BEOGRAD, Udruženje banaka Srbije je upozorilo da se građani i privreda sve manje zadužuju. To je loš signal bankama, ali ukazuje i da privreda ne radi. Kompanije su zabilježile zanemarljiv porast zaduženosti u aprilu u odnosu na prethodni mjesec od 0,6 odsto, a građani 0,8 odsto. Ukupan dug građana i privrede na kraju aprila iznosio je oko 17,70 milijardi evra.Od 1. januara do 31. aprila, ukupan rast kreditne aktivnosti kod kompanija iznosio je 2,2 odsto, dok je kod stanovništva bio 1,6 procenata. Treba imati u vidu da je mjesečna inflacija u prosjeku bila oko jedan odsto, tako da je rast kreditne aktivnosti – neznatan.
– U prethodnom mjesecu kod stanovništva su povećani samo zajmovi za refinansiranje i gotovinski i to za oko jedan odsto, dok su sve ostale pozajmice u padu, potrošačke, stambene i poljoprivredne – rekao je Veroljub Dugalić, generalni sekretar UBS. – Od januara jedino je iznos potrošačkih kredita povećan za jedan odsto, dok su svi ostali u „minusu“.
Jedina bolja tendencija, prema riječima Dugalića, u odnosu na prethodni mjesec je to što ne raste kašnjenje u plaćanju obaveza, pa je tako učešće docnje u dugu preduzeća 14,4 odsto, preduzetnika 11,1, a stanovništva 3,4 odsto. Ukupno učešće u kašnjenju po osnovu bankarskih kredita u aprilu je iznosilo 11,1 odsto, dok je u martu bilo 11,2 procenta.
Ne plaćaju
Broj lizing ugovora je u padu dva do tri procenta, a kašnjenje u otplati je sa 8,7 odsto u martu povećana na 9,6 procenata u aprilu. Uvećano je i kašnjenje u otplati obaveze kod tekućih računa na 4,7 odsto. Kašnjenje u izmirenju obaveza u otplati „dozvoljenog minusa“ na tekućim računima je „skočilo“ sa 6,4 na 6,6 odsto. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne shvatam zasto ljudi bjeze od zajma, jel to nesto boli kad se uhvati u kolo sa bankama ?