BANJALUKA, Na stočnim pijacama u Srpskoj cijene žive vage svinja ove godine znatno su više nego lani, a za kupovinu tovljenika potrebno je izdvojiti i do 600 maraka.
Prodavci na stočnim pijacama ističu da su cijene kilograma žive vage svinja ove godine u odnosu na lani veće i za marku, a glavni razlog je skok cijena stočne hrane.
Marinko Glamočak koji prodaje svinje na stočnoj pijaci u Banjaluci kaže da kilogram žive vage svinja košta od 3,50 do četiri marke, što je u odnosu na prošlu godinu više za 80 feninga.
– Za svinju koja je teška 150 kilograma potrebno je izdvojiti oko 550 maraka. Ljudi kupuju jednu ili pak dvije svinje. Neki se odlučuju da kupe tovljenika od 150 kilograma, te još jednu manju svinju, težine oko 100 kilograma – rekao je Glamočak.
On dodaje da uprkos krizi kupaca ima dovoljno, te da se ove jeseni nada dobroj zaradi.
Slična situacija je i kod njegovog kolege Petra Ilića iz Nove Topole, koji kaže da je morao podići cijene žive vaga svinja zbog poskupljenja stočne hrane.
– Kukuruz je znatno poskupio. Potrošio sam mnogo novca za nabavku stočne hrane. Morao sam dići cijene žive vage svinja jer moramo nešto zaraditi – rekao je Ilić.
Dodao je da bi cijene žive vage trebalo da budu čak i više, odnosno od 4,10 do 4,20 KM po kilogramu, da bi se ovaj posao u potpunosti isplatio.
– Trenutno kilogram žive vage svinja prodajem po cijeni od 3,80 maraka. Kupaca ima dovoljno i ukoliko i dalje bude veliki broj zainteresovanih, najvjerovatnije ću idućih dana podići cijene na 4,10 KM po kilogramu – rekao je Ilić.
Ilija Kojić koji je došao iz Berkovića da kupi svinje za svinjokolj kaže da stoka nikada nije bila skuplja. Ističe da mora izdvojiti oko 800 maraka za kupovinu jednog tovljenika, te pečenice za slavu, što je veliko opterećenje za kućni budžet.
– Morao sam da štedim nekoliko mjeseci kako bi mogao da prikupim toliko novca. Tovljenika moram kupiti, nema mi izlaza, kao i pečenicu za slavu jer je trpeza nezamisliva bez mesa – rekao je Kojić.
Kada je u pitanju nabavka prasića za predstojeće slave i praznike, prodavci ističu da su oni jeftiniji od tovljenika, jer je za kilogram potrebno izdvojiti od tri do 3,5 marke.
– Težina prasića kreće se oko 30 kilograma, što znači da je za pečenicu potrebno izdvojiti oko 110 maraka – istakli su prodavci i dodali da najviše kupaca ima na početku mjeseca, kada stigne plata i penzija.
Vlasnik mesne industrije “Šik” Siniša Petreš rekao je da je i cijene mesa u mesnicama skočile i do 15 odsto, zbog skoka cijena žive vage stoke.
– Za kilogram junetine i svinjetine potrebno je izdvojiti od deset do 12 maraka – rekao je Petreš i dodao da se još ne zna da li će i u idućem periodu biti korekcije cijena.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić rekao je da će se sadašnja cijena svinja zadržati do sredine decembra, poslije čega će uslijediti blago pojeftinjenje tovljenjika, dok će cijene prasića porasti za 30 odsto u odnosu na sadašnju cijenu.
Uvoz
Mišo Maljčić rekao je da domaće uzgajivače svinja ugrožava prekomjeran uvoz.
– Nadležni traže puno više od domaćih farmera, nego od onih koji uvoze. To dokazuje i činjenica što domaći uzgajivači moraju da vakcinišu svinje protiv kuge, dok uvoznici iz Hrvatske ne moraju. Sumnje da nekvalitetno meso iz uvoza završava na našim trpezama su opravdane – tvrdi Maljčić. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sveti Vrači(danas-srijeda), Đurđic-petak, Aranđelovdan-srijeda;sve POSNE SLAVE. Da ne govorim o slavama koje padaju u vrijeme Božićnog posta, koji počinje 28.11.a završava 6.1.u to vrijeme sve su slave isključivo posne, bez obzira u koji dan padaju. Dokaz da potreba za tovljenicima ove godine i ne treba biti tako velika.