VAŠINGTON, Međunarodni zvaničnici upozorili su da postoji rizik od nove recesije u razvijenim ekonomijama, koja bi takođe nanijela štetu zemljama u razvoju.
Najozbiljnija kriza trenutno je u Evropi, odnosno u evrozoni, čija će ekonomija, kako se predviđa, gotovo stati zbog usporenog globalnog rasta.
Globalna ekonomija ušla je u opasnu fazu, upozorila je u Vašingtonu izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard, uoči svog prvog predsjedavanja godišnjem sastanku te međunarodne finansijske institucije naredne nedjelje.
„Slab rast i loša finansijska situacija vlada, institucija i domaćinstava negativno utiču jedni na druge, podstičući krizu povjerenja i sprečavajući tražnju, investicije i otvaranje radnih mjesta. Ovaj začarani krug dobija na zamahu i pogoršava ga nesigurnost u pogledu neophodnih mjera i nedostatak političke volje i zajedničke odlučnosti“, istakla je Lagard.
Lagard je pozvala svjetske lidere da preduzmu hitnu i zajedničku akciju, kao što je urađeno tokom globalne finansijske krize početkom 2009.
Evropski lideri podijeljeni su u pogledu mogućih rješenja tekuće krize. Njemačka kancelarka Angela Merkel ponovo je odbacila ideju o evro-obveznicama, dan nakon što ju je podržao predsjednik Evropske komisije.
“Evro-obveznice su apsolutno pogrešne. Da biste došli do zajedničkih kamatnih stopa, morate da imate slične nivoe kompetitivnosti i budžetske situacije”, ocijenila je Merkelova.
Dok se mnogi pitaju kako će se Evropa izvući iz trenutnih problema, centralne banke vodećih zemalja svijeta u međuvremenu su se složile da obezbijede dodatne dolarske zajmove evropskim komercijalnim bankama koje imaju teškoća da obezbijede nove zajmove zbog velikih kredita koje su već odobrile prezaduženim evropskim vladama.
Evropska centralna banka saopštila je juče da će, u koordinaciji sa Američkom upravom federalnih rezervi, bankom Engleske, i centralnim bankama Japana i Švajcarske, pružiti tromjesečne zajmove u dolarima bankama evrozone.
Takođe je navedeno da je cilj tih zajmova da se osigura da komercijalnim bankama bude dostupno dovoljno američke valute do kraja ove godine, prenose agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.