BANJALUKA, SARAJEVO, Makroekonomski pokazatelji tri posljednja mjeseca potvrđuju da se globalna finansijska i ekonomska kriza širi ekonomijom BiH, ocijenila je Svjetska banka, sugerišući listu direktnih i srednjoročnih protivmjera.
“Posljedice globalne krize počele su zahvatati ekonomiju BiH kroz glavna 3 mehanizma transmisije: kreditni pad, pad izvoznih cijena i pad doznaka. Kao i u ostalim tranzicijskim ekonomijama”, piše u zadnjem biltenu Svjetske banke.
U skladu sa Svjetskom bankom, BiH finansijski sektor ostaje stabilan, ali kreditni rast je oboren od prosječne mjesečne stope od 2,1% do pada na -0,4% u decembru 2008.
Kao dodatak nedostatku kredita, izvozni sektor trpi i od slabih cijena i inostranih opterećenja, a trgovinska aritmetika iz decembra prošle godine pokazuje sumornu sliku sa izvoznim smanjenjem od 4.1% i uvoznim 3.4%.
Banka je saopštila da su zahvaljujući Rafineriji Bosanski brod, koja je počela sa radom prošle godine, indeksi industrijske proizvodnje ostali “iznenađujuće” jaki. U časopisu Banke naglašeno je da je izvjesno da će zemlja uskoro osjetiti drastično smanjenje stope rasta.
Nagli pad u cijenama goriva, hrane i metala doveo je do mjesečne deflacije od -0,6% u decembru.
Svjetska banka takođe navodi direktne preporuke koje uključuju bolju koordinaciju između različitih administrativnih nivoa u BiH; kontinuirane napore sa ciljem osiguranja stabilnosti monetarnog i finansijskog sistema; stalni i ciljani fiskalni stimulansi; smanjenje nivoa i poboljšanje strukture javne potrošnje kao i smanjenje obaveza preduzeća za socijalne doprinose.
Zbog pogoršanja ekonomske situacije u zemlji, šef misije Svjetske banke u BiH Marco Mantovanelli preporučio je lokalnim liderima da zemlja započne pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom što prije.
Većina susjednih zemalja već su osigurale dodatnu finansijsku pomoć od MMF-a za održavanje njihove fiskalne sigurnosti. Mantovanelli je kazao da kao mjere predostrožnosti, BiH treba otvoriti pregovore sa MMF-om, iako njen fiskalni i monetarni sistem još uvijek ne pokazuje znakove nestabilnosti.
( izvor www.balkaninsight.com )