Svima “prekipjelo” zbog mlijeka

mlijekoBEOGRAD, Mlijeko je svima “prekipjelo”.

Zbunjeni i uplašeni zbog povećanog prisustva toksina u ovoj namirnici, potrošači ističu da je odluka o vraćanju starih granica ishitrena i da nikome ne ide u korist. Mljekari i farmeri u Srbiji, s druge strane, tvrde da je stari pravilnik jedino moguće rješenje koje će ublažiti milionske štete.

Na skupu u petak u Privrednoj komori Srbije stručnjaci su se složili da je mlijeko u Srbiji zdravo i bezbjedno za upotrebu, i nije bilo potrebno podizati toliku prašinu oko prisustva aflatoksina. Ističu da će najveću štetu od čitave afere pretrpjeti domaći proizvođači stočne hrane, mlijeka i mliječnih proizvoda.
– Glavni problem je što pravilnici o hrani za životinje i o mlijeku i mliječnim proizvodima nisu usaglašeni – rekao je Željko Brozović, sekretar Udruženja za poljoprivredu PKS. Ne postoji ni referentna nacionalna laboratorija u Srbiji. Prema prvim procjenama, mjesečna šteta zbog situacije sa aflatoksinom iznosi 50 miliona evra.
Prema riječima Slobodana Petrovića, generalnog direktora “Imleka”, izmjena pravilnika o dozvoljenoj količini aflatoksina u mlijeku je ispravna i jedino je moguće rješenje u ovom trenutku.
– Nije jedini put, i nije da samo Srbija vraća neke svoje propise na prethodne granice – rekao je Petrović. – Pravilnik nije promijenjen zbog “Imleka”, već zato što dva propisa nisu usklađena.

Proizvođači su tako dovedeni u nemoguću situaciju. Grube procjene pokazuju da će “Imlek” i “Subotička mlekara” imati gubitak od 10 miliona evra. Vraćanje starih granica sigurno neće uticati na izvoz mlijeka iz Srbije, jer će se proizvođači truditi da nivo aflatoksina bude i ispod 0,05 mikrograma po kilogramu. Prošlog vikenda zabilježen je pad prodaje “Imlekovih” proizvoda od 50 odsto, ali naša mljekara ni u jednom trenutku nije prekinula otkup mlijeka od farmera.
Udruženja potrošača, međutim, kritikuju najnoviju odluku Ministarstva poljoprivrede. Kažu, javnost je morala od prvog dana da bude detaljno obavještena o svemu što se dešava sa mlijekom.
– Iznenađen sam odlukom Vlade Srbije, mislim da je ona ishitrena, iznuđena i nije zasnovana na realnim potrebama i interesima Srbije – tvrdi Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača. – Nedopustivo je što nije objavljena kompletna lista spornog mlijeka, kako bi potrošači vidjeli kod kojih je to tačno proizvođača bilo “viškova” otrova. Na taj način Vlada štiti loše i neodgovorne proizvođače, a oni koji rade ispravno biće uništeni, mada su značajna sredstva uložili u kvalitet svojih proizvoda.
I Edina Popov, predsjednik UO Asocijacije potrošača Srbije uvođenje “novih”, starih standarda u mliječnoj industriji smatra lošim potezom države. Za Srbiju je to znak da nije spremna i sposobna da ispunjava evropske propise, ukazuje Popova i dodaje da taj problem ne smije biti prebačen u političke sukobe.
Doza aflatoksina 0,12 mikrograma
Na rafovima u prodavnicama i poslije povlačenja mlijeka zagađenog aflatoksinima, ostalo je mlijeko koje je imalo ovaj toksin u većoj koncentraciji iznad tada dozvoljenih – istakao je u petak Branislav Bugarski, pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju, predstavljajući rezultate analiza uzoraka mlijeka u dvije referentne laboratorije u Njemačkoj. Bugarski je objasnio da je na analize u laboratorije MUVA Kempten iz Bavarske i “Milkprufring” iz Baden Virtemberga, poslato 25 uzoraka mlijeka, od kojih je 16 uzeto 25. februara.
– U obje laboratorije poslati su takozvani slijepi uzorci mlijeka uzeti 20. i 25. februara – precizirao je Bugarski. – Rezultati iz njemačkih laboratorija, rađeni po ELISA metodi, ukazuju da je koncentracija aflatoksina M1 povišena u odnosu na standarde koji su važeći u Evropskoj uniji, odnosno, u uzorcima je pronađeno od 0,10 do 0,12 mikrograma aflatoksina po kilogramu.
Vlada Vojvodine, dodao je Bugarski, smatra da rješenje problema treba tražiti u radu sa poljoprivrednicima i pomagati im da ostvare evropski standard u kvalitetu mlijeka.
Nestašice u Crnoj Gori?
Petar Ivanović, ministar poljoprivrede saopštio je u petak da Crna Gora ne obustavlja uvoz mlijeka iz Srbije, ali da insistira na poštovanju domaćih zakona. – Mlijeko koje bude imalo veće učešće aflatoksina od onog propisanog našim zakonom neće ući u Crnu Goru – poručio je ministar Ivanović. U Uniji poljoprivrednih proizvođača kažu da se u crnogorskim mljekarama dnevno proizvede 60.000 litara mlijeka, a da se uvozi još 80.000 litara, što znači da bi mogao da se pojavi deficit. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts