BANJALUKA, Da je svjetska ekonomska kriza u velikoj mjeri zahvatila BiH, najbolje su na svojoj koži, prije svih, osjetili radnici kojima su poslodavci već počeli da uručuju otkaze.
Otpuštanje radnika najavila su brojna preduzeća iz sektora privrede, naglašavajući da su na to prinuđeni, jer su došli u tešku situaciju. Međutim, pravi talas krize nas još nije zahvatio, a broj otpuštenih radnika još nije zabrinjavajući. Privredni stručnjaci upozoravaju i predlažu.
– Prvi na udaru bili su sektori koji su zavisni od poslova s inostranstvom, odnosno tamo gdje su naručioci njihovih poslova kompanije iz inostranstva, i to preduzeća metalske i drvne industrije, ali i tekstilne i kožarske industrije – kaže izvršna direktorka Privredne komore RS, Dragica Ristić.
Ona dodaje da je, upravo na prijedlog Privredne komore, Vlada RS ugradila neke mjere u ponuđeni tekst Ekonomske politike za 2009. godinu.
– To je podrška realnom sektoru, posebno proizvodnim preduzećima, gdje je bitno da se očuva nivo sadašnje zaposlenosti, stimulisanje izvoznika, finansiranje proizvodnje namijenjene izvozu, kroz dodatno otvaranje povoljnih kreditnih linija Investiciono-razvojne banke RS – objašnjava Ristićeva.
Ona, takođe, dodaje da je bitno maksimalno koristiti domaće resurse i potencirati domaću potrošnju, jer tako čuvamo radna mjesta, ulažemo u naše fondove i doprinosimo boljim uslovima življenja.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, Milan Lovrić, mišljenja je da će oporavak privrede u BiH uslijediti u drugoj polovini sljedeće godine, ali uz konstantno i maksimalno zalaganje svih nas.
– Najveći dio dosadašnjih mjera koje su preduzete odnosio se na bankarski sektor, koji je svakako važan, ali unutrašnji ambijent moramo poboljšati i na taj način da najbolji budu i tržišno najbolje pozicionirani – smatra Lovrić.
Takođe, kaže on, trebalo bi što prije poboljšati poziciju naših izvoznika. To je problem koji je postojao i ranije, ali sada je posebno došao do izražaja.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Zdravko Ostojić, ističe da je neophodno da svi subjekti, počevši od Vlade RS, preduzmu mjere štednje, da se investicije usmjere na profitne sektore te da se industrijska proizvodnja više podstiče.
– Inostrane kompanije već su otkazale narudžbe pojedinim firmama. Ako dozvolimo da se ugase pojedine proizvodnje, teško će se ponovo pokrenuti – rekao je Ostojić.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.