BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se nigdje u Evropi trenutno ne gradi toliko mostova kao što se gradi u Srbiji.
„Mislim da u Evropi niko ne gradi toliko mostova, takvog kvaliteta i arhitektonskih i inženjerskih svojstava kao Srbija“, izjavio je predsjednik Srbije Boris Tadić.
Tadić je poslije obilaska radova na mostu na Dunavu kod mjesta Beška rekao da će do kraja decenije Srbija imati 13 mostova preko Dunava, čime se ne može pohvaliti većina podunavskih zemalja.
On je ocijenio da će to biti veliki uspjeh i naveo da neke zemlje EU imaju svega dva mosta preko Dunava. “Poslije više decenija Srbija gradi. Treba da budemo ponosni”, rekao je Tadić.
Predsjednik Tadić je istakao da država Srbija završava projekte koji su zamišljeni ili započeti prije više decenija i poručio da loša tradicija nezavršavanja kapitalnih građevinskih radova mora biti prekinuta.
“Najskuplji su oni mostovi, putevi i brane koji nisu izgrađeni”, rekao je Tadić, objasnivši da nepostojanje savremene infrastrkture koči ukupni privredni razvoj.
Srbija, kako je podsjetio Tadić, ima prestižnu tradiciju mostogradnje, i dan-danas drži rekorde u nekim specifičnim mostograditeljskim konstrukcijama.
Tadić je graditeljima širom Srbije poručio da će narednih mjeseci dolaziti u nenajavljene posjete kako bi provjerio dinamiku radova na kapitalnim infrastrukturnim projektima.
Predsjednik Srbije je izrazio zadovoljstvo zbog brzine i kvaliteta radova na mostu na Dunavu kod Beške i najavio da će i sledećih dana nenajavljeno obilaziti gradilišta.
Tadić je izjavio da bi do kraja godine trebalo da bude završen autoput od Beograda do mađarske granice, na kome je prva dionica izgrađena 1971. godine. Ono što je projektovano prije 40 godina “ova generacija mora da završi”, rekao je on.
Predsjednik Srbije je izjavio da bi do kraja 2012. godine trebalo da bude završen autoput prema bugarskoj granici, a krajem 2012. ili početkom 2013. godine autoput prema makedonskoj granici.
Uz konstataciju da je počela izgradnja prve dionice autoputa ka Crnoj Gori od Uba do Lajkovca, Tadić je dodao da Srbija traga za strateškim partnerima koji će graditi čitav autoput do Boljara, kako bi se centralna Srbija povezala sa Beogradom.
Ulagati u infrastrukturu bez prezaduženosti
Stateški cilj Srbije je investiranje u infrastrukturu bez prezaduženosti, izjavio je predsjednik Srbije Boris Tadić i dodao da “Srbija prilikom ulaganja u kapitalne objekte može donekle da se zadužuje ali ne smije da pređe crvenu liniju”.
Tadić je naglasio da Srbija mora da izbjegne sudbinu pojedinih država Evropske unije koju su prezadužene. Ekonomski sistem Srbije ipak, prema njegovim riječima, mora izdržati zaduženja za one infrastrukturne radove koji predstavljaju “istorijsku šansu” i investiciju u budućnost svakog djeteta.
“Djelimična zaduženja su moralno opravdana jer otvaraju mogućnost dijeci da, kada odrastu, koriste infrastrukturu, i to nisu zaduženja u korist ove generacije i ljepšeg života nas punoljetnih građana Srbije, već investicija u budućnost naše djece”, rekao je Tadić.
“Gradnja infrastrukture obezbijeđuje nova radna mjesta, što podiže bruto domaći proizvod, a onda stvaramo veće šanse da otplaćujemo dugove na stabilan način”, kazao je Tadić.
Tadić je ponovio da završetak saobraćajne infrastrukture ima centralno mjesto u strategiji razvoja države u narednih osam godina i dodao da je uvjeren „da će Srbija za osam godina sasvim drugačije izgledati nego na današnji dan”.
Takav razvoj će, prema Tadićevim riječima, omogućiti stvaranje socijalno koherentne, razvojne i stabilne zajednice, umjesto društva koje je na svakih nekoliko godina “dolazilo na ivicu života i smrti”.
Ulaganja u infrastukturu predstavljaju ulaganja u budućnost, rekao je predsjednik Srbije i dodao da će i narednih dana obilaziti gradilišta u Srbiji, jer, kako je naveo, građani često nisu obaviješteni na koliko mjesta se u Srbiji gradi. Beta, Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A broj mostova je pokazatelj čega?