ŠTOKHOLM, U većem dijelu Švedske nema uopšte smeća, pa je ova zemlja primorana da ga uvozi iz inostranstva kako bi nastavila procese reciklaže kojima proizvodi ogromne količine električne energije i goriva.
Ova skandinavska zemlja “uvozi” smeće iz susjedne Norveške kako bi nastavila svoj program reciklaže smeća za proizvodnju energije za hiljade domaćinstava u zemlji od oko 9,5 miliona stanovnika.
Efikasan sistem za sortiranje otpada i sistem reciklaže je do sada doprinio da samo četiri odsto smeća u zemlji završi na deponijama.
Švedska već od ranih 1990. primjenjuje sveobuhvatan sistem, kroz izmjenu zakona, blisku saradnju sa privredom i promenu svijesti ljudi kako bi mijenjali društvo i učinila ga ekološki svjesnim.
Vlasnici fabrika su morali da obrate pažnju na nekoliko kategorija otpada. Postavljene su takse i zabrane na odlaganje smeća na deponije i postavljeni su ciljevi u oblasti reciklaže smeća.
Kao rezultat toga, danas se, više od 90 odsto smeća koje proivodu domaćinsta, reciklira i ponovo iskorišćava u proizvodnji električne energije i goriva.
Švedska politika stimuliše ekonomski stimuliše masovnu reciklažu. Od 2005. godine, u Švedskoj je zbranjeno odlaganje organskog smeća na deponije. Umjesto toga, smeće je biološki tretirano za pravljanje komposta, biogasa i đubriva.
Velike količine smeća su pretvorene u energiju ekološkim procesima. Takvom politikom odlaganje smeća iz domaćinstava na deponije umanjeno je sa 1.380.000 tona u 1994. na 380.000 tona 2004. godine. Agencije
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Их код нас у Србији, само из Народне скупштине имали би да извозе ђубре наредних 20 година