo 18,2 odsto “spamova”.
U maju je, prema podacima “MesidžLabsa”, po jedan “mejl” na njih 317,8 sadržao i neki od zlonamernih softvera, što predstavlja veoma blagi pad od 0,01 odsto u odnosu na april.
Pokušaji “fišinga”, odnosno pribavljanja povjerljivih informacija prevarom, su se, međutim, povećali za 0,11 odsto, tako da je njima bio pogođen po jedan mejl na njih 279.
Svakodnevno je bilo blokirano i u prosjeku 1.149 “prevarantskih” sajtova, dok je ta cifra u aprilu iznosila 1.926.
“Spameri” (pošiljaoci “spamova”) su pokazali i da koriste sve sofisticiranija sredstva u svojim “poduhvatima”, tako da sada, na primjer, preko Internet protokol (IP) adrese računara geografski lokalizuju “žrtve” kojima šalju “spamove” u “pogodnom” trenutku.
Tokom maja je 34,8 odsto “spamova” poslato sa američkog kontineta (21,4 odsto iz Južne Amerike, a 13,4 odsto iz SAD i Kanade).
Na drugom mjestu je evropski kontinent sa 31,6 odsto poslatih “spamova”, a zatim azijski sa 27,8 odsto.
U 84,6 odsto slučajeva “spamovi” su slati s naziva domena registrovanih više od godinu dana pre blokade, a koji su “piratizovani” radi slanja “mejlova”.
Poređenja radi, samo 3,1 odsto blokiranih sajtova bili su registrovani manje od jedne sedmice prije blokade, prenose francuski elektronski mediji.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.