PEKING, (Rojters) – Svijet troši više hrane nego što je proizvodi, a cijene prehrambenih proizvoda mogle bi da porastu u narednim godinama zbog proizvodnje biogoriva i klimatskih promjena, što donosi rizik od socijalnih nemira, ocijenili su eksperti u novom izvještaju.
Rast proizvodnje biogoriva mogao bi da utiče na povećanje cijene kukuruza za dvije trećine do 2020. godine, a troškovi proizvodnje jestivog ulja za skoro 50 odsto, dok će doprinosi za poljoprivredu ići na teret siromašnih, saopštio je Međunarodni institut za istraživanja o hrani.
Globalne zalihe žitarica opale su na najniži nivo od 1980. godine zbog smanjenja proizvodnje i nepovoljnih vremenskih uslova, izjavio je dierktor instituta Joakim fon Braun.
“Vrijeme pojeftinjenja hrane je prošlost. Sve veća potražnja za hranom i gorivom nedavno je dovelo do drastičnog rasta cijena. Klimatske promjene takođe će imati negativan uticaj na proizvodnju hrane”, rekao je Fon Braun, autor izvještaja.
On je ocijenio da je poskupljenje hrane blisko povezano sa povećanjem cijene energije.
U izvještaju se navodi da bi investiranje u poljoprivrednu tehnologiju, bolja socijalna zaštita i briga o djeci, kao i ukidanje trgovinskih barijera i poboljšanje infrastrukturnih i finansijskih uslova u slabije razvijenim zemljama moglo da doprinese stabilnosti tržišta hrane.