BEOGRAD, Radna grupa za sprovođenje tendera za prodaju „Telekoma Srbije“ predložiće srpskoj Vladi da započne pregovore sa „Telekomom Austrija“ – saznaju „Novosti“. – Ova odluka donijeta je u ponedjeljak, na prijedlog privatizacionog savjetnika, „Siti grupe“. Konačnu odluku o sudbini tendera donijeće Vlada Srbije.
Sporno je što je austrijska kompanija na ime kupoprodajne cijene ponudila svega 950 miliona evra, iako država zahtjeva minimum 1,4 milijarde. Ipak, ova cifra nije navedena u javnom pozivu za prodaju 51 odsto akcija srpskog „Telekoma“ pošto je vlada minimalnu cijenu utvrdila tek nakon raspisivanja tendera, i obavezala Ministarstvo finansija da o tome obavijesti sve potencijalne kupce koji su već otkupili tendersku dokumentaciju.
Takođe, kupci su, uz tendersku dokumentaciju, dobili dokument u kome se navodi da, u slučaju da se na tender javi samo jedan kupac, Vlada može s njim da pregovara i potpiše kupoprodajni ugovor.
Tako da ne postoje pravne smetnje da država krene u pregovore sa austrijskim kupcem, koji je na vrijeme podnio ponudu. A, da li će potencijalni kupoprodajni ugovor biti potpisan na iznos manji od 1,4 milijarde evra zavisi, između ostalog, i od toga koliko Vlada poštuje zaključke koje je sama usvojila, poput toga od 23. decembra o minimalnoj cijeni za „Telekom Srbija“.
Ipak, sve ovo nije dovoljno da Austrijanci potpišu ugovor. Uslov je „zeleno svjetlo“ od državne Komisije za zaštitu konkurencije. Kako će kupovina srpskog „Telekoma“ koji već ima tržišno učešće veće od 50 odsto uticati na koncentraciju budućeg vlasnika, Komisija tek treba da odluči. Pogotovo što „Telekom Austrije“ već posluje u Srbiji kroz „Vip mobajl“.
To je ujedno i glavni razlog zašto se austrijski „Telekom“ odlučio na ovakvu, uslovnu ponudu: 950 miliona evra za cijenu i još 450 miliona za investicije. U „Telekomu Austrije“ , naime, nadali su se da će, kroz pregovore, doći do garancija o pozitivnom stavu Komisije za zaštitu konkurencije. Pregovori su, u stvari, „trgovina“ rješenjem antimonopolske komisije, a koje je, bar zvanično „nezavisno tijelo“, bez čije dozvole bilo kakav ugovor o kupoprodaji srpskog „Telekoma“ ne može ni da bude zaključen.
Komisija za zaštitu konkurencije odlučila je da po službenoj dužnosti ispita namjeravanu koncentraciju koja bi nastala kupovinom srpskog „Telekoma“. Pošto taj postupak traje, a nije okončan do isteka tenderskog roka, austrijski „Telekom“ namjerno je dao uslovnu ponudu, želeći da dobije garancije srpske države da će odluka Komisije biti – pozitivna.
Tržišno učešće
„Telekom Srbija“ trenutno, po kriterijumima ostvarenih prihoda od mobilne telefonije, kao i broju pretplatnika mobilne telefonije, ima tržišno učešće od 50,7 odsto, odnosno 59,7 odsto. A, „VIP mobajl“ 8,8 odsto i 11,6 odsto. Srpski „Telekom“ drži, po svim osnovama, više od 40 odsto tržišta, što se već smatra koncentracijom kapitala. Kako će da se „mjeri“ kupovina 51 odsto akcija „Telekoma Srbije“ ostaje da se vidi. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dno-Dna.Velika izdaja rezima
,,As always,, što bi rekli Englezi. Njima je grkuša čim su navalili u ova vremena da prodaju kada svi čekaju izlazak iz recesije i bolje uslove, mogućnost da se bolje proda. Pošto-poto žele da prodaju, fuj!