BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić potpisao je set zakona koje je donijela Skupština Srbije, među kojima je i Zakon o elektronskim komunikacijama, za koji je rekao da je od velikog značaja za ekonomski razvoj zemlje.
“Elektronske komunikacije danas su osnovni nosilac razmene informacija, znanja i ideja i značajne su poluge razvoja savremenog društva”, rekao je Tadić i dodao da zakoni moraju ići u korak sa tehnološkim razvojem oblasti koju regulišu, kako ne bi predstavljali kočnice razvoja.
Tadić kaže da će Zakon o elektronskim komunikacijama podstaći i omogućiti ravnopravnu tržišnu utakmicu u ovoj ključnoj infrastrukturnoj oblasti i obezbijediti zaštitu i očuvanje javnog interesa.
On je istakao da Zakon predviđa stvaranje baze podataka o elektronskim komunikacijama građana, koja će biti dostupna organima bezbjednosti i unutrašnjih poslova bez odluke suda, saopšteno je iz Pres službe predsjednika Srbije.
“U tom pogledu dijelim zabrinutost sa nezavisnim državnim organima, zaštitnikom građana i povjerenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa kojima sam o ovoj temi razgovarao. Takođe, pažljivo sam pratio šta kažu stručna udruženja i druge organizacije civilnog društva, koje su izrazile bojazan da privatnost ljudi može biti ugrožena potrebom za efikasnošću rada policije i službi bezbjednosti”, rekao je Tadić.
On je naglasio da je javnosti dobro poznato sa kakvim je bezbjednosnim izazovima, rizicima i prijetnjama Srbija danas suočena, od prijetnji odvajanja jednog dijela naše teritorije, preko prijetnji terorizmom, do organizovanog kriminala, koji je u jednom periodu ozbiljno ugrožavao ključne resurse države i još uvijek to čini.
U sličnoj situaciji, rekao je Tadić, a to je potvrđeno evropskom praksom, svaka zemlja svojoj policiji i bezbjednosnim službama i omogućava uslove za brži i efikasniji rad u svrhu obezbjeđivanja sigurnosti za sve građane.
“Nesumnjivo, poštovanje ljudskih prava i sloboda jedno je od najviših vrijednosti na kojima se temelji Srbija. Na tom polju ne želimo i ne moramo da pravimo ikakve ustupke, jer se bezbjednost i borba protiv kriminala mogu voditi uspješno i uz puno poštovanje zagarantovanih ljudskih prava i sloboda. Svako drugo rješenje bilo bi neodrživo”, rekao je Tadić.
Republički ombudsman, zaštitnik građana za informacije od javnog značaja i pojedine opozicione stranke krtikikovali su ranije Zakon o elektronskim komunikacijama, jer on omogućava uvid u ostvarenu komunikaciju građana bez odluke suda.
U osporavanom članu 128 navodi se da je operator dužan da zadrži podatke o elektronskim komunikacijama za potrebe provođenja istrage, otkrivanja krivičnih djela i vođenja krivičnog postupka, u skladu sa zakonom kojim se uređuje krivični postupak, kao i za potrebe zaštite nacionalne i javne bezbjednosti Srbije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
DOBAR ZAKON PROTIV OTUDJENJA COVEKA OD COVJEKA, SADA CE MO VISE RAZGOVARATI U CETRI OKA, BACICEMO MOBILNE TELEFONE, ISKLJUCITI TELEVIZZIJU I SVE STO IMA VEZE SA ELEKTRONSKIM PRISLUSKIVANJEM I NAVODJENJEM. UPALITI PETROLEJSKE LAMPE I DRHTATI PRED ONIM STO IDE NA COVJECANSTVO, ~JER KADA BUDU U SVIJETU GOVORILI MIR I SIGURNOST ~ TADA CE SE ZBITI…..