BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić počinje sutra dvodnevnu posjetu Kuvajtu tokom koje će razgovarati s najvišim zvaničnicima te zemlje i učestvovati na biznis forumu na kojem će biti predstavljeni privredni potencijali Srbije.
Tokom Tadićeve posjete Kuvajtu trebalo bi da bude potpisan i sporazum o saradnji u oblasti odbrane što otvara mogućnost za dogovor o remontu tenkova proizvedenih u bivšoj SFRJ, uz angažovanje firmi iz Srbije, Slovenije i Hrvatske.
Kako je saopšteno iz pres službe predsjednika, Tadić će razgovarati s kuvajtskim emirom šeikom Sabah Al Ahmed Al Džaber Al-Sabahom i predsjednikom vlade šeikom Naser Al-Mohamed Al-Ahmad Al-Sabahom.
Takođe su predviđeni susreti sa predsjednikom Nacionalne skupštine Džasimom Al-Kharafijem, s generalnim direktorom Kuvajtske investicione uprave Baderom Mohamedom Al-Sadom i s generalnim direktorom Kuvajtskog fonda za arapski ekonomski razvoj Abdulom Vahabom Al-Badrom, kao i učešće na Biznis forumu.
Prema najavama iz Privredne komore Srbije na biznis forumu Srbija-Kuvajt učestvovaće predstavnici više od 20 kompanija i banaka iz Srbije.
Na formu će biti predstavljeni privredni potencijali Srbije, a posebno će se razgovarati o mogućnosti povratka srpskih građevinara u Kuvajt, kao i o korišćenju finansijskih sredstava kuvajtskih fondova za pojedine infrastrukturne projekte u Srbiji.
Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac najavio je prošle sedmice da bi tokom Tadićeve posjete Kuvajtu trebalo da bude potpisan i sporazum o saradnji dvije zemlje u oblasti odbrane koji će omogućiti i eventualni dogovor o remontu tenkova koje je Kuvajt kupio od bivše SFRJ.
Pored firmi iz Srbije u tom poslu mogle bi da učestvuju i hrvatske i slovenačke firme, o čemu je bilo riječi na trilateralnom sastanku predsjednika Srbije Borisa Tadića i premijera Hrvatske i Slovenije Jadranke Kosor i Boruta Pahora, 1. aprila u Smederevu.
Po riječima Šutanovca, riječ je o 149 tenkova, ali detalji o tom poslu nisu poznati.
U hrvatskoj vladi agenciji Beta je rečeno da “sporazum Hrvatske i Srbije potpisan u junu prošle godine, otvara mogućnost saradnje dvije zemlje i na području vojne industrije”, ali da vezano za remont tenkova za Kuvajt “za sada nema konkretnih drugih informacija ili dogovora”.
Na pitanje koje bi hrvatske firme mogle biti angažovane u tom poslu rečeno je samo da je firma “Đuro Đakovic” iz Slavonskog Broda “zadržala sposobnosti vezane uz tenk M-84”.
U vladi Slovenije, na pitanje koje bi firme iz Slovenije mogle da se uključe u posao, agenciji Beta je rečeno da je na sastanku premijera Hrvatske i Slovenije i predsjednika Srbije u Smederevu “dogovoreno da se formira radna grupa koja će koordinirati konkretne projekte”.
“Namjenska proizvodnja jedno je od mogućih područja saradnje tri države”, rečeno je u Ljubljani, a “o konkretnim projektima će javnost biti pravovremeno obavještena.”
Sa srpske strane, prema navodima medija, u posao bi mogli da se uključe Tehničko-remontni zavod u Kragujevcu, “Prva petoletka” iz Trstenika, rakovički “21. maj”, “14. oktobar” iz Kruševca i “Zastava” iz Kragujevca. Beta