BEOGRAD, Savez samostalnih sindikata tekstila, kože i obuće navodi da je stanje u toj industriji neodrživo.
Sindikat naglašava da su zarade velikog broja zaposlenih od 8.000 do 10.000 dinara.
Zarade tekstilaca su najniže u Srbiji i neredovno se uplaćuju, kao i socijalno i zdravstveno osiguranje, rekao je predsjednik tog sindikata Radojko Jovanović.
Za posljednjih 10 godina, bez posla je ostalo 72.000 zaposenih u toj industriji, pa u Srbiji u sektoru tekstila, kože i obuće trenuto radi nešto više od 39.000. Kako je istakao, samo u posljednjih godinu i po dana bez posla je ostalo nešto više od 5.000 zaposlenih.
Jovanović je kazao da je od 110 privatizovanih preduzeća koja se bave tekstilom, kožom i obućom ugovor raskinut sa 42, jer novi vlasnici najčešće nisu poštovali dio ugovora koji se odnosi na investicije ili kontinuitet proizvodnje.
Veliki problem u ovoj industrijskoj grani, kako je dodao, predstavljaju nepostojanje granskog kolektivnog ugovora, siva ekonomija, nekontrolisanje uvoza robe iz Kine i zastarjela oprema na kojoj se radi.
Predstavnici tog sindikata zahtijevaju donošenje sistemskih mjera za poboljšanje poslovanja u toj grani veću kontrolu države prilikom uplate doprinosa za zaposlene, veća ovlašćenja inspekcije rada kao i da Agencija za privatizaicju efikasnije kontroliše kupoprodajne ugovore.
Jovanović je kazao da je taj sindikat uputio zahtjev za sastanak ministrima rada i ekonomije, Rasimu Ljajiću i Mlađanu Dinkiću i da očekuje da bi sastanak mogao da se održi naredne nedelje.
On je najavio i mogućnost protesta na jesen, ukoliko se država ne bude pozabavila ovim problemima u narednom periodu, ali nije želio da precizira kada će biti održan protest i na koji način.
Izvoz tekstila, kože i obuće prošle godine bio blizu 300 miliona evra, a za pet mjeseci ove godine bio je oko 200 miliona evra.
Na sastanku je posebno ukazano na loše stanje u preduzećima Kluz , “1. maj”, Niteks i Rudnik, u kojima su raskinuti kupoprodajni ugovori. Predsjednik sindikata “1. maja” Zoran Živković je rekao da je u toj firmi kupoprodajni ugovor raskinut 11. juna. Tada je počeo proces restrukturiranja, ali do danas nije imenovan zastupnik kapitala, pa nema ko da ugovara posao za fabriku, koja zapošljava 1.500 ljudi. Beta
Komentariši