Naftna industrija RS, odnosno tri preduzeća u njenom sklopu, Rafinerija nafte Bosanski Brod, Rafinerija ulja Modriča, i Petrol Banja Luka je (uspješno!?) privatizovana. Radnici su zadržali svoja radna mjesta, a zaposleni su i novi. Stara linija proizvodnje goriva je uspješno revitalizovana. U Rafineriji nafte se danas proizvode benzini, euro-dizel, i nusprodukti, kao što su mazut i bitumen.
Naftna mrlja
S druge strane, mali akcionari su upropašteni (kao i većinski, što ćemo kasnije u tekstu objasniti), zakoni zaobiđeni donošenjem drugih zakona, koji stavljaju van snage prve zakone. Po već ustaljenom običaju osnovano je i doo preduzeće koje će „krojiti kapu“ rafinerijama određivanjem ulaznih i izlaznih cijena, i finansijski upropaštavati Rafineriju nafte, Rafineriju ulja i Petrol. Oštećen je i budžet RS za više stotina miliona KM, isplaćivanjem neplaćenih obaveza Rafinerije nafte, od kojih su deseci miliona KM završili u privatnim džepovima onih koji stoje iza off-shore kompanija navodnih povjerioca Rafinerije.
Prebijanje dugova
Među njima je i neizbježni Vitol, koji je smanjio svoja potraživanja sa iznosa od 115 miliona, na 27 miliona dolara, što je krajnje čudno, a iluzorno je to objašnjavati pregovaračkim sposobnostima aktuelne Vlade, već nečim sasvim drugim.
Shvatio je Vitol da navedenih 115 miliona dolara nikad ne bi mogao naplatiti od preduzeća privatizovanog na ovaj način kako je Naftna industrija RS privatizovana, budući da, kako ćemo vidjeti, na računima Rafinerije nikad neće biti toliko novca, jer će ona raditi samo uslužnu preradu goriva za Optima Group doo.
Budući da je Vitol sklopio ugovor sa pravnim licem Rafinerija nafte ad, a ne Optima Group doo (koja 2003. godine nije ni postojala), jasno je da su čelnici Vitola prihvatili zadnju ponudu da dobiju koliki-toliki iznos. Potom kompaniji Devin je isplaćeno 47 miliona dolara (Devin je sklopio sporazum sa Rafinerijom 2000. godine i to za vrijeme prvog mandata aktuelne političke partije, a upravo je aktuelna vlast u svom prvom mandatu zaslužna za sporni kredit Rafinerije od Devina od 3,5 miliona $ sa zelenaškom kamatnom stopom od 18% koji nije vraćen i koji je u međuvremenu i narastao na iznos od 37 miliona $, kako je trgovački sud Engleske presudio, a vidimo da je ovdje isplaćeno 10 miliona $ više!). Hrvatskom generalu Ivanu Čermaku (vlasniku Tifona) je isplaćeno devet miliona dolara, Dragoljubu Lekiću, bivšem direktoru Nove Banjalučke banke isplaćeno 16 miliona dolara.
Politika, politika, politika…
Naravno, epizoda sa Vitolom (kojoj aktuelna vlast ne kumuje) je još jedno sramno upropaštavanje Rafinerije nafte, i ona je trenutno predmet istrage samo zato što aktuelna vlast vrši pritiske da se bivši politički lideri (koji su imali umiješane prste u tadašnji rad Rafinerije) dovedu iza rešetaka, a da sa druge strane aktuelna vlast ima alibi i da može da kaže: „Gledajte kako su prošle vlade prije nas upropastile Rafineriju, a kad smo mi došli Rafinerija sada radi i za to smo mi zaslužni!“ Dakle pomenuta istraga se vodi isključivo radi prikupljanja dodatnih političkih poena, i za pranje svega lošeg iz aktuelne privatizacije naftne industrije za koju je direktno odgovorna sadašnja vlast.
Ono što bi aktuelni političari u RS htjeli da zataškaju jeste upravo način privatizacije Rafinerije nafte i ostala dva preduzeća. Jeste, istina je da Rafinerija nafte sada radi, ali, zapitajmo se, kako se došlo do prodaje same Naftne industrije RS i početka remonta u Rafineriji nafte?
Za kupovinu Rafinerije nafte Brod nije bila zainteresovana nijedna kompanija – ni INA, ni MOL, ni OMV, ni bilo koja druga međunarodno (ili bar regionalno) poznata firma. Međutim, aktuelna vlast je ipak našla zainteresovanog kupca – prvo se pričalo da je u pitanju Ruska državna firma Zarubežnjeft, međutim ispostavilo se da je u pitanju totalno anonimni Neftegazinkor (http://www.neftegazincor.ru/), koji je usput obećao ulaganje od 979 miliona evra u Naftnu industriju RS. Na koji način preduzeće sa upisanih 1,3 miliona KM kapitala (kako stoji na njihovom sajtu) može da obezbijedi 979 miliona evra za ulaganja?!? Zarubežnjeft je vlasnik 40% Neftegazinkora, a ostatak drže nepoznata fizička lica!
Vlasti RS su potom usvojile Zakon o uslovima privatizacije naftne industrije, kojim se zaobilazi postojeći Zakon o preuzimanju akcionarskih društava. Kako je opštepoznato čak i pravnim laicima, u hijerarhiji zakonskih akata jedne zemlje jedan zakon ne može imati jače pravno dejstvo od drugog: zakoni se mogu samo međusobno nadopunjavati, a ne i međusobno isključivati.
Nakon nekoliko mjeseci (sredinom 2007. godine), donesene su i izmjene i dopune navedenog Zakona o uslovima privatizacije naftne industrije, gdje se praktično sve obaveze Rafinerije nafte stavljaju na teret budžeta RS, a ostavlja se mogućnost da se one obaveze koje treba da preuzme ruski investitor, otpišu.
Za navedeno vrijeme, dakle prva polovina 2007. godine, mediji svakodnevno bombarduju o milijardama ulaganja, o procvatu naftne industrije pod maksimom: „Rusi dolaze!!!“. Kao posljedica toga, prometi sa akcijama sva tri preduzeća naftne industrije RS dosežu svoje maksimume: Rafinerija nafte Brod je treća akcija po ukupnom prometu na Banjalučkoj berzi od početka njenog osnivanja. Hiljade investitora su ulagali u naftnu industriju RS na Banjalučkoj berzi, zaslijepljeni režimskim hvalospjevima o uspješnosti privatizacije navedene kompanije, odnosno njih tri. A onda se vrijeme odužilo. Sve do jeseni 2008. godine, odnosno do potpisivanja aneksa ugovora, se ništa nije znalo: jesu li Rusi uplatili, u kom iznosu, da li su uplatili za obaveze Rafinerije, ili samo za većinski paket akcija, i tako dalje. Napominjemo da originalni Ugovor i Anekse valjda niko nikad nije vidio (korporativno upravljanje, šta je to?). Kasnije, informacije su počele dolaziti i slika se počela sklapati.
Da ne dužimo u nabrajanju istorijski opštepoznatih podataka, jer je već dosta pisano o daljem slijedu događaja, u kratkim crtama se može napisati da su Rusi dobili poklonjenu naftnu industriju RS, da su Rafineriju nafte Brod opteretili kreditom od 125 miliona KM po zelenaških 12% godišnje kamate, da je izvršeno smanjenje kapitala Rafinerije Brod od 36%, i da i nakon toga Rafinerija ima u bilansima ogromni gubitak do visine kapitala (vjerovatno slijedi još jedno smanjenje kapitala).
Zaključci:
1. Privatizacijom Naftna industrija RS je praktično poklonjena stranom investitoru, a aneksima stvorena komplikovana finansijska šema na potezu Rafinerija Brod-Vlada RS-Njeftegazinkor, koja se teško može razmrsiti bez uvida u originalni Ugovor i Anekse. O 979 miliona KM obećanih ulaganja nema ni govora, umjesto toga je budžet RS u minusu za 174 miliona KM, a vlasništvo Naftne industrije prepisano sa države na stranog investitora. Informacija o realizaciji ugovornih obaveza iz Vlade kaže da je pomenutih 174 miliona KM isplaćeno iz sredstava koje je ruski investitor doznačio na osnovu prodaje većinskog paketa akcija od 125 miliona evra. Kako je to urađeno nije sasvim jasno, međutim kristalizuju se dva moguća načina:
– ili je Vnješekonom banka uplatila iznos od 125 miliona evra na račune Vlade RS u Dojče banci, ali uz uslov da Vlada RS ne može raspolagati tim novcem dok ne ispuni obaveze iz ugovora. Kako se saznaje, jedna od tih obaveza jeste i komercijalni pristup zemljištu i Luci Ploče, a takvu obavezu Vlada RS ne može ispuniti jednostavno što Ploče nisu u RS, te je jasno da te pare neće doći u RS nikad. Dalje, dogovoreno je Zakonom da će ruski investitor obezbijediti sredstva za pokriće dugova Rafinerije Brod do iznosa od 72 miliona evra, a gubitak preko navedenog iznosa namiruje Vlada Rafineriji iz budžeta! Na osnovu toga je na račune Rafinerije prebačeno oko 20 miliona KM i tim novcem pokrenut remont!,
– ili je, što je vjerovatnija varijanta, Vlada RS posudila Neftegazinkoru 125 miliona KM (sa eskro računa na kojem se nalaze sredstva od prodaje Telekoma RS), a onda je Neftegazinkor ta sredstva doznačio Vladi RS, tako da je formalno sve u redu, što znači da je Vlada sama sebi platila Naftnu industriju RS koja je usput poklonjena Rusima! Jedini dokument kojim se tvrdi da je uplata legla na račun Vlade jeste faks-kopija iz Nove banke, međutim, kao što smo vidjeli, u pitanju je jedna od dvije navedene varijante ’uplate’, a ne čista uplata ruskog investitora!
Zakon, pravo, propisi…?
Ugovorom je bilo predviđeno i izgradnje pruge od Broda do Modriče u iznosu od oko 45 miliona evra. Međutim, od toga se odustalo i iz Vlade je saopšteno da će se graditi produktovod (međutim jasno je da od toga nema ništa). Budući da je RS iz vlastitog budžeta isplatila zaostale plate radnicima Rafinerije (od sredstava od prodaje Telekoma), a novi vlasnik doprinose, jasno je da je došlo do kršenja Zakona o doprinosima, koji kaže da onaj koji isplaćuje plate obavezan je isplatiti i doprinose, a u svijetu nema primjera da izvršna vlast jedne zemlje isplaćuje zaostale neto plate privatnoj firmi, a investitor doprinose!
Došlo je i do kršenja Zakona o preuzimanju akcionarskih društava, a svima je jasno da je to urađeno kako bi se zaobišla jedna od temeljnih poluga zaštite malih akcionara na tržištu kapitala, kojom se, naime, propisuje obaveza investitora da kod namjere preuzimanja nekog društva, ponudi svim ostalih akcionarima određenu (fer) vrijednost, koju oni mogu a ne moraju prihvatiti. U slučaju Rafinerije, od toga nije bilo ništa, i svim akcionarima Rafinerije i Petrola su izvršena smanjenja kapitala, odnosno broja akcija, i to bez potrebne procjene kapitala i imovine tih preduzeća, čime je prekršeno desetak zakona! Čudno je da niko od ’ruskih investitora’ nije nikad došao u Banja Luku, Brod ili Modriču da se raspita šta se dešava sa njihovom investicijom, već se neprekidno oglašava Vlada ili Ministarstvo industrije, energetike i razvoja RS kako bi informisalo javnost o stanju u Naftnoj industriji koja više nije državna!!!
2. Imajući u vidu sve rečeno pod 1., jasno je da je u cijeloj priči o privatizaciji Naftne industrije RS bilo APSOLUTNO nebitno tržište kapitala RS. Čak bi aktuelnoj vlasti bilo lakše da kompletnu privatizaciju uradi na ovakav način da nije postojala Banjalučka berza. Iz ove perspektive, jasno je da organi tržišta kapitala RS predstavljaju potpuno nepotrebne institucije (na žalost), jer je sada jasno da se entitetska Komisija za HOV nije ništa pitala, niti je mogla šta da uradi po pitanju jednog ovako detaljno isplaniranog poduhvata! Iz tog razloga i ista Komisija se pokušava ograditi od tužbi malih akcionara Rafinerije nafte, jer suštinski, nije mogla ništa da uradi, ali je formalno morala (na šta je vrh vlasti i računao: apsolutnu poslušnost svih državnih institucija čiji čelnici su pokazali da im je više stalo do vlastitih fotelja nego do pridržavanja i sprovođenja zakona)!
3. Kao posljedica ovakvih radnji, cijelo tržište kapitala je doživjelo krah (po nesreći, tu je i slučaj RITE Gacko koji se odigrao u otprilike isto vrijeme) i dovedeno u marginalnu, nebitnu poziciju u ekonomskom životu RS, što je za posljedicu imalo, kao kod slučaja RITE Gacko, drastično smanjenje regionalnih i međunarodnih investitora za ulaganje u RS (bilo na tržište kapitala bilo kao direktne investicije).
4. DRŽAVA, KAO (BIVŠI) VEĆINSKI AKCIONAR, JE DIREKTNO OŠTEĆENA, JER SE NA OVAKAV NAČIN, NAFTNA INDUSTRIJA RS MOGLA POKRENUTI I BEZ STRANOG INVESTITORA!!
U ovom tekstu smo se bavili uglavnom posljedicama privatizacije po Rafineriju nafte Brod. Kako se stvari u ovom trenutku čine, svi ulozi hiljada malih akcionara su praktično trajno obezvrijeđeni. Mršavu nadu predstavlja činjenica da istina kad tad dolazi na vidjelo. Nažalost, ona će kao i svaka istina da boli, jer ćemo saznati koliko nas je zapravo koštala ili će nas koštati cijela priča o prodaji Naftne industrije RS.
Očekujemo vaše mišljenje. UKLJUČI SE U RASPRAVU!!!
autor: Siniša Božić (bozicsinisa@yahoo.com)
Napomena: Ovaj tekst ne odražava politiku uredništva portala. Capital.ba ne snosi odgovornost za napisane analize, kao što ne čini ni za ostale komentare koji su napisani na portalu. Ovaj komentar-analiza predstavlja lični stav autora.
231 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Odličan članak i analiza stanja. Trebalo bi više takvih analiza.
O ovoj aferi i drugima bi se mogla napraviti dokumentarna emisija slicna insajderu.
bravo
bice prilika i za nase insajdere, samo polako
sve navedeno stoji…ali isto tako smo svijedoci da skoro niti jedan fgigant iz proslog sitema niti je poceo sa radom a svakodnevno se sve vise zaduzuje i propada a samim tim opada interesovanje za istog.
ovdje je ocigledno u prvi plan postavljeno kriticno misljenje a ne navode se svi pozitivni efekti kojih je mnogo!
Akcionarstvo i korporativno upravljanje aktuelna vlast vidi samo kao nepotrebnu kočnicu za realizaciju ugovora ispod stola i mutne radnje kojima tobože ekonomski razvijaju RS. Umjesto da to bude glavno mjesto gdje će se vidjeti kako diše privreda, mjesto gdje će se pribavljati kapital za razvoj zaobilazeći strane banke sa zelenaškim kamatama…
Šta je lakše: promijeniti način razmišljanja i djelovanja sadašnje vlasti ili promijeniti vlast? Iskreno, svejedno mi je, samo neka se napravi nešto pozitivno.
Odiseja zvana privatizacija Naftne industrije još nije završena, a šta li nas tek čeka sa Štrabagom i autoputevima…
Pitanje je koliko se da ispraviti sve ovo što je Vlada RS krivo uradila? Iako se tužbe mogu odugovlačiti godinama u sudovima koji su pod političkim uticajem i usput totalno needukovani kad je u pitanju tržište kapitala i prava akcionara, to se sad čini kao jedino rješenje.
@hm
A koji su to pozitivni efekti kojih je mnogo?
Baš me interesuje.
@hm
O pozitivnim efektima slušamo i gledamo svaki dan. To nam ionako plasira propagandna mašinerija vlasti. Ovdje se jedino i može čitati o naličju cijele priče.
Niko ne spori da su radnici koji su praktično bili na čekanju počeli raditi, i da je zaposleno skoro 300 novih radnika. Niko ne spori ni činjenicu da je proizvodnja u naftnom sektoru za 4000% veća nego u prošloj godini i da je to pozitivno uticalo na BDP, a sa izvozom će pozitivno uticati i na smanjene deficita platnog bilansa. I to je sve. Neću reći da je to malo, to bi naprotiv bilo za svaku pohvalu da sve nije urađeno ovako kako je urađeno u analizi D.R.
Dakle, pokretanje proizvodnje i zapošljavanje nikako ne amnestiraju od kriminala ogromnih razmjera, kršenja zakona i svega drugog negativnog, a što je povezano sa privatizacijom Naftne industrije RS. Neke posljedice toga smo vidjeli, a neke ćemo tek vidjeti…
Pa, bilo bi lijepo da se malo produbite u pitanje.
Neftegazincor je osnovan 2002, dakle 5 godina prije price sa rafinerijom Brod. Osnovali su ga Zarubezhneft i Promstroybank property fund. Osnivacki kapital je 30 miliona rubalja, ali imaju obveznica za milijardu 500 miliona rubalja za koje garantuje zarubezhneft… pustimo na stranu toliko drugih pozitivnih efekata. Siguran sam da u ovom preduzecu nece biti sve idealno ali mislim da je omjer pozitivnih i negativnih stvari bar 5 puta veci u korist pozitivnih.
Dodao bih jos da je RS ionako morala da isplati dugove.
Vidjećemo na kraju godine koliko je pokretanje Rafinerije smanjilo deficit platnog bilansa sa inostranstvom.
U potpunosti se slažem sa člankom osim naravno preuveličavanja uloge tržišta kapitala u RS što je stalna pojava i u ovom članku umjesto na pozicijama 2 i 3 treba da uticaj ovako loših poteza na tržište kapitala stoji na poslednjem mjestu.
Tržište kapitala je krvna slika jedne zemlje. Ono odražava stanje u sudstvu, bankarstvu, poštovanju pravila korporativnog upravljanja, likvidnosti tržita, itd. Osnovna funkcija finansijskog tržišta treba da bude prikupljanje investicionog kapitala.
Bez zdrave krvne slike, nema ni zdravog organizma. Kada strani investitori vide šta se dešava na našem tržištu kapitala, kakav kriminal se sprovodi prilikom ‘privatizacija’ nacionalnih giganata, i kako naše institucije (sudstvo, KHoV, BLSE) ne/štite vlasnička prava manjinskih vlasnika, oni se fino okrenu i pobjegnu glavom bez obzira.
Osim, naravno, ‘respektabilnih’ investitora iz fondova sa Holandskih Antila, Kajmana ili sumnjivih ruskih i litvanskih kompanija.
Trziste kapitala je spekulativno trziste. Posebno tako maleno trziste kao u RS je podlozno spekulacijama jer je potrebno relativno malo novca za postizanje ciljeva.
Postovani akcionari,
NA IZBORE I MJENJAT VLADU – SAMO TO NAM JE RJEŠENJE. DOSTA MI JE NJIHOVIH PRICA SA BUDUCIMA PARNERIMA (EU, RUS, U.S.A, CAN …). SRAMOTA KAKO MOGU LAGAT I PONAVLJAT ISTE FORE VEC 2 GODINE!!! SVAKA CAST ZA CAPITAL.BA DA SE VRATIO U ISTORIJU VLADE RS, A NE BUDUCNOST KOJE NEMA.
@ trojanac. Za sada je pokretanje Broda dovelo do proizvodnje raznih ulja u Modriči koja idu u izvoz. Ne mislim da će i nova linija koja će proizvoditi goriva po evropskim standardima pomoći da dođe do dramatičnog rasta izvoza, ali će bar malo poboljšati deficit PB, pa se i to može uzeti kao benefit.
@ Shiby. Što se tiče važnosti tržišta kapitala, ovakvi potezi Vlade nisu samo direktno proizveli štetu malim akcionarima RNAF (nikad nisam kupovao te akcije jer nisam vjerovao u cijelu priču) već i na druge posljedice:
1. Ukupna tržišna kapitalizacija BLSE zbog “projekata” RITE i RNAF je umanjena za nekoliko puta, a samim tim i vrijednost državnog kapitala u svim emitentima.
2. Pravna nesigurnost i nedostatak poštivanja zakona od strane Vlade je otjerala sve ozbiljne strane investitore. Tu ne mislim samo na berzanske špekulante kako ih nazva premijer nego i na sve one koji su mislili kupovati preduzeća u RS. U sadašnjim uslovima sigurno ne bi prodali METL Italijanima, UTSC Slovencima itd, itd.
Imidž RS kod stranih investitora je da se sve dogovara sa “knjazom”, i da je sve ostalo nevažno, ni zakoni ni institucije ni ostali vlasnici, će od nas napraviti poželjno mjesto za investiranje koliko i Sjevernu Koreju ili Iran.
3. Na Zapadu su otišli u krajnost gdje je tržište postalo regulator samo sebi, ali i ovdje je krajnost da se država petlja i odlučuje o svemu, odnosno jedan čovjek. Ministri su postali portparoli privatnih firmi…
Svi trube da bez stranih investicija kod nas ne može biti napretka, ali isto tako bez efikasnog, otvorenog i uređenog tržišta kapitala nema ni pravih investicija!
@Akcionar
Ne bih prebrzo donosio zaključke o smanjenju deficita PB, jer Rafinerija kupuje sirovinu od Rusa, i prodaju derivate Rusima, pri čemu će razlika koja ostaje u RS biti vrlo, vrlo mala.
—————
Npr.
Do sada smo recimo uvozili nafte i derivata za 150 miliona EUR.
Šta ako sada Rusi u RS uvezu recimo sirovinu u vrijednosti 100 miliona EUR, i to Rafinerija plati nekoj stranoj firmi – dobavljaču.
Zatim sirovinu u Rafineriji prerade, i dobiju vrijednost 150 miliona EUR, ali na ime zelenaških kamata i povezanih preduzeća izvuku tih 50 miliona EUR na račun recimo na Holandskim Antilima.
Naš deficit PB ostaje isti (150 miliona EUR), jer se ni EURO ne zadržava u Republici Srpskoj, ne plaća se porez na zaradu, ni dividende akcionarima. Kako stvari trenutno stoje, prije smo dakle imali recimo -150 miliona EUR (ova cifra je naravno puno veća), a i sada ćemo imati -150 miliona EUR u našem platnom bilansu sa inostranstvom.
Naravno, cifre se neće 100% poklapati. Možda neka marka ostane i u RS, ali su izgledi za to vrlo loši.
————
Ako neko ima neko drugo viđenje situacije, molim da pojasni.
@trojanac.
Pozitivne stvari: plate i porezi za vise od ljudi. Tih 2000 ljudi ce trositi novac u ostalim djelatnostima i tako olaksati funkcionisanje drugih privrednih subjekata; novostvorena vrijednost u RS jer uvozimo poluproizvod i pravimo finalnu proizvodnju od njega. Cak i pod pretpostavkom da je hipoteticka tvrdnja istinita da ce biti iznosa kapitala preko povezanih preduzeca, to ne moze biti niti priblizno toliko koliko ce biti smanjen uvoz. Ali platni bilans je ionako jednostavno provjeriti na zavodu za statistiku tako da bih sacekao sa tim. Cinjenica je da je inadustrijska proizvodnja prije svega zahvaljujuci nafti za 16% veca od proslogodisnje.
Poštovani,
dobro je da imamo različite stavove, pokušajmo argumentovano da ih obrazložimo jedni drugima.
Za Dušana:
Ako ja ukradem 5 miliona iz banke, to će imati i pozitivnih efekata, jer će moja familija biti obrzbijeđena, i generisaće tražnju i u ostalim djelatnostima (pekarama, hotelima, restoranima, itd.).
Ovdje je stvar u nečem mnogo suptilnijem. Platni bilans može da se poveća u korist RS ovom šemom, ali su upitni efekti toga. Naime, Optima group će da uvozi sirovine od stranog dobavljača po tržišnim cijenama, onda će da ih prodaje Rafineriji po tržišnoj cijeni, a Rafinerija će vraćati gotov proizvod po transfernoj cijeni (dakle nižoj od tržišne) Optima grupi, koja će dalje prodavati po tržišnoj cijeni gotov proizvod (gorivo) Petrolu. Korištenje transferne (povlaštene, nazovite kako hoćete) cijene je moguće jer je vlasnik sva tri odnosno 4 preduzeća naftne industrije isti. Navodne priče o tome kako će domaće gorivo biti uvijek jeftinije od uvoznog ne važe, i tek neće da važe, u pitanju je bio trik sa d2 gorivom koje nije prilagođeno za korištenje u modernim automobilima, pa je zato i jeftinije bilo, ali kako je sad rafinerija prestala sa proizvodnjom d2 (kako piše u informaciji Vlade), i proizvodnjom eurodizel goriva i benzina, ovo gorivo više neće biti jeftinije od uvoznog već je krajnji cilj postići monopol na tržištu BiH i diktirati cijene (i istisnuti uvoz goriva u BiH). Tu dolazimo i do pitanja kako je Konkurencijsko vijeće moglo da da saglasnost da se navedenom radnjom preuzimanja proizvodnog i distributivnog dijela naftne industrije RS u BiH (imajući u vidu da u Federaciji BiH nema proizvodnih kapaciteta ovog tipa) moglo da da saglasnost u smislu da nema stvaranja monopolske tvorevine.
Industrijska proizvodnja može biti i 10 puta veća od prošlogodišnje, međutim vlasnik rafinerije nije više država. Kroz transferne cijene i manipulaciju računovodstvenim izvještajima, uvijek će se prikazivati anulirano ili negativno stanje, jedino će Optima group doo poslovati sa zaradom ali te bilanse ne možemo dobiti jer se javno ne objavljuju! Drugim riječima, sva zarada će ići direktno vlasnicima naftne industrije RS, a čini se da iza njih stoje dva fizička lica, jedno strano i jedno domaće.
Imajući u vidu da je prosječna plata radnika Rafinerije nafte oko 500 KM, jasno je da nema govora o nekakvom povećavanju tražnje jer je njihova kupovna moć toliko mala da se svodi na preživljavanje.
Akcionar je lijepo objasnio o dilemi da li regulisati ekonomiju državnom rukom ili je prepustiti laissez faire principu (nevidljivom rukom tržišta). Ovdje se radi o stvaranju privida da je ekonomija regulisana radi dobrobiti države, međutim ona se u BiH reguliše isključivo radi lične dobrobiti pojedinaca na vlasti i onih u njenoj sjeni.
Što se tiče Neftegazinkora i tvrdnje da su emitovali obveznice u vrijednosti od 1,5 milijardu rubalja za otplatu kojih garantuje Zarubeznjeft, na stranici Neftegazinkora je zadnji objavljen bilans iz 2004. godine u kome nema pomena o obveznicama (ni o bilo čemu, bilans koji je tamo prikazan je u najmanju ruku jako neozbiljan – neki krnji bilans stanja, bez bilansa uspjeha, novčanih tokova, promjena na kapitalu, revizorskog izvještaja….pogledajte uostalom….. http://neftegazincor.ru/finance/2004/). Ima još spornih stvari: naime, dilema da li je Neftegazinkor ZAO ili OAO. U ruskom pravu, ZAO je zatvoreno AD, a OAO otvoreno. U Centralnom registru HOV RS je upisan OAO Neftegazinkor kao vlasnik naftne industrije, a u ovom dokumentu:
http://www.mintrans.ru/pressa/London_20112007/ballo_a.b._london_v4.ppt
se na strani 21 navodi da je Vnjesekonom banka dala kredit od 350 miliona evra ZAO Neftegazinkoru za kupovinu rafinerije! Odnosno ako nije OAO, onda je u pitanju zatvoreno društvo sa (nama) nepoznatim vlasnicima! Iz ovog dalje proizilazi da je Vnjesekonom banka dala kredit Neftegazinkoru, koji je, umjesto da je uplatio te novce, DAO KREDIT RAFINERIJI po 12% kamatne stope, a imajući u vidu da je Vnjesekonom banka ruska državna razvojna banka, odnosno da kamatna stopa ne može biti viša od 6-7%, znači da Neftegazinkor zarađuje 5-6% kamate na 125 miliona pozajmice Rafineriji, odnosno najmanje 6 miliona godišnje! Ostatak novca ili je poslan Dojče banci, a koji nikad neće doći u RS pa će se vratiti vlasniku, ili nije ni utrošen za namjenu za koju je i dobijen (pod pretpostavkom da su pare prelivene sa eskro racuna Neftegazinkoru, a ovaj onda pare vratio Vladi RS)!
To dalje znači da Neftefazinkor može od kredita koji je dobio od Vnjesekonom banke obezbijediti nabavku sirovina za preradu u brodskoj rafineriji, a od kamate kredita koji je dao Rafineriji podmirivati troškove te iste Rafinerije, (i držati je na nuli u bilansima), i servisirati kamatu (kamatu, ne i glavnicu) duga prema Vnjesekonom banci. Glavnicu će, po svemu sudeći pokušati servisirati iz profita koji će stvarati Optima grupa i to je pravi razlog stvaranja monopola u BiH – otplata kredita od 350 mil EUR Vnjesekonom banci, a nakon 5 godina im ostaje (praktično besplatno!)kompletna naftna industrija RS revitalizovana i dignuta iz pepela od kamate i glavnice kredita kojeg su dali toj istoj Rafineriji!!!
@Šarlo
sačekaćemo bilanse Rafinerije nafte (već kasne sa kvartalnim). to će biti krajnji sud.
ova tema je možda ispred svog vremena, nekih 5 godina…
Da brate dragi ovo zna 70 % ljudi koji razmisljaju glavom ! ali kako da ucinimo nesto konkretno a ne samo pisati clanke?
Prije isto kmutni poslovi:
osnuju doo, uzmu imovinu
Birac – Ukio grupa izvuce sve
Ljubija-Mital (a malim akcionarima nista nema)
Pozdrav,
ono što se može učiniti jeste stvaranje kritične mase dovoljne za reagovanje. Pojedinac ne može sam ništa učiniti. Velika većina ljudi sjedne kući u 19.30 pred Dnevnik 2, i tu ispiranje mozga počinje. Tako je bilo prije 20 godina, tako je i sada, na žalost.
Problem je niska stopa korištenja Interneta kao jedinog nezavisnog medija u kojem korisnik može da kritični gleda na ovu ili onu vijest, da je odmah provjeri, da pretražuje šta su drugi rekli, i slično, ali to će se sa vremenom promijeniti.
Na kraju krajeva iduće godine su izbori.
Izbori???haha nista nama oni nece promjeniti
Pa ja za koga da glasam sad?
Za gosp. Ivanica(pdp) —- nema sanse
sds ovce —- nema sanse
radikali —- nema sanse
(svi gore su 5 puta veci lopovi)
ostaju sad samo ovi na vlasti…
vise i nema niko ko bi mogao da pobedi….
Istina je Mile, ali nekad treba glasati ne da bi pobijedio tvoj kandidat, već da bi drugom oduzeo glasove! Međutim nisam zato pisao članak ali se na žalost svodi sve na politiku…
Možda se do izbora pojavi i neko novi. teško, ali moguće.
Ako politička scena ne doživi izmjene, SNSD će da osvoji oko 30-35% glasova, moraće da pravi trule koalicije sa manjim strankama, krađa državne imovine će da se još pojača, i to će biti konačni sunovrat Milorada Dodika i SNSD-a.
Dodik sa nekolicinom saradnika će na kraju da završi u zatvoru, i to će biti finale priče o boljem dijelu BiH.
Nama će ostati da vraćamo novac za dosuđene arbitraže, odštete i tragične poslovne i lopovske poslove lijevčanskog traktoriste.
Nadite nekog tko ce se kandidirat i dobro, nekoga iz neke stranke, a moze se kandidirat i nezavisna osoba. Svako se moze kandidirat, samo mora imat dobre ideje.
A stvarno nije tesko imat bolje ideje od Dodika.
1)Kako možemo znati da li je istina kada su javnosti nedostupni dokumenti vezani za ovu privatizaciju; za uplate, vlasničku strukturu kupca, itd.
2) Nepoštovanje ugovora se ne može pravdati svjetskom ekonomskom krizom. U državama u kojima vlada zakon i u koje strane investitore nije strah da ulože svoj novac.
I KO CE NA KRAJU DA IDE NA IZBORE I ZA KOGA DA GLASAMO. IMA LI MLADIH LJUDI KOJI SU BILI U NEKIM PARTIJAMA PA SE POVUKLI I CEKAJU DA SE AKTIVIRAJU. JA ZNAM NEKOLIKO
Pa ako znas to treba pokreniti, mislim to nije nesto za sta se mora puno novaca dati, ja sam iz hrvaske pa se ne mogu kandidirati, ali sigurno imate ljudi koji su qualificiraniji od Dode, nemoraju ni mladi bit, samo da su NORMALNI
@šarlo
1. Da se razumijemo: Ovdje niko ne spori da je bolje da Rafinarija radi nego da ne radi, da ljudi primaju plate nego da ih ne primaju. Problem je način na koji je sve urađeno.
Ako iz budžeta platimo sve dugove RNAF, ako isplatimo sve zaostale plate i ako se RNAF optereti kreditom za rekonstrukciju (zar taj kredit nije mogla dobiti o IRB po 4% kamatnoj stopi?), onda se pitam: A zašto su nam trebali Rusi u cijeloj priči? Zašto je smanjen kapital za 36%, a dugovi plaćeni?
Zar smo mi toliko nesposobni nabaviti naftu, preraditi je i prodati? Pokazalo se da jesmo i da su u tome učestovale sve Vlade u posljednjih 20 godina. Ali to nije izgovor kako je tobože uspjeh prodati (čitaj pokloniti) Rafineriju koju niko nije htio, to je samo priznanje sopstvene nesposobnosti da se uradi išta osim muljaža!
Da se imalo radilo kako treba, sve ovo bi danas imali sa Rafinerijom, a i dalje bi bila državna.
2. Kažeš da transferne cijene nisu problem??? A zašto je onda Optima group doo uopšte osnovana? Koja je njena svrha, ako nije izvlačenje dobiti? Zašto RNAF nije mogla direktno prodavati proizvode PTRL i ostalima? Zašto i sad kad je sve “procvjetalo” u Brodu, RNAF i dalje posluje negativno?
O kontroli poslovanja i zakonitosti od strane državnih organa je smiješno govoriti, kad je ta ista država pogazila zakone. Ko još vjeruje da ova vlast radi nešto zakonito?
3. Berza nije počela krajem 2006 niti se završila u aprilu 2007. To je samo period u kojem su kladioničari prešli na berzu, seljaci prodavali stoku da bi kupili akcije, a naivni uzimali kredite i kupovali na osnovu upravo kafanskih priča. Berza nije mjesto za needukovane muljatore koji hoće da nešto kupe za marku i poslije 20 dana prodaju za dvije. A i onaj što kupi za dvije bi da proda po 4… Svi znamo da se to zove piramida koja se prije ili kasnije sruši. Iako ne volim činjenicu da su mnogi naši ljudi izgubili novac, to ima i svoju edukativnu stranu: nije berza kriva za njihovu sopstvenu halapljivost i povodljivost. Krivi su sami! To što je neko “ispao donji” na berzi, ne znači da berzu treba ukinuti, a akcionarstvo kao takvo proglasiti štetnim po vitalni nacionalni (čitaj lični i uskostranački) interes.
@šarlo
“Sve dok oni plaćaju poreze, carine, doprinose – sve je za čistu peticu.”
A što bi plaćali poreze, ako ne prijave dobit? Ne plaća ih ni Birač, Vitaminka, Vitinka, itd.
Carine su plaćali i uvoznici goriva. Doprinosi i plate radnika su relativno mali iznos, da bi se opravdao počinjeni kriminal.
Od kad RNAF posluje negativno? Znas i sam koliko su smanjili gubitak, nemogu za godinu dana sav gubitak smanjit i odmah pozitivno poslovat.
@mile
što se tiče izbora dilema koju si postavio je upravo ona na koju računaju svi vlastodršci na ovom svijetu: Mi smo jedini, nemate alternativu. A ako nas i ne volite, onda apstinirajte od glasanja, što nam opet odgovara.
Hipotetički, na izbore za Predsjednika RS može izaći recimo samo 3 birača. Ako 2 glasaju za istog čovjeka on postaje Predsjednik. I onda svi ostali 4 godine kukaju kakvog Predsjednika imamo, a njega izabrala samo dvojica!
Veći broj izašlih na izbore daje veću legitimnost izabranima.
Primjera radi, ako vam se ne sviđa trenutna apsolutistička vlast RS, onda trebate izaći na izbore i praktično glasati za bilo koga osim za SNSD. A ima dobrih malih stranaka za koje je šteta što nisu velike…
Razuđivanje vlasti povlači potrebu za koalicijama. Iako niko nema iluziju da će se tako korupcija ili kriminal značajno smanjiti, hoće se smanjiti monarhističko vladanje jedne stranke ili osobe, bio to nekad Karadžić, danas Dodik, sutra ko zna ko.
Ako neko zna da ne može da vlada sam, onda će malo “spustiti loptu”. Ovako ne vidi nikoga osim sebe…
Da se nešto pojasni.
Berza služi za prikupljanje kapitala. Građani Republike Srpske ulože svoj novac putem berze u recimo Olimpijski cenar Jahorina. Taj centar profunkcioniše i ulagačima vraća uloženo, uz neku dobit. Prednost berze je u tome što ulagači mogu da prodaju svoj ulog, i da ulože u nešto drugo, što im se čini profitabilnije. Na taj način se vrši bolja alokacija resursa, zato što uspješniji projekti i bolji menadžeri dobijaju sredstva za svoje projekte, a oni loši gube sredstva i propadaju. Tako se finansijski i svi drugi resursi usmjeravaju tamo gdje treba. Iz loših u dobre projekte.
Najbitnija uloga špekulanata u svemu tome je da dižu likvidnost berze, i na taj način omogućavaju lakšu kupovinu i prodaju uloga. Ova uloga je jako bitna za funkcionisanje berze. Presudna.
Akcionarstvo je vjerovatno najbolji način prikupljanja kapitala, bez obzira na sve krize, piramidalne šeme i druge probleme na koje nailaze tržišta kapitala. Funkcionisanje finansisjkih tržišta je krvna slika ekonomije jedne zemlje. Naša krvna slika je jako loša.
@miško
Gubitak iz prethodnih godina je “pokriven” smanjenjem kapitala iako ga je Vlada iz budžeta otplatila.
Rafinerija je praktično krenula od nule, bez naslijeđenih gubitaka. Tačno je da njen rad nije počeo 1. januara pa da se mogu vidjeti puni efekti rada. Ali ja pitam: kako će Rafinerija poslovati sa velikom dobiti, ako surovinu nabavlja po tržišnoj cijeni, a gotov proizvod prodaje Optimi po povlaštenoj (transfernoj) cijeni? A na “grbači” ima kredit od 125 mil EUR po kamatnoj stopi od 12%… Zar stvarno mislite da će poslovati pozitivno?
Pricekaj financijski, pa cesmo vidijet.
A sta mislis sta ce biti u FI???
Sve su to mutni poslovi,koje niko ne sankcionise!!!
Pa zato treba da rede svoj posao revizor,komisija,hov,vlada itd…
NERADE kako treba,oni stite njih i ovo sve o cemu mi pricamo!
treba oni da kazu dosta je,posalju reviziju i vrate na stanje kako treba(koliko-toliko)!!!! ali oni nece to…
@šarlo
Transparensi BiH je imao ugovor u rukama, pa možeš pogledati njihov dokumenat “ANALIZA UGOVORA O PRIVATIZACIJI NAFTNE INDUSTRIJE REPUBLIKE SRPSKE” – http://www.ti-bih.org/Articles.aspx?ArticleId=3cd521d7-7d5e-4f9e-a0a2-211264457a50
Niko iz Vlade RS nije pokušao argumentovano da ospori navode iz njihove analize. Bar ja nisam naišao na argumentaciju.
U pravnim državama ovo bi bio dovoljan razlog za sudski proces. Kod nas očigledno da nije.
Itekako je važno da dobit prikazuje Rafinerija, a ne Optima. Optima je u 100% vlasništvu Rusa, dok Rafinerija ima 20% manjinskih akcionara sa kojima bi morala podijeliti tu dobit (primjer kako sada Telekom Srbija dijeli dobit Telekoma Srpske).
Pored toga, preduzeće koje ostvaruje dobit, dio odvaja u zakonske i statutarne rezerve, a može držati i neraspoređenu dobit iz koje bi se namirivali eventualni budući gubici. U slučaju da se sva dobit izvlači, a Rafinerija ostaje zadužena ili u gubicima, jednog dana ćemo imati situaciju kao nedavno sa Biračem. Godinama su preko Balkala izvlačili dobit, a kad kriza malo udari, onda odmah otpuštaju radnike, traže reprogram poreskih obaveza, povoljne kredite od IRB itd. I opet po džepu poreskih obveznika da se spasi privatna firma ili ćemo imati socijalne slučajeve iz “uspješne” privatizacije!
Rusi sigurno nisu krivi za naš neuređen sistem ali Milorad sigurno jeste. Pa bez njegovog odobrenja se ništa u RS, a poprilično ni u BiH ne može uraditi. On vedri i oblači, a kao nije kriv za neuređen sistem. Pa ko treba da ga uređuje, ako ga poglavica razgrađuje?
moze li ko objasniti kako se izvlaci dobit preko Optime a da na taj nacin drzava gubi ogroman novac
@tomba
Optima prodaje sirovinu Rafineriji (sirovu naftu), i kupuje gotov proizvod od Rafinerije (dizel, benzin, bazna ulja, itd.).
Namještanjem cijene ulaza i izlaza ne ostavi ni ništa od zarade Rafineriji.
Recimo da je litar sirove nafte 1KM, a od njega se dobije litar benzina koji na pumpi košta 1,5KM. Hipotetički.
Optima proda Rafineriji sirovu naftu po 1KM, a kupi od nje benzin po 1.01KM, i proda ga po 1,5KM. Rafinerija zaradi 0,01KM, a Optima 0.49KM. Manjinski akcionari ne dobiju ništa.
Pošto su vlasnici Optime Rusi, oni mogu da uvezu sirovu naftu i po 1.49KM (kao što su uvezli i kapital po zelenaškoj kamati od 12%), proslijede je Rafineriji na preradu, zatim Petrolu, i tako Republika Srpska zaradi 0.01KM, a vlasnik Optime 0,49KM. Ovih 0,49KM ne ostaje u Republici Srpskoj nego završi u inostranstvu.
U ovoj situaciji imamo Rafineriju koja radi, ali mi od tog rada nemamo ama baš nikakvu korist. Samo štetu.
Naravno, pravu situaciju ćemo znati tek nakon objavljivanja nekoliko finansijskih izvještaja.
@šarlo
Imovina manjinskih akcionara je privatno vlasništvo. Da li bi bilo u redu da tebe država sutra izbaci iz tvoga posjeda (stana, kuće, auta) i da to proglasi višim ciljem.
Da li bi to bilo u redu, i da li bi ti i dalje nastavio da ulažeš novac u tu državu?
Ja mislim da će Republika Srpska od privatizacije Rafinerije imati koristi koliko i od privatizacije Birča. Primjer Rafinerije je itekako negativan, što je dokazano analizom Transparensija – “ANALIZA UGOVORA O PRIVATIZACIJI NAFTNE INDUSTRIJE REPUBLIKE SRPSKE” – http://www.ti-bih.org/Articles.aspx?ArticleId=3cd521d7-7d5e-4f9e-a0a2-211264457a50 .
Republika Srpska pruža nikakve uslove za investiranje, a situacija se dodatno pogoršava kriminalom Milorada Dodika i njegove Vlade.
A sta vi sveznalci mislite o PTRL i RFUM, gdje tu vidite potencijal dionice? Ili vam je to isto kao i sa RNAF?
@Miško
Rusi su vlasnici i PTRL i RFUM, tako da ni te akcije neće vidjeti dividende dugi niz godina. Poslovanje će se odvijati preko povezanog preduzeća, a sva dobit izvlačiti u inostranstvo.
Ako te dobro razumijem, tebi ocito sta god da Rusi uhvate, to je odmah propalo?!?!
Ti vidis samo propast kad vidis ruse(koliko sam svatio)
Ne znam, ja vidim da rusi napreduju sa proizvodnjom u sve 3 kompanije, vidim da rusi dovode nove radnike u kompanije, vidim da se proizvodi svaki put nesto novo, koliko ja vidim te firme ce odlicno poslovat kad sve bude popravljeno i sve na svom mjestu, pogotovo PTRL -ove pumpe. Ne vidim smisao, da se toliko radi oko toga i modernizira i ureduje da bi se samo zajebavali sa izvlacenjem nekakve dobiti.
Ne mozese ocekivat nekakav obilni prihod od pcetka, vecina tog zeljeza nije ni radilo a bilo je i pokvareno od rata.
Mislim imas pravo na svoje misljenje, ovo je moje, i zanimaju me i druga misljenja.
pozzz
@šarlo
“1. Nedostaje ti stavka poreza. Od tih 0.49 KM, državi ide 10% – dakle 0.05 KM. E sad dali je interes Rusa da RSu daju tih 5 feninga po litri ili da nedaju ni to, tako što će dio dobiti uložiti u pogone i distributivnu mrežu i time zaslužiti poreske olakšice. 10% u takvim poslovima je ogroman novac.”
Država neće dobiti ništa, zato što će svih 0,49KM biti izvučeno vani, a Rafinerija će da prikaže poslovni rezultat = 0KM. To se desilo i sa NIRS u Srbiji.
Od Birča nemamo nikakvu korist, s obzirom koliko im je država džabe dala struje, željezničkog transporta i slično.
@šarlo
1)Birač je Republiku Srpsku oštetio za oko 700 miliona KM. To je daleko više od koristi koju Republika Srpska ima od plata radnika i uplaćenih doprinosa.
Kada je glinica na svjetskom tržištu bila oko US$400, Balkal je glinicu iz Republike Srpske (Birča) izvozio za US$110.
Porez na dobit nije plaćao, zato što dobit nije bila ostvarena u Republici Srpskoj.
2)Optima Grup doo neće ostvarivati dobit niti plaćati porez Republici Srpskoj. Dobit će se izvaličiti u inostranstvo putem skupih kredita (što je već urađeno), visoke cijene ulaznih sirovina, pružanja raznih usluga i slično. Republika Srpska neće vidjeti ni marke koristi od pokretanja Rafinerije.
3) Pošto tražiš konkretne podatke, molim te da konkretno prokomentarišeš dokumenatovanje kriminala Milorada Dodika koji je uradio TI BiH: “ANALIZA UGOVORA O PRIVATIZACIJI NAFTNE INDUSTRIJE REPUBLIKE SRPSKE” – http://www.ti-bih.org/Articles.aspx?ArticleId=3cd521d7-7d5e-4f9e-a0a2-211264457a50 .
Rafinerija nafte ima 9397 malih akcionara, rafinerija ulja ima 4177 malih akcionara i petrol 2409 malih akcionara. Ukupno to iznosi 15983 mala akcionara (99% građana Republike Srpske) koji su direktno uložili sredstva u naftnu industriju a indirektno preko fondova brojka je znatno veća. Ovaj broj akcionara ima uložen veći kapital u naftnu industriju Republike Srpske od većinskih vlasnika (jer prema dostupnim informacijama oni praktično nisu uložili ništa). Ovaj broj malih akcionara ima vlasništvo u naftnoj industriji oko 20%. 20% profita naftne industrije trebao bi otprilike da bude 200 milona maraka. 200 miliona maraka iznosi oko 1,25% bruto društvenog proizvoda Republike Srpske ili oko15% budžeta Republike Srpske. Dakle, 16000 direktno (znatno više indirektno) građana Republike Srpske bi u slučaju iznošenja profita preko Optime bilo oštećeno za 200 milona maraka godišnje. Dakle ako bi mali akcionari mogli da dobiju dio svoga profita oni bi ga u svakom slučaju potrošili u Republici Srpskoj a time bi i druge djelatnosti imale koristi. Preslikano na Sjedinjene Američke Države to iznosi oko 150 milijardi dolara godišnje. Neznam koji bi predsjednik USA smio da zanemari ovakvu cifru i da potpiše bilo kakav ugovor koji bi oštetio građane USA-a za ovoliku cifru. Inače Rafinerija nafte je prije drugog svjetskog rata bila u vlasništvu Standard Oil-a firme Rokfelera iz koje je nastao Exon mobil-e najveća svjetska firma koja se bavi naftom. Dolaskom komunista na vlast rafinerija je nacionalizovana. Nadam se da će preovladati mudrost a ne pohlepa
Korist od zapošljavanja radnika u Rafineriji nafte i ulja je neznatna, kada se uzme u obzir da smo nepoznatim mafijašima poklonili Rafineriju i još dodatno platili 500 miliona KM. Novca poreskih obveznika.
@Administratori
Trebalo bi da obratite pažnju na spamovanje teme od strane diskutanata kao što je ‘šarlo’, i da brišete sve nepotrebne postove.
SNSD-ovi ljudi žele da ogromnim brojem spamova obesmisle bilo kakvu slobodnu diskusiju. Pa čak i ovu na capital.ba.
Čak i ako se ne radi o ljudima angažovanim od strane vlasti (mada mislim da su ovdje po zadatku), ne postoji nikakva šteta ako se njihovo pisanje briše sa ove i sličnih tema, zato što su ti stavovi već mnogo puta bili objavljeni na RTRS-u, Glasu Srpske, Fokusu, Nezavisnima i slično.
Pozdrav,
@Administratori
Trebalo bi da obratite pažnju na spamovanje teme od strane diskutanata kao što je ‘šarlo’, i da brišete sve nepotrebne postove.
SNSD-ovi ljudi žele da ogromnim brojem spamova obesmisle bilo kakvu slobodnu diskusiju. Pa čak i ovu na capital.ba
Čak i ako se ne radi o ljudima angažovanim od strane vlasti (mada mislim da su ovdje po zadatku), ne postoji nikakva šteta ako se njihovo pisanje briše sa ove i sličnih tema, zato što su ti stavovi već mnogo puta bili objavljeni na RTRS-u, Glasu Srpske, Fokusu, Nezavisnima i slično.
Pozdrav,
@Administratori
Trebalo bi da obratite pažnju na spamovanje teme od strane diskutanata kao što je ‘šarlo’, i da brišete sve nepotrebne postove.
SNSD-ovi ljudi žele da ogromnim brojem spamova obesmisle bilo kakvu slobodnu diskusiju. Pa čak i ovu na capital.ba.
Čak i ako se ne radi o ljudima angažovanim od strane vlasti (mada mislim da su ovdje po zadatku), ne postoji nikakva šteta ako se njihovo pisanje briše sa ove i sličnih tema, zato što su ti stavovi već mnogo puta bili objavljeni na RTRS-u, Glasu Srpske, Fokusu, Nezavisnima i slično.
Poštovani diskutanti,
kao autor teme mogu da vam se svima zahvalim na učestvovanju u diskusiji i dobrim komentarima koje ste dali. Nisam očekivao da ćemo zainteresovati ovoliko ljudi, i izazvati sve ove komentare.
Na navode ću pokušati da odgovorim jedan po jedan.
Međutim imajući u vidu obimnost navoda trebaće mi bar sat vremena da to učinim.
@Šarlo
– Što se tiče izbora stranog partnera, prije svega treba reći da Naftna industrija RS nije privatizovana tender metodom, već da su strani partneri individualno kontaktirani i da su poslali pisma namjere (koja nisu nikakav pravno obavezujući dokument). To piše ovdje:
http://www.nezavisne.com/dnevne/ekonomija/ek05112006-01.php
Izabran je ruski Zarubeznjeft, potpuno nepoznata firma. Nemoguće je naći svježe podatke o ovoj firmi, njihov sajt nije ažuriran više od 5 godina, nema finansijskih izvještaja, poslovnih planova, revidiranih izvještaja, strukture vlasništva, ničega, nigdje. Što se tiče transparentnosti privatizacije, i dostupnosti podataka, za razliku od INE, MOLa, OMVa, Lukoila, itd., odabir stranog partnera je u najmanju ruku čudan. Inače, OMV je lider u svojoj djelatnosti u centralnoj i jugoistočnoj Evropi sa 33.000 zaposlenih, preko 2500 pumpi, preko 20 milijardi evra prihoda tako da to nema potrebe komentarisati.
Sam Ugovor i kasnije Anekse o privatizaciji Naftne industrije RS nije niko iz javnosti vidio, oni su tajni. Zašto, ako postoji dobra namjera?
– Komentar o domaćem tržištu kapitala neću komentarisati, samo ću napomenuti da si mi dao dobru ideju da napišem članak na temu opravdanosti postojanja tržišta kapitala u RS.
– Kažeš da je ruski investitor čekao sa uplatom radi globalne ekonomske krize. Kako smo vidjeli, ostavio sam link na prezentaciju ruske Vnjesekonom banke gdje se vidi da je Neftegazinkor tokom 2007. uzeo namjenski kredit od 350 miliona evra za kupovinu rafinerije u BiH (tako stoji u dokumentu). Dakle, novac su imali. Čak i da ga nisu imali, ne može se neispunjavanje ugovornih obaveza (tj. neplaćanje kupoprodajnog iznosa) pravdati globalnom ekonomskom krizom! Neispunjavanje ugovornih obaveza (trebalo bi da) povlači sankcije i raskid ugovora!
– Niko ne želi da bude zlonamjeran, jer, većina diskutanata, uvjeren sam, su upravo akcionari Rafinerije koji itekako imaju interesa da sve bude onako kako se propagira da jeste!
– Što se tiče transfernih cijena: zamisli da neko dođe i prepiše vlasništvo (bez tvog odobrenja ili čak znanja) nad tvojim stanom na sebe, a onda ga proda po 100.000 KM, a tebi isplati 50.000 KM. Da li bi ti smatrao da tu ima nešto loše? Rafinerija nafte je osnovana pod djelatnosti proizvodnja i promet naftnih derivata. Pod novom poslovnom šemom, Rafinerija će obavljati uslužnu djelatnost prerade derivata za svoje povezano preduzeće. Slažem se da je državi svejedno kako će se organizovati proces proizvodnje i pravno uređenje preduzeća u sklopu naftne industrije, ali nije država 100%-tni vlasnik te industrije bila, odnosno ima i ostalih akcionara koji su takvim poslovanjem direktno ugroženi budući da oni nemaju nikakvog dodira sa Optima grupom doo koja će uknjižavati profit. Dakle ovom šemom nije država direktno ugrožena već mali akcionari, a kako je država oštećena i ugrožena objasniću kasnije.
– Da su Rusi vrlo interesantan poslodavac u BL je interesantna teza, koju prvi put čujem. Šta imamo od ruskih preduzeća u BL? Naftnu industriju (tj. Petrol i Optima grupu sa sjedištem u BL i IEFK banku). Ne bih dalje komentarisao.
– Slažem se sa konstatacijom da bi naftna industrija morala ponuditi niže cijene nego uvoznici.
– Bosanski Brod je grad otprilike kao Čelinac. U bivšoj SFRJ je to bio nekad jedan grad. Sve što je bitno u tom nekadašnjem zajedničkom gradu je ostalo na Slavonskoj strani. Grad živi od šverca i trgovine i situacija je zaista loša. Međutim, to je kao kad bih ja ukrao od neke banke 5 miliona, i rekao, eto sada je moja porodica namirena i mi više nismo siromašni. Kasnije ću se vratiti na ovu priču o dobrobiti za Brod i pokazaću da je i ona netačna i potpuno pogrešna.
– Nemam ja razlog da mi smeta ničija dobra poslovna odluka, već samo činjenica da je Rafinerija mogla ostati u državnom vlasništvu i država RS mogla zaraditi novac a ne Rusi, plus oštetiti državu, male akcionare, tržište kapitala, itd ali i o tom kasnije,
– Što se tiče komentara da ne znamo upravljati Naftnom industrijom i da je to previše komplikovano za domaće stručnjake, podsjetio bih da je Rafinerija Brod osnovana 1892. godine, da je 1962. godine imala godišnji kapacitet 2 miliona tona, a da je pred rat imala 2.300 zaposlenih, i izvozila u Italiju i Austriju, te da su stručnjaci u ovoj rafineriji bili isključivo domaći,
– Optima grupa doo nema obavezu javnog objavljivanja finansijskih izvještaja, nema obavezu njihovog revidiranja, formiranja interne kontrole, i ostalih stvari. Volio bih vidjeti bilanse Optima grupe za 2009. ali do njih je nemoguće doći. Računovodstveni standardi nemaju veze sa visinom dobiti. Zato je i obavezno revidiranje bilansa kod ad koji kotiraju na berzi, te javnih preduzeća, a upravo zato je Optima i osnovana kao DOO kako ne bi imala te dodatne, problematične obaveze!
– Komentar vezan za bitnost ili nebitnost malih akcionara ne bih komentarisao,
– Izvlačenje kapitala ćemo vrlo lako dokazati objavom polugodišnjeg bilansa Rafinerije nafte,
– Ruski investitor će renovirati pumpe Petrola sa novcem iz budžeta RS,
– Navod : ”Ne vidim ništa loše kada IRB finansira razvojne projekte u firmama u RSu pa makar te firme bile u vlasništvu i stranih državljana. Niti vidim nešto loše u tome da se u vremenima krize stegne kaiš u javnoj potrošnji i da se postojeći, raspoloživi kapital preusmjeri u razvoj privrednih kapaciteta, pa makar oni bili u vlasništvi Litvanaca ili Rusa ili Hrvata…” —reci mi, da li ti stvarno ovako misliš?
– Priča o dobrobiti za državu je potpuno pogrešna. Prvo, država je mogla da iz budžeta odnosno od sredstava od prodaje Telekoma isplati oko 200 miliona zaostalih obaveza Rafinerije, da uloži još 50 miliona KM i da Rafinerija ostane u državnom vlasništvu. Sa dakle oko 250 mil KM ukupnog troška se mogla pokrenuti i stara i nova proizvodna linija i imati proizvodni kapacitet isti kao INA. Imajući u vidu da je INA u 2007. imala 200 mil KM dobiti, pretpostavimo da rafinerija Brod ostvari samo 50 mil dobiti u prvih 5 godina (sasvim realna pretpostavka). Povrat (državnih) ulaganja bi bio samo 5 godina. Računica je jasna.
Drugi slučaj bi bio da je Rafinerija otišla u stečaj. U stečajnom postupku bi se vršila procjena imovine, te određivanje stečajne mase, te prijava povjerioca i njihovih potraživanja od rafinerije. Država je mogla da konvertuje dug u kapital i da na taj način u stečajnom postupku privatizuje rafineriju! Sve ove solucije ne bi odgovarale aktuelnoj vlasti jer bi predstavljale pošteno rješenje problema rafinerije!
Zar Rafinerija nije mogla uzeti kredit od 125 miliona evra od konzorcijuma domaćih banaka (u slučajevima većeg kreditnog zaduženja se udružuje više banaka radi raspodjele rizika), i da država garantuje za vraćanje istog kredita, a da rafinerija OSTANE U DRŽAVNOM VLASNIŠTVU?????? Napominjem da bi kamatna stopa u ovom slučaju bila najviše 8% a ne 12%. Kako to argumentujemo? Rafinerija je mogla dio dugova da prebije, dio da otpiše, mogla je da emituje obveznice kojima bi država bila garant, opcija je bilo hiljadu!
Već sam opisao navedenu šemu odnosno dvije varijante ruske ‘uplate’. Volio bih da me neko demantuje i da kaže: budžet RS je veći za 125 miliona evra od prodaje rafinerije. To nije tačno i o tome sam već pisao.
Dakle, zbog ovakve privatizacije Rafinerije, država je u minusu od 200 mil KM budžetskih sredstava zbog raznoraznih isplata za preduzeće koje više nije u državnom vlasništvu, mali akcionari su oštećeni, oštećeno je i preduzeće Rafinerija nafte Brod kreditom uzetim od Neftegazinkora, oštećeno je i tržište kapitala, poljuljano povjerenje u ekonomski sistem RS…
strana 21, 350 miliona evra.gdje su pare?
http://www.mintrans.ru/pressa/London_20112007/ballo_a.b._london_v4.ppt
Akrobata Sarlo se prodaje za “teskog” opozicionara, a dokazani kriminalni akt naziva dobrim potezom Vlade.
On ipak ima informacije “iz prve ruke”.
Argumenata je dovoljno tako da bi moj komentar bio suvisan na ono sto su trojanac, D.R. i ostali napisali.
Za nekoga ko ima iskustva sa SNSD-jugends web saboterima (www.msdforum.com), par savjeta kako uociti istog:
1. Sire lazni optimizam
2. Vecinom su polupismeni
4. Kroz eufemizme glume laznu uctivost
5. Totalno odsustvo kritike vladajuceg rezima
6. Primjetna ushicenost pri pomenu “vodje” nakon cega slijedi retoricko onanisanje
Dobro vece,
evo prvo cu pokusati odgovoriti na pitanja upucena meni:
– tacno je da je svaka vlast koristila rafineriju za vlastite interese i upropastavala je,
– rusi nisu cekali sa proizvodnjom zbog odluke o kvalitetu tecnih goriva, koja je donesena u martu 2007. godine, a poslije propisano kontrolisanje sprovodjenja (http://www.ekapija.ba/website/bih/page/96751),
– sto se tice trzista kapitala, ako mislis da je privatizacija rafinerije dobar projekt, akcije rafinerije nisu nikad bile jeftinije, zasto ne ulozis?
– sustina kapitalizma je statut privatnog vlasnistva koji je neprikosnoven i zagarantovan ustavom i zakonima, a naprotiv u totalitarnim rezimima se desavalo da zbog ‘viseg cilja’ strada dio populacije stanovnistva (staljin, hitler, tito), i/ili njihova ekonomska prava (slobodan milosevic, dodik, karadzic, tudjman, izetbegovic…),
– ako je optima grupa doo atraktivan poslodavac (kako kome?) ne moze se reci da su generalno ruske firme takve,
– samo od gradiske do banja luke ima preko 60 pumpi, neka svaka vrijedi 1 milion KM i zaposljava 10 radnika, eto ti vrlo dobrog potencijala,
– komentar o dobrim namjerama vlasnika optima grupe cemo prokomentarisati kad bude objavljen bilans rafinerije,
– ne izvlaci se kapital (mozda indirektno), vec ostvarena dobit, sto je definisano novim zakonom o privrednim drustvima i potencijalno kaznjivo,
– novcem iz budzeta ce renovirati pumpe isto kao sto su isplacivane plate stranoj firmi iz budzeta, u skladu sa Zakonom o privatizaciji naftne industrije, sto je ilegalno,
– za IRB nisam razumio,
– posljednja dva komentara, zasto se onda ne oglasi menadzment rafinerije po bilo kom pitanju, vec iskljucivo vlada i ministarstvo privrede (brojni clanci, da ne navodim linkove)?
Vezano za komentar upucen Trojancu, jeste dobro je receno, kranji cilj poslovanja preduzeca jeste uvecanje kapitala vlasnika, jedan od vlasnika rafinerije su i mali akcionari.
Odredjivanje cijene je prisutno u elektroprivredi i telekomunikacijama.
Komentar vezan za SNSD: mislim da su zaista, zaista pretjerali i debelo zastranili.
D.G. Sva cast vidim da baratas materijom i to mi je drago da cujem. Dacu jedno razmisljanje na sve ovo. Mislim da ne treba da se obojenim po stranackim linijama treba pravdati i objasnjavati, naime ja sam apolitican i nezaimaju me samo sam spreman na kritiku do kraja pa neka se brane, ako imaju argumente.
Rafinerija planski nije radila desetak godina a trebala je da donosi minimum 500 miliona maraka godisnje u budžet prihoda na ime poreza, i kada to izracunama za deset godina to je 5 milijardi, e za toliko smo mi i nasa generacija ostecena u razvoju da ne govorim o sumama, telekomu, elektroprivredi, koji su unisteni
da ne spominjemo uvoznike kafe, cigara, alkoholia, itd.. an koji nije placano nista pa a samo po tom osnovu do sada jeproslo po milijardu i zacas eto nas na 10-tak milijardi za koje mo mi osteceni u razvoju.
Kakva svajcarska gdje bi nam bio kraj, nas 1,5 miliona u RS kako bi smo zivjeli, a sada se vratimo nasem tamnom vilajetu.
Naime ova rafinerija je trebala da bude mali KUVAT u RS i ne cudi me da su je ovako “poklonili”. Stara narodna ko prije curi cura njemu, eto oni iz sada na vlasti da ih ne imenujemo su se je docepali “konacno” i brzo rijesili.Sjetimo se samo, ne mogu da imenujem oficire koji su stavili glavu u procjep nije red, nasa Vojska je cuvala rafineriju i borila se da SFOR ili EUFOR kako bilo “strani okupatori” ne udje u nju i eto na kraju je sretno “poklonismo”.
Sto se tice poslovanja moram da se nadovezem jos na to, jer sam bas rezigniran kada cujem kakve neuperni komentare daju i sta sve pisu, ali neka i to je demokraticnost da se stavovi iskazu i odbrane u svakom slucaju.
Pa ko zeli neka cita, vidi komentar i suoci se sa tim!
Kao sto rekoh jos samo par rjeci vezano za poslovanje koje je prokomentarisano. Primjer: neka se vidi kako rade rudnici Milici-glinica se prodaje u bratsku Litvansku firmu po cijeni ispod cijene na trzistu malte da bi se jednostavno receno samo operativni troskovi pokrili i nema dobiti, dobit pravi njihova firma koja onda na trzistu prodaje i profit stavlja u svoj džep u LITVANIJI ne u RS.
Mogli bi jos u nedogled po primjerima, ali bice vremena i za to, valjda ce doci vrijeme da se i nas glas sutra cuje, mozda “PARTIZANI” dodju opet na vlast.
Slobodan
da li znate da Optima group doo dize kredit od 30 miliona dolar, na rok od dve godine i da zalaze vec zalozenu hipoteku. samo imaju problem ni jedna banka nece da ima da to. s druge strane jedna domaca banka koja je nedavno svoje sjediste preselila iz semberije u BL je pod pritiscima da im da taj kredit, iako to ne moze radi malog kapitala, je u problemu. kako dati firmi koja ima prihod od 20 miliona KM kredit od 45 miliona KM. ali posto optima radi sve preko te banke, jer je tako vlada rs naredila, jer je ta banka nelikvidna i u problemima, onda ce oni da dobiju nov depozit od drzave, pa ce te pare da daju optimi, a optima da plati sirovu naftu, i tako vrtimo vec vidjeni krug.
ipak mislim da ako ima zakona da agencija za bankarstvo rs ovo nece gledati zatvorenih ociju i da ce morati da reaguje, jer zadnja info koja je dosla je da ce dve ili tri banke koje su u ljubavi sa vladom rs dati ove pare optimi, jer ako to ne urade odose depoziti iz tih banaka.
sve u svemu lijepo zamisljeno i opet se radi mimo znanja javnosti i akcionara
Za Komisiju za HOV RS: Javnost očekuje da ćete, kao što ste uradili za Stanare (vijest od jutros), javno se oglasiti i pokrenuti postupke i radnje, u skladu sa vašim nadležnostima, u slučaju ‘Privatizacija Naftne industrije RS’, a radi zaštite interesa investitora i integriteta tržišta kapitala.
@Gordi
Pa očito je u pitanju Bobar banka, a ako je to tačno, onda je jasno da je u priču uključen i IRB. Zna se koje su banke što kažeš u ljubavi sa Vladom, ali ovo je stvarno previše. Klupko se odmotava…
Koje sve banke su u “ljubavi” sa Vladom?
Ne znam da li je Bobar banka preselila sjedište iz Bijeljine u BL, ali Nova banka sigurno jeste.
Koja god da je u pitanju, ovo su vrlo ozbiljne mahinacije… Naravno, ako se pokaže da su tačne. Ali, nadamo se da će nadležne institucije početi raditi svoj posao. Možda je ostavka Stupara neke stvari pomjerila sa mrtve tačke. Oni sa orasima u džepovima ako ne rade po nalogu “odozgo” gube fotelje, ali ako rade po tim nalozima onda sami krše zakone, pa će prije ili kasnije da se nađu pod istragom i biti krivično gonjeni.
Za pozdraviti je pokretanje prekršajnog postupka za Stanare od strane KHOV. Možda će se desiti “tresla se gora rodio se miš”, ali najvažnije u cijeloj priči je da svako radi svoj posao. Onda će sve lakše doći na svoje mjesto…
mogo bi lemi povuc ovu banku na dno
za sarla
kako vidis polozaj malih akcionara u rnaf-u, odnosno njihov finansijski polozaj u bliskoj buducnosti s obzirom na cijenu akcija
Nova banka je konstantno forsirana od strane vlasti, a očito postoji neka veza između Bobar banke i aktuelne vlasti, imajući u vidu kandidaturu Bobara za gradonačelnika Bijeljine i propalu dokapitalizaciju…I naravno Balkan Investment banka i njihove litvanske veze i vezice…Tu je i IEFK banka koja je vrlo vjerovatno samo paravan za nešto, a vidjećemo za šta…Nazovite i pitajte da li možete uzeti kredit kod njih…Ima li neko informaciju preko koje banke posluje Rafinerija i Optima grupa? Kladim se da je Nova banka u pitanju (nemam ništa protiv nijedne banke niti favorizujem bilo koju, što se mene tiče odgovara mi ona sa što boljim kvalitetom i nižom cijenom usluge, imam samo jedan uslov, da nije u ruskom vlasništvu).
Odgovor za slektivnu pravdu koju KHoV dijeli leži u sljedećem:
“Komisiju čine predsjednik, zamjenik predsjednika i tri člana, koje, na prijedlog predsjednika Republike Srpske, imenuje Narodna Skupština Republike Srpske.” http://www.sec.rs.ba/OKomisiji/Informacije.aspx
@D.G.
I ja sam čuo da Optima/Rafinerija posluje preko UniCredit Banke Banja Luka, bivša Nova banjalučka banka. Direktor je Ranko Labović.
Da, Komisija za HOV je praktično politička institucija, jer se njeni članovi imenuju od strane Narodne skupštine RS, ali o tom u nekoj drugoj temi. Pogledajte samo kako Rusi upravljaju, današnja vijest je: NIS ukvartalnom gubitku od 11 milijardi dinara. Međutim, u Srbiji ipak (ruski) menadžment NIS-aa izađe u javnost sa pričama i kakvim takvim objašnjenjima, a kod nas sve to radi vlada i ministarstvo, kao portparoli privatne (ruske) firme, Rafinerije!
Naš predsjedniče!
Drag si nam, sposoban, ali miševi te uništitiše? Zašto ddozvoli, da najveći tvoji neprijatelji, danas vode kolo oko tebe i neminovno ti je gubitak povjerenja u narodu. Znaš li da li ćeš ikada biti svjestan ko ti je Predsjednik Skupštine akcionara hartija od vrijednosti. Znaš koji postotak imaš (imao si) pristalica tebe i tvoje-naše partije, sada kada čujem da je taj uljez kod tebe, koji vedri i oblači za ovaj region, vjeruj da si mnogo izgubio. Ovo je informacija jedna od hiljadu koju moraš znati i koja se zlatom plaća? Zašto dovzoljavaš da te opasuju najveći nesposobnkakovići, spodobe i kriminalci. Interveniši odbaci mafiju od sebe. E, taj Fokus i njegov Urednik. Glave ti dolazi i dolazi od 1998. godine kada je iz ove sredine otišao njegov sadašnji urednik. Pozdrav!
@akcionar
Niko ne spori da je tržište kapitala značajno ali nije toliko značajno, jer stičem utisak nekada da od silne priče o berzi od ljudi koji rade u institucijama tržišta kapitala da je ono samo sebi svrha, a nije. Iako tržište kapitala jeste krvna slika jedne privrede to kod nas teško da može biti slučaj jer je tržište kod nas od 2005 do 07 raslo eksponencijalno bez bilo kakvog realnog uporišta samo na osnovu očekivanja. To je kao kad očekuješ da će čovjek da prestane da ima tuberkulozu kad izađe iz depresije, nije da to ne pomaže ali sigurno nije ni dovoljno.
@Shiby
Ako ne postoji tržište kapitala, kako neko ko recimo ima 10.000KM može da to uloži u privredu Republike Srpske, i to da recimo 5.000KM uloži u energetski sektor, 3.000KM u telekomunikacije i 2.000KM u prehrambenu industriju? I da to u svakom trenutku može da unovči, ako mu recimo novac zatreba za liječenje.
Ako je privreda zemlje uspješna, a njegov portfolio menadžer dobar, on će čak i da ostvari neki prinos od 10%-20% godišnje.
Kada ne postoji razvijeno tržište kapitala, taj pojedinac, sa kapitalom od 10.000KM, će da uloži svoj novac u neku domaću banku (u stranom vlasništvu), koja će taj novac da plasira po kamati od recimo 10%, uz obaveznu hipoteku, i sav profit će da iz Republike Srpske izvuče inostrani vlasnik te banke.
naš zemljak će da dobije svojih 4%, što nije dovoljno ni da pokrije stopu inflacije.
O čemu se zapravo ovde radi.
Radi se o slijepilu.Uhvatili smo na zub Rafineriju koja konačno radi i na osnovu koje su statistički pokazatelji konjukture u RSu fantastično dobri a ne govorimo o krivici i odgovornosti za potpuni propast recimo Incela i Celpaka. Incel je imao fantastične zasade visokokvalitetne crnogorice (odličnu sirovinsku bazu) i rastuću tražnju na svjetskom tržištu celuloze i papira. Celpak je radio bijele papire a svi znamo šta se desilo sa tražnjom za kancelarijskim papirima u zadnjih desetak godina. Te firme su propale, imovina je prodana u bezcijenje, po kilogramu i po metru kvadratnom. Kupac Celpaka je lokalni tajkun koji na tom mjestu planira izgradnju stanova. Izgleda da bruka i sramota oko Incela i Celpaka nikome ne smeta, nikome ne smeta taj posao koji niko nije odradio. Ali svima smeta posao koji je odrađen u Rafineriji i koji je mnogo bolja solucija za sve nas u odnosu na scenario koji smo imali sa Incelom i Celpakom. Slijepilo…
Za Gileta –
I ti izgleda SNSDofobišeš. Znamo li se možda sa nekog drugog foruma? Moje informacie iz prve ruke se odnose na konkurs za slobodna radna mjesta u Optima grup. Nema potreba da izvrćeš i zlurado tumačiš ono šta sam napisao.
Za D.R. –
1. Slažemo se po pitanju odnosa prema Rafineriji godinama u nazad.
2. Odluka kvaliteti goriva jeste donesena 2007. godine ali ta odluka je bila sa određenim rokom trajanja. Rusi su vršili pritisak na Vladu RS da u organima BiH obezbjedi produžetak tog roka i produžeta primjene te odluke. To je i razlog zašto se čekalo i zatezalo sa uplatom sredstava. To je bar bil opravdanje. Meni dovoljno.
3. Već sam rekao da naše tržište kapitala nije odraz realnog stanja u privredi. Kretanja na tržištu su uglavnom posljedica spekulacija a ja nisam u tolikoj mjeri sklon riziku. Imam ja bolju varijantu 😉
4. Kada sam rekao da su Rusi atraktivan poslodavac mislio sam isključivo na Optima grup. Izvinjavam se što nisam bio do kraja jasan i precizan. Da budem iskren nemam pojma kakva je situacija u ostalim ruskim firmama i kakve su to firme.
5. 60 benzinskih pumpi između Gradiške i Banjaluke nije potencijal. Ako mene pitaš, barem 40 od tih 60 je zarobljen kapital i predstavlja će opasan teret vlasnicima.
6. Slažem se da do objavljivanja finansijskih izvještaja nemamo zdrav osnov za našu raspravu. Bez bzira na to želim istaći da svaki vlasnik kapitala treba voditi računa o svom kapitalu, poštujući zakone. Nikakva pretjerana finaltropija ili “opšti interes” ne dolazi u obzir.
7. Novi zakon o privrednim društvima je stopiran zbog krize? Nadam se da će taj zakon jednom kada bude usvojen zaštiti interese RSa a to ne znači da će biti protivan interesu stranih investitora. Na nama je da stvaramo ambijent sa kojim ćemo podjednako biti zadovoljni svi.
8. Ukoliko je Zakon o privatizaciji Naftne industrije neustavan (ilegalan) eto posla za naš Ustavni Sud i eto dobre prilike opoziciji. Procedura za pokretanje ocjene ustavnosti je jasna. Zašto to niko ne uradi ili je to već pokrenuto?
9. Ukoliko je IRB nekoj firmi odborio sredstva onda je to IRB odradio posredstvom neke komercijalne banke koja je prihvatila na sebe sav rizik toga posla. Procedura za odobravanje sredstava je jasna i ne vjerujem da je tu bilo izuzetaka, bez obzira o kome se tu radilo. Ukoliko je načinjen izuzetak eto odlične prilike da se malo “siše krv” poziciji i da se krivci pozovu na odgovornost.
10. Zašto se po pitanju Rafinerije oglašava Vlada a ne menadžment? Odgovor je jednostavan. Mendžement nema nikakve koristi od oglašavanja po ovom pitanju. Oni rade svoj posao a njihov posao nije politikanska igra na relaciji opozicija-pozicija. Vlada sa druge strane preko posla sa Rafinerijom želi da obezbjedi novu podršku birača. To isto želi i opozicija, pa kad se te dvije želje sastave dobijemo prepucavanje bez mjere i svrhe.
11. Tačno je da je SNSD pretjerao. Njihovo bahaćenje i bezskrupuloznost svima ide na nerve. Ali ni opozicija nije ponudila neku posebno kvalitetnu alternativu. Kada to opozicija uradi, ja ću biti prvi koji će je podržati.
Za Slobodana -Slažem se sa tobom. Načinili smo toliko grešaka da je pravo čudo da smo još uvijek živi i zdravi. Ali šta sada da se radi? Pokretanje proizvodnje je bio primarni cilj privatizacije naše Naftne industrije. To je hvala Bogu ostvareno.
Za tomba – Kako vidim položaj malih akcionara. Vrlo nezavidan položaj. Kao da su prije godinu dana kupili stan za 3000 KM po kvadratu a sada ga ne mogu prodati ni za 2000 KM. Do sutra ti mogu navoditi slične primjere.
Kad bi samo “Nedorasli” znao da je predsjednik kolovodja tih miseva mozda bi i odrastao “mentalno”:)
@šarlo
Jasno je da si poslan ovdje od strane SNSD-a da miniraš ovu diskusiju.
Pošto imaš informacije iz “prve ruke”, a tražio si dokaze, molio bih te da konačno kažeš šta nije tačno iz dokumenta Transparensija BiH: “ANALIZA UGOVORA O PRIVATIZACIJI NAFTNE INDUSTRIJE REPUBLIKE SRPSKE” – http://www.ti-bih.org/Articles.aspx?ArticleId=3cd521d7-7d5e-4f9e-a0a2-211264457a50 .
Mani se lupetanja u prazno i priče kako je privatizacija Rafinerije super posao zato što proizvodnja raste. Nije bitno koliko proizvodiš, nego koliko zarađuješ od te proizvodnje!
Transparensi je naveo da direktna šteta po RS iznosi preko 500 miliona KM.
Pozdrav svima…
@šarlo
U Optima grupi su plate za VSS 1800 KM, radi se po cijeli dan i pola noci, kad treba, a tako ti je i u npr. bankama slicno, sto je dobra plata za nase uslove ali nista ekstra posebno.
Međutim složio bih se da opozicija ništa ne radi (vidjećemo šta će biti od zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine, ako ga usvoje).
Znači, priznaješ da ne bi kupio akcije rafinerije?
Da 60 pumpi od Gradiske do Banja Luke ne radi profitabilno brzo bi se zatvorile. A ako je Banja Luka mogla naći domaćih kadrova za rad jednog Čajaveca (8.000 radnika) koji je proizvodio tehnološki daleko složenije proizvode, sigurno može naći ljude i za jednu prljavu industriju staru 150 godina kakva je prerada nafte.
Zašto se u današnjoj izjavi o kvartalnom gubitku NISa nije oglasio Dinkić nego menadžment Pančevačke rafinerije?
Zašto onda premijer ili ministar finansija ne komentariše poslovanje npr. Hypo banke kao nekadašnje državne, Kristal banke? Znaš zašto? Jer nema interesa. Kod rafinerije ima lični svoj interes, jer je, čini se, jedan od direktnih suvlasnika.
I na kraju, šta misliš o izvještaju Transparency International o rafineriji?
@Trojanac
bravo, ‘Nije bitno koliko proizvodiš, nego koliko zarađuješ od te proizvodnje!’
@Šarlo
U ekonomiji ima nešto što se zove kriva rentabilnosti, nulta tačka rentabiliteta i tako dalje…možeš proizvoditi milione tona i biti u gubitku. Ako ne znaš krivu troškova, sva ta priča o proizvodnji pada u vodu.
Koliko mogu da vidim analize koje se postiraju na ovom portalu se uglavnom bave problemima ‘malih akcionara’ . Manite se ćoravog posla . Berze su za velike igrače , a ovi mali su tu samo da im se na fin način uzmu pare .
sto se tice odgovora sa kojom bankoma rade, smao vidite gdje se nalaze prostorije Optima groupa doo, tj u kojoj banci i koja je banka jedina bila pozvana na otvaranje novog postrojenja u rafineriji ulja modrica i imate tacan odgovor.
za bobara i balkan nemam komentara, sto dovoljno govori o svemu.
za unicredit se ne brinem jer se oni sada gase kao banka u RS i prelaze u filijalu Unicredita mostar, a za labovica tek nema zime…
Mark, nemoj vršiti zamjenu teza. Ne radi se o berzi (ona je samo ogledalo privrede ili njena krvna slika kako reče trojanac) i nije svrha sama sebi. Ovdje se radi o počinjenom kriminalu u privatizaciji.
Šarlo je u pravu kad kaže da su kretanja na berzi nekad u neskladu, pa čak i suprotna od privrednih kretanja. U tom slučaju imamo “duvanje balona” kao što smo imali krajem 2006 i početkom 2007. Ali taj balon ne može dugo trajati i stvar se brzo vraća u realne okvire.
U svakom moru je lakše velikim ribama, ali male ipak preživljavaju i postoje. I na berzi ima sasvim dovoljno mjesta i za male, ako ste stručni i sposobni.
Ono što naši ulagači ne znaju je razlika između investitora i špekulanta. Na berzi špekulant nije negativan termin i oni imaju svoju ulogu, a najčešće su to najstručniji kadrovi. Kod nas je problem što je svaki laik htio da bude špekulant…
Primjer značaja berze je i trgovina npr. obveznicama stare devizne štednje. Dok nisu kotirale na berzi morali ste hvatati nekoga na ulici da SDŠ prodate najčešće po 40-50% vrijednosti. Sada je na berzi prodajete po 90% nominalne vrijednosti. S druge strane, oni sa viškom novca npr. osiguravajuća društva, investiraju u te obveznice jer donose dugoročni prinos od oko 10%, praktično bez rizika.
Kad budemo imali market-makere za većinu hartija, trgovinu opcijama za štićenje od rizika, i dobrovoljne penzione fondove kao investitore situacija će se još više stabilizovati.
Pretpostavka svega toga je ono što zovemo uređena pravna država. A nje neće biti dok se radi kako se radi. RNAF nije ovdje ni na kakvom na zubu, tu su i RITE, BIRA, STNR, LJUB i mnogi drugi.
Naši vlastodršci nas svakodnevno ubjeđuju da je RS povoljno mjesto za ulaganje, a u stvarnosti rade upravo suprotno. Sljepilo je to ne vidjeti…
I ja pitam ove koji smatraju da je sa RNAF odrađen sjajan posao i da je bitno da proizvodnja raste, zašto je ne kupujete? Njena ukupna tržišna vrijednost sada iznosi oko 62 mil KM!!! Eto vam prilike da se obogatite…
Ovdje se upravo i radi o tome da su svi akcionari oštećeni, od većinskog, države, do manjinskih. Ovo nije tema o bitnosti ili nebitnosti malih akcionara, već o kriminalu u privatizaciji, kao što Akcionar reče.
Radi se o tome da ni jedan investitor, bilo strani ili domaći, neće uložiti ni jednu KM ili EUR u privredu gdje njegov kapital nije zaštićen.
Mogu naši kriminalci na vlasti pozivati strane investitore putem Glasa Srpske i RTRS-a. Od toga jednostavno nema ništa. Kapital ide tamo gdje mu je sigurno, i gdje ima šansu da se uveća. I tačka.
Takođe bi poručio svim Dodikovim ‘optimistima’ i agitatorima da dignu kredite, prodaju kuće i stanove, zaduže se kod rodbine i prijatelja i za taj novac nemilice kupuju dionice Rafinerije. Nemojte propustiti šansu da se obogatite, sada kada se proizvodnja razmahala.
@šarlo
1)”Vlasnika Rafinerije interesuje samo profit (u dugom roku)”.
Manjinski akcionari su takođe vlasnici. I njih interesuje samo profit. Sa razlikom što bi oni svoj profit možda trošili i reinvestirali u Republici Srpskoj, a Rusi će svoj profit da izvuku preko povezanih preduzeća i banaka.
2) U bivšoj SFRJ i SSSR-u smo bili svjedoci velike proizvodnje i giganata koji su proizvodili samo gubitke. Proizvodnja ne znači ništa, ako se od te proizvodnje ne ostvari dobit. Profit. Namjera Rusa (i suvlasnika iz RS) je da svu dobit izvuku van iz Republike Srpske. Dakle od zarade nema ništa. ZERO. NULL.
3)Kažeš: “…jasan signal drugim potencijalnim ulagačima da je BiH zemlja u kojoj se može raditi i zaraditi,”
Jasan signal ulagačima je dat:”Vaš kapital nije siguran ovdje.” Premijer je kriminalac, ministri su kriminalci, sudovi su korumpirani, KHoV se boji da išta kaže, mediji su pod kontrolom kriminalaca.
Zato su strani investitori pobjegli, a domaći svoj novac drže u slamaricama.
4)Nisi prokomentarisao dokaze. Analizu Transparensija BiH: “ANALIZA UGOVORA O PRIVATIZACIJI NAFTNE INDUSTRIJE REPUBLIKE SRPSKE” – http://www.ti-bih.org/Articles.aspx?ArticleId=3cd521d7-7d5e-4f9e-a0a2-211264457a50 , po kojoj će privatizacija rafinerije da nas unazadi za preko 500 miliona KM.
Pitanje kadrova koje spomenuo Šarlo uopšte nije sporno. Pa ko radi u toj Rafineriji, ako mi nemamo stručnjaka? Rusi? Pa na sva zvona se hvali kako je zaposlena naša radna snaga!
Nama ne fali stručnjaka, imamo sposobnih, obrazovanih i nekorumpiranih ljudi. Problem je što sve vladajuće garniture kod nas misle da van njihove stranke nema niko ni pametan ni stručan… I svaki direktor je imenovan da radi za račun stranke, a ne firme. Dok se to ne promijeni, nema nam napretka.
Druga još važnije stvar je ono što ćemo ponoviti 1000 puta: pravna sigurnost! Uspostaviš jasna i transparentna pravila koja važe za sve, bez izuzetka i riješena stvar! Kad svoj posao budu radili kako treba svi, od carinika i policajaca na ulici, pa do KHOV, sudova i izvršne vlasti, onda se možemo nadati boljitku. Utopija ili ne, ali ne vidim bolje rješenje.
Kad vidimo sapunicu sa prodajom državnog kapitala u Boski, onda znate kakvo smo okruženje za investiranje. I umjesto da naplaćuje penale za nepoštovanje Ugovora (kao što će ČEZ za RITE), naša Vlada produžava rokove i piše Anekse. Sramota! I ko će poslije da nas smatra za ozbiljnu državu i za ozbiljnog partnera u poslu kad ni sama ne poštuje ono što propiše i potpiše?
Kad se govori o poboljšanju konjunkture, pa makar to bila i menza u RNAF ili 10 kafana u Brodu, niko nije rekao da je to loše. Loš je način na koji je sve urađeno oko privatizacije Naftne industrije!
Počinjeni kriminal se ne može opravdati ničim, pa ni stotinama radnih mjesta ni milionima tona proizvedene nafte. O tome se radi.
@Šarlo
Kao što sam napomenuo, vlasnika Rafinerije ima više, a ne samo jedno lice. Interes vlasnika (množina) Rafinerije je svakako profit i njegova raspodjela shodno procentualnim učešću u kapitalu. Uravnoteženje platnog bilansa ugrubo znači da ili više novca dolazi u RS ili manje novca odlazi iz nje, a uravnoteženje trgovinskog bilansa znači da ili RS više izvozi ili manje uvozi. Platni i trgovinski bilans su (ugrubo) iste stvari samo u prvom govorimo o cijenama a u drugom o količinama. Molim te objasni mi kako će se uravnotežiti platni i trgovinski bilans (ista stvar, prvi pokazuje cijene odnosno novčane iznose a drugi količine). Oni se mogu uravnotežiti samo onda ako su ispunjena dva uslova:
– da se uvoz gotovih naftnih derivata (od strane npr. INE) potpuno smanji do nule,
– da se više izvozi naftnih derivata proizvedenih u Rafineriji negošto se uvozi sirovina iz Rusije u BiH (što je praktično nemoguće). Platni bilans se može popraviti ako su cijene sirovina koje se uvoze niže nego cijene gotove nafte koja se izvozi, pod uslovom da nema uvoza drugog goriva u BiH. Kao prednost privatizacije naftne industrije navodiš menzu…
Indirektnih efekata će istina biti (u smislu da dodina preduzeća tipa Elnos sarađuju sa RNAF). S druge strane, to tvoje možda cjevovod ili pruga na relaciji Brod-Modriča je jasno definisana ugovorna obaveza i jedan je od uslova prodaje Rafinerije, i tu nema nikakvo možda. Čajavec sam naveo kao primjer da u našoj zemlji ima kvalitetnih stručnjaka.
Opet ću ponoviti da je Čajevčeva proizvodna gama bila daleko tehnološki komplikovanija. Ne miješaj propast Čajevca sa ljudskim tehnološkim kapacitetima, jer tehnologija, ekonomija i politika ne idu zajedno. Poenta je da za naftnu industriju ne trebaju nuklearni stručnjaci.
Za trojanac
1. Nemamo mi pojma šta će Rusi da rade sa svojim kapitalom. To ostaje da se vidi. Hoće li ga iznositi vani ili će ga unositi i kupovati rudnike, hotele… praviti hidrocentrale i aerodrome – će vidimo.
2. Ko su suvlasnici iz RS?
Imaš li ti kakve dokaze za to ili samo mlatiš praznu slamu i ubijaš vrijeme na poslu?
3. To je tvoje mišljenje. Ne vidim nikakve argumente, ponovo samo nagađanja. Ne slažem se sa tvojim mišljenjem.
Činjenice su – Rafinerija radi, industrijska proizvodnja u RS (jedina u regionu a i šire od toga) ima fantastične pozitivne trendove. Brod je živnuo. Ima i goriva da se kupi na crno. Sve više mi ličiš na Bakirovih 60 minuta a njih gledam kao crtani film – smiješni su mi.
4. Već sam ti rekao da na spise Transparensija gledam kao na jeftino plaćene i naručene seminarske radove. Ta organizacija je slabo organizovana reketaška grupica… Nemam mogućnosti da provjerim navode iz tog dokumenta, sumnjam u njihovu vjerodostojnost.. Divjaka nikada nisam nešto posebno cijenio. Gdje je on sad?
Za Akcionara
– 1. Kada kažem da mi nemamo kadrove za poslove sa naftom ne mislim na vozače i one koji tankaju gorivo u cisterne. Ne mislim ni na kontrolore tehnološkog procesa ili one koji rade u laboratorijama za kontrolu kvaliteta goriva. Mi nemamo vrhunske menadžere za ovaj posao. Posao sa naftom je posao u kome su lobiranje, ucjenjivanje, borba sa krajnje nelojalnom konkurencijom, lak pristup kapitalu, strateška politička podobnost… presudni faktori. Od svega navedenog mi nemamo ništa. Posao sa naftom a i svaki drugi krupan posao je mnogo više od onog štu nas učili na fakultetima. Za takav posao su potrebni mišići, potrebni su VIP u pravom smislu te riječi.
2. Slažem se sa tobom po pitanju naše kadrovske politike i sveprisutnog nepotizma. Privatizacija je najbrži put da se sa takvom praksom prekine. Naš pokuša pokretanja proizvodnje u Naftnoj industriji bi zapeo i na tom lakom pitanju – kadrovskom pitanju. I zbog toga je dobro što smo posao prepustili drugima.
3. Ja ću biti prvi koji će pozdraviti hapšenje kriminalaca. Samo molim Vas ne lupajte i ne optužujte ljude bez dokaza, i to samo zbog toga što imaju drugačije mišljenje i stavove. Evo recimo i na ovom forumu mene su već optužili da sam SNSDov plaćenik. Smiješno. Ljudima koji tako krupne izjave tako olako daju (ne mislim na “SNSDovog plaćenika”, već mislim na izjave tipa Dodik je mafijaš), ja ne vjerujem. Ako ima kriminala i ako je tako očigledan – kafane i internet forumi nisu mjesto gdje se o tome treba pričati i mjesta gdje će se taj problem riješiti. Mjesto za priču o kriminalu su sudovi.
4. Boska. Pozdravljam odluku Vlade da aneksima Ugovora izađe u susret investitoru. To je dobra poslovna odluka. I sam se često nađem u sličnoj situaciji u kome kupci ne poštuju rokove plaćanja. Ako bih primjenio strogu politiku i odrekao se tih kupaca – brzo bih svoje radno mjesto zamijenio mjestom na birou za zapošljavanje. U teškoj situaciji u kojoj se danas nalaze svi koji rade neki posao –Boska je pozitivan primjer.
Za D.G.
– 1. Ne razdvajam ja vlasnike rafinerije, niti me posebno zanima vlasnička struktura. Za mene je to jedan kapital, Njihov međusobni odnos je stvar njihovog internog dogovora i zakona. Dok poštuju zakone, oni među sobom neka vode kakvu god borbu hoće. Na kraju krajeva, zna se pod kakvim uslovima se donose odluke – onaj kome se odluke ne sviđaju neka se žali tati ili upravi vodovoda. Neka izađe iz tog kola.
2. Neće se platni bilans uravnotežiti ali će se sigurno smanjiti neravnoteža u istom, tj. visok obim proizvodnje u Rafineriji smanjiće naše spoljnotrgovinske deficite. Što obim proizvodnje bude veći, deficiti će biti manji. RS je zainteresovana za visok obim proizvodnje u NI. Ne kontam dali treba ovo dodatno da objašnjavam – skroz je jednostavna stvar.
3. O kadrovskim problemima sam već pisao, nadam se da sam bio potpuno jasan.
4. Čajavec je naša sramota. Primjer Čajaveca navoditi kao primjer naše sposobnosti i znanja – je malo bez veze. Ajd priznaj.
Jasi ti u vlasti???
Da nam malo pomognes,mi samo trazimo malo pravde…
@Šarlo
Kad smo razjasnili da to što će neka firma proizvoditi ne znači da će i biti profitabilna, onda kažeš da te više ne interesuje mikroekonomija (jer si 100% demantovan), već makroekonomija, pa smo započeli oko platnog bilansa, gdje si takođe demantovan.
Da bi se smanjila neravnoteža platnog bilansa, to znači da se više izvozi, a manje uvozi.
Objasni mi na koji način će rad naftne industrije uticati na uravnoteženje platnog bilansa RS?
Imamo pojma šta će Rusi da rade sa svojim udjelom u kapitalu. Isto što i litvanci sa Biračem i Balkalom.
Što se tiče Čajaveca, samo ću reći da je pitanje hoćemo li ikad više imati takvo preduzeće. Potraži nekog ko je radio tamo 70ih i 80ih pa ga pitaj. Samo da te podsjetim, u najboljim vremenima je ta firma imala nekoliko stotina VSS radnika, 63 magistra nauka, i nekoliko doktora nauka. Struktura radnika rafinerije je smiješna u odnosu na to kakav je Čajavec bio rasadnik kadrova.
Komentar za Bosku je suvišan. Opet, otiđi tamo pa pitaj radnike šta misle o Delti.
Ono što si sam rekao je:
1) da nisi akcionar tj. suvlasnik rafinerije,
2) da nisi pobornik SNSD-a i aktuelne vlasti.
Koji je onda tvoj interes da budeš slijep pored očiju?
Nije akrobata slijep pored ociju nego je samo duboko uvucen u mjesto gdje je poprilicno tamno.
Nije jedni pa ga to tjesi da je u pravu:)
@šarlo
Ovo sa Boskom je praktično potpuno nova tema, ali ne mogu da ne prokomentarišem. Žalosno je porediti državu i neku npr. zanatsku radnjicu koja se mora svakako dovijati da preživi. Država neće zbog “gubitka” 3 mil EUR završiti na birou za zapošljavanje ako bude dosljedna u primjeni ugovorenih prava i obaveza, samo će imati veći kredibilitet u poslovnom svijetu.
Uostalom zašto bi se i išlo u privatizaciju Boske? Zar nemamo menadžere i za jednu robnu kuću? Ispade da je Delta-Zekstra jedina koja je spremna dati bilo šta za Bosku, pa im država ide niz dlaku. 3 mil EUR je sića, a o toj privatizaciji se priča kao da su milijarde u pitanju. S druge strane premijer svom sinu da kredit IRB od 3 mil KM, kao da se radi džeparcu od 20 KM…
Ako će Vlada RS, da bi “izašla u susret investitoru”, isplatiti radnicima 4 mil KM otpremnina i vlasnicima prostora još bar 2 mil KM (iako oni duguju Boski 1.2 mil KM za kiriju), pa je onda tako “očišćenu” prodati za 6 mil KM, ispade da je poklanjaju. Ovako se Delta predstavlja kao neki “spasilac”, a ustvari se radi i običnim profiterima koji gledaju samo svoj interes.
Što se tiče “neutemeljenih” optužbi da je neko kriminalac, dovoljno je pogledati u katastar u Beogradu gdje naš premijer ima 3 stana, pa još pride vilu na Dedinju. Sigurno ih nije sve imao prije rata, niti je to uštedio od premijerske plate… Ali ko neće da vidi, ne mora.
Može se pogledati i izvještaj protiv premijera i 15 lica koje je pokrenula SIPA (Lukač je taj izvještaj podnio po proceduri pa su se naši naprasno ućutali o tome), koji naša vlast tumači kao napad na Republiku Srpsku. I ja ću se složiti da “dužebrižništvo” iz Sarajeva za naš novac ima često i drugu pozadinu (neka očiste svoje dvorište), ali izvolićeš lijepo pepeljara od 1.290 KM i kanta za smeće od 1.700 KM su čisti kriminal. A to je samo kap u moru… Možeš se praviti legalista pa reći da to za tebe nije kriminal dok ga sud pravosnažno ne osudi, ali i mala djeca znaju šta je to…
@Šarlo
D.G. i Akcionar su ti rekli sve. Meni je sasvim jasno da si ti upućen na ovu diskusiju od strane šefova iz SNSD-a kako bi spamovanjem obesmilio raspravu.
Što se tiče dokaza, mislim da ne treba posjedovati ni grah ni kristalnu kuglu da bi se vidjelo da je i u slučaju NiRS i Boske, Birča, i Stanara, itd; suvlasnik i neko ko sjedi u RS.
Ne moram ih imenovati. Oni se sami javljaju povodom ovih svojih preduzeća, i izdašno im islaćuju dugovanja i subvencije iz državne kase.
Glede investiranja u RNAF osobne čestitke investitorima, podupirem mišljenja nekih od diskutanata koji su okrenuti kupovini glede dionica, očito ljudi znaju posao. Stvari će da dođu na svoje, ali neće biti dionica za kupovinu, glede svega jasne su i tendecije paničara koji stvaraju atmosferu glede osobne kupovine pa se iz nestrpljenja ukucavaju glede diskusije u istom minutu. Ali sve viđeno i na drugim burzama kad se pojavi krasna dionica.
Glede potpore gornjem kazivanju neophodno je istaknuti da fondovi ne kupuju RNAF iz razloga što još nije prikazana proizvodnja i baš kao u svakoj dionici fondovi prilikom kupovine reaguju na osnovu zvaničnih izvještaja tj. godišnjih i zvaničnih polugodišnjih, a ostali investitori trpaju između toga, oni pametniji prije tih izvještaja kao i oni koji su u fondovima pa kupuju pomalo za sebe, pa zato kažemo iz onog fonda onaj je počeo kupovati za sebe da bi fond to naknadno uradio po izvješću. Tako da za RNAF vrijeme tek slijedi ako malo pomnožimo brojke to su milijarde KM prometa……
Prijatelju dragi, tekst nije napisan da se nagovara neko da kupuje ili prodaje bilo šta, već da se novac onih koji do sada nisu prevareni sačuva u svom papirnom/elektronskom obliku, jer bi lako mogao na misteriozan način da nestane, pogrešnim ulaganjem.
@Investitor
Niko ti ne brani da budeš taj koji će kupovati prije zvaničnih izvještaja, i da se shodno tome obogatiš kad ostali navale kupovati. Hvala za besplatan savjet.
Gomilu takvih savjeta smo imali prije 2 godine u stilu “kupujte po 2 KM jer će sutra doći Rusi i akcije će vrijediti bar 5 KM”…
Znači cijela ova priča se ne odnosi na BUY-HOLD-SELL preporuke.
Ma on to najverovatnije ima akcija pa hoce da proda!!!
E a sto su onda fondovi prodavali rnaf?
npr kristal fond par mil. akcija po 0.50 ako ce biti tako kako ti kazes a direktor fonda Klincov je bio u nadzornom odboru rafinerije!!!
Kad se ocekuju finansijski izvjestaji iz Rnaf i PTRL,koji ce demantovati ili potvrditi ove pretpostavke o izvlacenju profita?
Nov sam u investiranju pa me zanima kad izlaze i kakvi sve FI se ocekuju od PTRL i RNAF (godisnji,polugodisnji….)?
Pozdrav,
svi željno očekujemo polugodišnji finansijski izvještaj Rafinerije nafte, tamo negdje za mjesec dana.
Obaveza objavljivanja finansijskih izvještaja ima veze sa tim na kom je tržišnom segmentu Banjalučke berze firma kotirana, ove bitnije firme dostavljaju kvartalne izvještaje, a ostale polugodišnje i godišnje.
Više o tome na
http://www.blberza.com/v2/Pages/docview.aspx?page=sp5
Citajuci sve ove komntare gore,mislim da je jako naivno vjerovati da se u RNAF,PTRL,i RFUM nece ponoviti prevara malih akcionara kao u Stanarima,Ljubiji,Biracu i sl.Ne vidim nijedan razlog da nas ne prevare kad im se vec moze,tj kad im nase institucije to dozvoljavaju…
Jedino sto uliva tracak nade je to sto ipak ovdje imaju 80 posto vlasnistva,pa ce mozda biti manje motivisani za prevare nego u gore navedenim slucajevima gdje koliko znam imaju manji procenat vlasnistva.
Ako znamo da je 1962. godine Rafinerija imala godišnji kapacitet 2 miliona tona, pa ako taj kapacitet bude još veći, onda je i tih 20% jako ozbiljan novac.
Ja sam danas bio pred rnaf-om i radi punim kapacitetom sto znaci da profit mora biti prikazana jer ima i dosta izvoza.Prema tome slijedi i skok na burzi.
Da li je vama jasno da velik obim proizvodnje apsolutno ne mora da znači i profit?
Birač je imao velik obim prozivodnje, pa nije ostvario profit. Zašto?
Ja mislim da ce od sve tri firme iz naftne industrije najbolje proci Petrol.
PTRL je trgovac a oni (i njihovi akcionari) uvijek dobro prodju,bolje nego ovi sto proizvode…
@tomo
U koju državu ide to “dosta izvoza”? I ko izvozi, RNAF ili Optima? Zar ste zaboravili da RNAF za sada proizvodi samo goriva koja nisu u skladu sa propisima EU. I kod nas je bilo “mučenja” da dobiju dozvolu da prodaju takvo gorivo, a o izvozu nema ni govora.
@DuleBL
Petrol nije švercer pa da u tom smislu kao trgovac dobro prođe. On neće moći kupovati gorivo ni od RNAF ni od drugih proizvođača nego isključivo od Optime.
A i same obnove pumpi neće biti nikakva investicija nego kredit kojim će PTRL biti opterećen…
Šemu ko tu radi, a ko zarađuje smo već objasnili. Dakle, obje rafinerije i Petrol će raditi punim kapacitetima, a kajmak će kupiti 100% ruska Optima. Kraj priče.
Kakva je uloga Optime kao famoznog četvrtog preduzeća govori i činjenica da je za tu “sitnicu” Klincov znao prije ostalih, pa je rasprodao akcije RNAF-a koje je imao Kristal fond. KHOV nije reagovala iako je bilo osnova za sumnju da je trgovano na osnovu inside informacija, što je inače strogo zabranjeno!
@Akcionar
Koliko god da je kriva Vlada RS i oni koji stoje iza Optime, još veću odgovornost treba da snose ljudi iz KHoV, zato što nisu radili svoj posao.
Nadam se da će doći dan kada će oni odgovarati i krivično i materijalno. I to svojom ličnom imovinom.
Negativna selekcija gdje su poltronstvo i slijepa odanost važniji od poštenja i stručnosti su nas i doveli do svih ovih afera. Lično mislim da se svijest ljudi neće promijeniti sudskim odlukama, ali su one jedan od rijetkih instrumenata da se stvari koliko toliko dovedu u red.
Ne kaže se badava, kakav narod takve i vođe…
Pozdrav, koliko znam, u medijima se objavljuje da je Rafinerija prestala sa proizvodnjom D2 goriva i sada proizvodi eurodizel, to piše u informaciji Vlade o stanju u (privatnoj i tuđoj) naftnoj industriji. Proizvode i benzin, a pošto se u BiH prodaje svakakvo gorivo (sumpor i voda su obavezni sastojci istog), tu se postavlja pitanje korumpiranosti tržišne inspekcije koja je dužna da kontinuirano kontroliše kvalitet goriva. Svi znamo da to ne rade (kako treba). Klincov je dobro radio za Kristal fond, i dobro prodavao RNAF na berzi. Samo što je to uglavnom zabranjeno tako raditi. Odgovornost nadzornih organa je neosporna, i to ne samo KHOV.
Dok meni AUDI Q5 ide na eurodiesel, znaci da je dobra brodska nafta. Samo treba direktore, Ruse i vladu smaknit i dati sposobnim/poštenim/obrazovanim ljudima šanse.
Svasta se ovdje napisalo, a za to vrijeme moja je tuzba promjenila tri sudije. Za vic, zar ne. Jos uvijek se ne moze reci kome je slucaj pripao, a na urgencije poslane predsjedniku suda nisam jos uvijek dobio odgovor.Sve ovo sto se desava samo ide u prilog mojoj tuzbi ali da budem iskren ne znam kada da se nadam pripremnom rocistu. To vruci kesten kojeg niko ne zeli imati u svojim rukama.
Ovim putem molio bi autora da proba saznati u ime javnosti sta se desava sa tuzbom malih akcionara i da li je moguce da jedna takva tuzba nema status hitnosti vec se tretira kao i tuzba za razbijen prozor.
Kakva su vasa misljenja u vezi ulaganja u Petrol
Petrol? obzirom da je isti vlasnik nista narocito…samo sam letimicno pogledao polugodisnji bilans, prihod veci za 20% a dobit je nekih 60.000 KM cini mi se…eh…koliko vidim nijedna pumpa nije modernizovana, isto je stanje kao i prije dolaska rusa osim sto imaju veci promet jer toce brodsku naftu.
Zeljno ocekujemo bilanse rafinerije nafte…
Odlicna analiza!!
Odlicna analiza!!
Odlicna analiza!!
Da, samo sto nisu potpisali prave autore, sasvim je jasno da je ovo analiza TI!
Rajko Vasić…čekamo polugodišnje rezutate RNAF…i čekamo i čekamo…prati ovu diskusiju nadam se biće zanimljivo..poz
Naravno sa zadovoljstvom, da li iko dvoji kakav ce biti hahaha
Rajko sta ima veze ko je autor, vazno je da sve receno onako kako je….
Mile Dodik je sahranio trziste kapitala RS
TI nema nikakve veze sa ovim tekstovima.
Sudeci prema stranici
http://www.blberza.com/v2/Pages/FinRepBalance.aspx?code=rnaf&type=2&year=2009&semiannual=1
polugodisnji finansijski izvjestaj je tu. Istina, nigdje se ne moze zvanicno naci objava polugodisnjeg bilansa Rafinerije za ovu godinu vec samo u ovoj tabelarnoj formi.
Prema tim podacima, prihodi iznose 25 miliona KM, u odnosu na prethodnu godinu su 10ak puta veci (sto je razumljivo jer prosle godine nije ni radila).
Rashodi su 43 mil KM, preko dva puta veci, opet razumljivo. U strukturi rashoda su znacajno veci troskovi materijala i troskovi zarada, sto je normalno.
Shodno tome, gubitak iz redovnog poslovanja je 17 mil KM sto bi bilo normalno (proizvodni proces tek poceo, polugodisnji bilans, mali nivo uposlenosti kapaciteta itd.) da nije stavki koje slijede.
Finansijski rashodi iznose 40 mil KM. Interesantno je da se racunovodja malo poigrao pa je stavka fin. rashodi iz odnosa sa povezanim pravnim licima nulta, odnosno sve je stavljeno pod kategoriju ostali finansijski rashodi pa nije jasno otkud toliki rashod finansiranja (sta se desilo: racunovodja zna da se polugodisnji FI ne revidira pa je umjesto da stavi 40 mil KM pod rashode sa povezanim pravnim licima, prebacio ih u ostale fin. rashode da se ne vidi njihova struktura, porijeklo). Na godisnjem FI a pogotovo revidiranom godisnjem FI ova stavka mora biti ili premjestena ili rasclanjena i revizor mora dati ili misljenje sa rezervom ili negativno misljenje jer je materijalno (veoma) znacajna (citaj: vuce rezultat poslovanja preduzeca u dno).
Dalje vidimo da je prosjecan broj zaposlenih veci za oko 300 radnika.
Suma sumarum: ako je ovo polugodisnji FI, on nam nista (dobro) ne govori. Gubitak od 58 mil KM je ogroman i ako rafinerija nastavi ovako, sigurno je neminovno jos jedno smanjenje kapitala (vec poznata prica). Sa ovim FI, gubitak do visine kapitala iznosi 138 mil KM, a kapital je 262 mil KM. Znaci, (potencijalno) smanjenje kapitala od 50% radi pokrica gubitka ne treba nikog da zacudi.
Kad se pogleda bilans stanja, odmah se vidi da preduzece nije likvidno: kratkorocne obaveze iznose 116 mil KM a obrtna sredstva (tekuca imovina) je 60 mil KM. To znaci da rafinerija ne moze da izmiruje kratkorocne obaveze bez odlaganja placanja. To dalje znaci da neki od dobavljaca moze podnijeti zahtjev za stecaj. A buduci da je i dobavljac i kupac Optima grupa ona to nece uraditi vec ce ostaviti rafineriju da svaka marka koju zaradi ide na otplatu obaveza koje ce se sve vise uvecavati (tipa Birac Zvornik). To je ekonomska eutanazija – polako umiranje preduzeca, bar u finansijsko-racunovodstvenom smislu.
Ne bih ulazio u dalju analizu bilansa, ovo je sasvim dovoljno i indikativno za dalji poslovni rezultat rafinerije ove godine. Vidjecemo koji su benefiti ovakve privatizacije, koliko ce poreza rafinerije platiti i tako dalje. Za sad, jedina pozitivna stvar je sto 1600 radnika ima posao.
smatram privatizaciju NIRS opravdanom i potrebnom.rafinerija nafte Brod do privatizacije bila sva u žbunju i neuredna. Dodik je uradio pravu stvar što je privatizovao takvog GUBITAŠA i takvu propast!NIRS je ponos Repubilke srpske!!!!!Svaka čast Dodik!!!!
ajme, kakav FI. UBIG grupa ispadaju gospoda za Zarubežnjeft
Kakav je FI?
Svi pricaju da je ta privatizacija goli K….
A mozda i je, al istina je da rafinerija radi i da preko 1300 radnika ima posao, sad, hoce dionica ic gore il nece to je druga stvar, Za nekoga je bitno da RNAF radi, a za druge je bitn da dionica ide gore.
Dajte da u kratkim crtama napravimo rezime.
Losi efekti:
– velike dugove rafinerije je platila vlada;
– unistenje kapitala rafinerije koje ce uslijediti ubrzo;
– gradjani nece imati kvalitetno i jeftinije gorivo;
– stete po male akcionare i trziste kapitala.
Dobri efekti:
– 1.600 zaposlenih radnika, ali za pare koje je vlada skrkala mogla je zaposliti 5.000 radnika.
ne mogu da vjerujem da s obzirom na dosadasnje price uperene protiv vlade i sadasnju situaciju sa berzom odnosno sa rafinerijom ne natjera dodika i njegove saradnike da urade nesto konkretno ne bi li opovrgli nase tvrdnje i ako nista drugo spasili sebe i ostali jos dugo na vlasti, ovako zasigurno gube sledece izbore i vjerovatno ce biti masa krivicnih prijava i kazna 100% zatvorskih
stvarno za nepovjerovat da vlada vuce ovako glupe poteze
A dobro da nisi reko 20.000 radnika. Toliko ste protiv vlade i dodika a tu se bunite kao da ce VLADA platiti dugove.
Pa kad je glupa vlada nek plati onda.
I da 1600radnika ima posao, bolje zivi sad nego prije toga.
Sad bi vi odjednom RAJ u RS, HAHAHA, 1600 radnika je sretno i zadovoljno, a oni koji imaju dionice, jebga, nisu trebali kupovat ko budale.
@Misko,
Nisam akcionar rafinerije ali ne mogu da ne odgovorim na ovakav komentar. Zamisli ti da si kupio 1/3 stana sa bilo kim i taj neko ga obezvrijedi, bas ce ti biti za utjehu to sto neki stanar stanuje u njemu i zadovoljan je. Ako nemas sta pametno napisati bolje se uzdrzi od komentara.
haha kakvi radnici kakvi bakraci ,vrijeme radnicke klase je odavno proslo a doslo je vrijeme kapitala a mnogi su ulozili svoj kapital u rafineriju,privatna imovina je svetinja i zato vlast RS tereba da zastiti male akcionare
Vlast nam servira priču kako je tobože najvažnije da radnici imaju posao. Ta teza iz samoupravnog socijalizma ima samo jedan cilj, a to je pridobijanje glasova na sljedećim izborima najmanje računajući na glasove tih radnika i članova njihovih užih porodica. Iako se vlast zaklinje u kapitalizam i funkcionisanje pravne države, u poređenju s radnicima, akcionari (tj. vlasnici) nisu interesantni vlastodršcima iz više razloga:
– brojčano su manje biračko tijelo od radničke klase za koju se vlast navodno bori,
– ulagači su natprosječno pismeni i obrazovani pa na njihove glasove ionako ne mogu računati jer obrazovanim nije lako prodavati m… pod bubrege,
– ako te akcionare (koje vlast namjerno pogrešno naziva mešetari ili dileri) ne držite pod kontrolom ili ih ne “rastjerate”, onda vam mogu postati prijetnja da vas raskrinkaju,
– u “borbi” za radničke interese vlast sebi dobro puni džepove kroz namještene tendere, netransparentne privatizacije i slično.
Pa rafinerija ima 1600 radnika a 9000 akcionara?
koji je broj veci?
1600* 4 = 6400 (broj clanova obitelji radnika)
9000* 3 = 27000 (broj clanova obitelji akcio.)
otprilike
Eh masni masni, ja samo kazem da je dobro sto radnici imaju posao i placu redovnu. Prije tog nisu imali ni posao ni placu zato kazem da je todobro.
A za akcionare i drzavu me nije briga, drzava RS je totalno tupava jer neznaju sami pokrenit Rafineriju vec im treba netko za to…a platili su i oplatit ce jos za RNAF vise nego ona vrijedi.
ajde misko prosetaj otidji do kafane malo obliznje nije aritmetika za tebe
haha, jao izgleda da su ovdje svi kupili RNAF lol lol
imas li ti marku u dzepu za zvaku?
Joj Omarska, previše usko gledaš na stvari.. Od tih 9000 akcionara, mnogi su i sami radnici preduzeća ili su stekli akcije po osnovu ulaganja vaučera. Oni Vladi RS ništa ne zamjeraju, jer su izgubili na akcijama, a dobili su posao..
Govorim o ulagačima, znači investitorima koji su uložili NOVAC kupujući RNAF. Mnogi od njih nisu iz RS, pa vlast još više boli ona stvar za njima.
Tu su i marketinški efekti presijecanja vrpci i svega ostalog. Kad uradite nešto dobro za tržište kapitala, to se već manje može eksploatisati u predizbornoj kampanji. A da bi tu nešto dobro uradili morate poštovati zakone i biti transparentni, što ograničava prostor za muljažu.
Uostalom, koliko ima ulagača iz RS na BLSE, a da nisu stekli akcije samo po osnovu vaučera, a koliko ima “radničke klase”?
ok,u pravu si za to!
ima i ovih iz ulagaca iz RS dosta,mislim jesu oni sitni igraci ali…
evo ja, nisam stekao akcije vaucerima vec kupio !
imao sam srece pa nisam puno ulozio…
gordi je dao ovdje jedan komentar koji mene jako interesuje…radi se o unicredit banci i prelasku u unicredit mostar,naime to me jako interesuje….gordi
Jel neko prati OVO ??
http://www.aikb.net/forum.htm
.
prati, svidja mi se tema
Alkohol, sex, droga i razvrat
😛
Sta mislite vi strucnjaci dali je u interesu ruskih vlasnika da vrijednost akcija rafinerije ostane ovako mala i jel oni mogu da uticu na to.
Sigurno da mogu da uticu na to. Da je ovo malo popularnije trziste kapitala onda bih se tu dalo nesto i napravit s cijenom, ali kakvo je ovo trziste, izgleda da je veca lova u tome da se izvlaci dobit.
Moje misljenje, a i zanima me drugo misljenje.
Tržište kapitala moglo bi biti veoma popularno, da je to u interesu vlade i svih ostalih službi, koje imaju na tržište utjecaj (KHOV, tužilaštvo …)Zašto bi uložio novac u akcije,(iako jesam ali neču više) kad mi niko ne garantira, da mi ga neče po zakonu ukrasti. Mislim, da je bilo dovoljno primjera, gdje se išlo nemjerno, sistemski opljačkati male akcionare, a da nijedna služba (posebno KHOV) nije odreagirala. Ko mi može garantirati, da neče Rusi još dva ili tri puta smanjiti kapital? Ako se samo pogleda novi FI za treči kvartal, mogli bi imati nešto slično na umu. Stekao sam utisak, da je jednima dozvoljeno baš sve jer očito to nekima ili nekome odgovara. Osim Rafinerije i ostalih “satelita” (Petrol, Raf. ulja) koji su pod kontrolom Rusa, veoma je upitan i kompletan energetski sektor, gdje je večinski vlasnik država. Tako Rusi kao i ova vlada pakazali su, šta misle o korporativnom upravljanju, tenderima, transparentnom poslovanju i zakonski regulativi o tržištu kapitala. Kad se oduzmu akcije ovih emitenata, ostane samo Telekom kao jedina mogočnost, barem do sada, sigurnog ulaganja (dobri fundamenti, dividenda). O Investicijskim fondovima nema smisla gubiti riječi, jer su se njihovi upravitelji (fond managerji – ha) do sada pokazali kao nesposobni i neodgovorni do svojih akcionara. Šta onda ostaje? Obveznice? Možda, ali obveznice nikada nisu a vjerujem i neče biti faktor, po kome se može vrijednotiti kvalitet i atraktivnost tržišta kapitala. Bez sprovođenja zakona, zaštite malih akcionara, korporativnog upravljanja i transparentnosti poslovanja koje moraju sprovesti regulatori tržišta (KHOV), a na drugoj strani (vlada) sprovođenje investicija preko tendera, korupcija na nivou države, gospodarski kriminal… neče i ne može biti bolje. Kada uzmemo još u obzir miniaturnost i plitkost tržišta, teško če prerasti granicu ipod koje pritiče špekulativni i sumljivi kapital (čak je i ovoga sve manje). Ali i to nekome odgovara, ha.
Pozdrav.Nikako mi nije jasno kako promet na berzi od 490KM akcijama rafinerije nafte moze da obori ukupnu vrijednost akcija za 10%.Jeli moze ko to da objasni.
pozdrav,
rijec je o trzisnoj vrijednosti, sto je jednako broju akcija puta trzisna cijena.
trzisna cijena moze da padne ili poraste i sa prometom od 10ak KM.
takva cijena se onda mnozi sa brojem akcija i dobija se vrijednost na berzi…
info
XII redovna godišnja Skupština akcionara AD „Rafinerija nafte” Bosanski Brod održaće se dana 16.12.2009. godine (srijeda) sa početkom u 10 časova u Velikoj sali Rafinerije nafte.
Tačka 5:
5. Razmatranje i usvajanje Odluke o raspodjeli godišnje dobiti i pokriću gubitaka Društva.
čekamo šta će skupština akcionara da odluči po ovom pitanju…
info
Jedan od zaključaka Skupštine akcionara AD„Rafinerija nafte” Bosanski Brod jeste i da se konstatuje da preduzeće ima oko 90 miliona KM gubitka, te da će se odluka o pokriću ovog gubitka donijeti u 2010. godini.
To znači, očekujte još jedno smanjenje kapitala, odnosno broja akcija.
Naravno da ce regulator i vlada uvijek biti na strani krupnog kapitala. Pa koju korist imaju od sitnih akcionara, kada ih krupni vodaju po metropolama, poklanjaju ljetovanja, jedrenja i slicno svima, a mali se samo nesto bune kako su opljackani. Prirodno je da KHOV stane u odbranu menadzmenta fondova kad od drustava za upravljanje fondovima dobija masnu naknadu, posredan uticaj u preduzecima i sl.Sta se bune ti mali akcionari, ionako su malo ulozili, pa u ako izgube nije neka steta, a Vlada je zauzeta svojim poslovima, pa samo aminuje ono sto im serviraju stranacki kadrovi iz KHOV, kao strucnjaci za trziste kapitala.
da to ce isto biti i sa petrolom….sta ce to znaciti za cjenu na burzi za te akcije? i moze li se tu ista zakonski uraditi,Optima uze sve pare sebi a Petrol i Rnaf gomilaju gubitke i smanjuju kapital na stetu malih akcionara !!!!!!!!
Ovakve malverzacije večinskog akcionara su u RS nešto “normalno”. Dugo je več jasno, na koji način če se istopiti kapital sitnih akcionara. A u vezi KHOV-a potpuno se slažem sa forumašem “122”, da KHOV-u sitni akcionari baš i nisu neka briga. Na postu br. 141 predviđao sam nešto slično u vezi samnenja kapitala ali to je ionako več prije bilo jasno.
Dacu vam jedan primjer rada KHOV:
VIB Fond kojim upravlja KD je prodao 2.5 mil akcija TLKM, po cijeni od 1.52/akcija, a kupac je bio BIG Fond kojim takodje upravlja KD.
BIG Fond je prodao za cca 2 mil KM dionice Elektroprivrede BiH VIB Fondu po cijeni 38 KM/akcija.
KHOV je o svemu obavijestena jos prije nego sto se transakcija desila, ali nista nije poduzela, iako je ocigledo u pitanju dogovorena transakcija.
U pitanju je vrijednost od cca 6 miliona KM i treba napomenuti da je cijena Elektroprivrede 28 KM, a TLKM nisu prodali kada je bila cijena 3 KM. Naravno, KHOV sluzi da lovi kada su transakcije ispod 10000 KM, znaci trgujte preko 10000 KM i mozete raditi sta vam je volja, jer ste VELIKI
interesantne informacije
Jos bolja tema je
INFO ili Berza i ekonomija..
.
http://www.fokus.ba/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=40&Itemid=173
ako litvinenko bude menadzer godine idem da se objesim
cjenovna politika je problem i u Srbiji…i cini se da se slican model poslovanja i tamo desava…
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/101027/Srpski+gas+po+ruskim+cenama!.html
slicnost sa optima grupom i rafinerijom nafte?
Moze komentar za financijski od RFUM i PTRL. i RNAF ako ga slucajno nisam vidio.
RFUM
operativni prihodi i rashodi su otprilike na istom nivou. to govori da preduzece radi na ustaljenom nivou, bez nekih posebnih osvajanja trzista i ostalih akcija. medjutim, kad se detaljnije pogleda, iz aviona se vide dvije stavke, a to su utrostrucena amortizacija u odnosu na proslu godinu, i ostali licni rashodi duplo veci, za pola miliona KM. imajuci u vidu da je broj zaposlenih nesto malo veci, to znaci da nisu otpremnine u pitanju, vec vjerovatno da je upravni odbor podijelio sebi premije u tom iznosu. kod amortizacije su ili drasticno podigli stopu amortizovanja, ili skratili vijek trajanja osnovnih sredstava, ili oboje. posto je amortizacija fiktivni trosak, odnosno nema ga u bilansu novcanih tokova, znaci da je ovo namjerno uradjeno, jer da je amortizacija ostala na nivou od prosle godine, RFUM bi imala 3-4 mil KM dobiti, a ne gubitka. dalje, vidi se da su troskovi kamata 10 puta veci, odnosno preduzece se zaduzilo, ili se prikazuje veci trosak na postojece kredite od onog koji stvarno jeste. kad se pogleda bilans tokova gotovine stvari ne izgledaju lose, neto priliv od poslovnih aktivnosti, realizovane investicije od ‘cijelih’ 4 miliona KM, itd.
PTRL
kod petrola ispade da, iako je broj radnika ostao priblizno isti (3% manji), da su plate povecane za 20%. prihodi, ali i rashodi su otprilike proporcionalno veci u odnosu na proslu godinu. zbog navedenog povecanja rashoda za plate, IV i otpisa potrazivanja, rezultat je otprilike na nuli. bilans uspjeha ne govori o tome po kojim je cijenama nabavljano i prodavano gorivo sto je najzanimljiviji dio, vec samo o tome mozemo nagadjati putem cash flow bilansa, gdje se vidi da je priliv gotovine iz poslovnih aktivnosti nesto malo manji od prosle godine, ali da je zato odliv iz poslovne aktivnosti veci za 11 miliona (odnosno 14). vidimo i da je petrol kreditno zaduzen u 2009. godini po osnovu nekog dugorocnog kredita, te da je investirano 8 mil KM (otprilike to je taj priliv od kredita). imajuci u vidu da od meni poznatih pumpi nisu nijednu obnovili, a rezultat im je na nuli, ne znam kako misle obnoviti mrezu pumpi ako ne novim kreditima. to znaci da ce buduci prihod ici na servisiranje kamate.
uglavnom, nista za akcionare, kao sto smo i prognozirali.
za RNAF nema jos uvijek izvjestaja, tu ocekujemo smanjenje kapitala, kao sto ce FI i pokazati.
Hvala!
Bravo, odlican tekst!!
Evo slicnih tekstova>
http://www.aikb.net
BEVEROVATNO STA NAM RADE !!!
nema jos finansijskih izvjestaja za poslovanje rafinerije za 2009. godinu. do sada su trebali biti objavljeni.
Koliko mi je poznato, bez obzira na povećanje proizvodnje biće iskazan gubitak, navodno zbog velikih investicionih aktivnosti. Ne spominje se da su te investicije finansirane kreditom koji će RNAF-u još dugo biti omča oko vrata.
Volio bih čuti komentar D.R. na “objedinjavanje” RNAF, RFUM i PTRL u novi brend NESTRO. Mislim da se ne radi samo o marketinškom konceptu za nastup na tržištu i da se tu krije puno krupnija “caka”.
o ovoj privatizaciji bi trebalo da izlazi serija clanaka u novinama, u saradnji sa jos jednim diskutantom. obavijesticu vas uskoro.
Pošto nam je MUP prilično “impotentan” kada je u pitanju privredni kriminal, nadamo se da će opet informacije u medijima dovesti do adekvatne reakcije Specijalnog tužilaštva.
gojko vasic, nacelnik MUPa je gostovao na ATV i pravo sam se ismijao. prvo se izlupetao oko akcije u gornjoj maoci (angazovano 600 policajaca i 200 vozila, rezultat akcije 7 ljudi u kucnom pritvoru, ali to nije ekonomska tema), a onda je nastavio sa lupetanjem u vezi medicinske elektronike. voditeljica ga pitala da li ima nekih nesuglasica izmedju specijalnog tuzilastva i MUPa, a on kaze, pa eto MUP je, reagujuci na pisanja u novinama, pokrenuo istragu u slucaju medicinska elektronika! MOLIM? pa ako vi tako radite tako sto svako jutro popijete 2-3 kafe, pa onda stavite prst u uho i procitate dnevne novine, trazeci sebi posla, onda sta cete na drzavnom budzetu, gospodo iz MUPa? onda zaposlite novinare!
evo sad ce vam biti u medijima rafinerija pa cemo vidjeti sta cete i hocete li sta uraditi.
jos cu poceti da trazim i dio vase plate, za posao koji ocito ne radite.
99 miliona KM gubitak rafinerije nafte za 2009. godinu.
http://www.blberza.com/v2/Pages/FinRepBalance.aspx?code=rnaf&type=2&year=2009&semiannual=0
to je to.
Katastrofa. Pljačka akcionara rafinerije. Baš mi ih je žao što moraju platiti 200 hilj KM kazne konkurencijskom vijeću
Kada su akcionari mogli progutati 99 miliona KM gubitka, mogu i ovih tricavih 200 hiljada. Kazem ja da su nam rusi braca, pa braci se sve moze.
Ne misli li neko da ce mozda rusi platiti ovih 200 hiljada KM, pa tu smo mi da ih servisiramo, kao sto smo im servisirali predkupovne dugove, pa mozemo i ovo. Evo ja predlazem da se iz budzeta predvidjenog za predskolsko obrazovanje uplati ovih 200 hiljada.
možda….
smanjiti broj šefovih letova SLUŽBENIM AVIONOM na utakmice pa tako platiti kaznu.
Može li ga neko pitati?
Forum MojNovac je opet u funkciji, ako nekoga zanima…pa se tamo moze nastavit prica o RNAF u dr.
dakle 99 mil KM gubitka za 2009. godinu, 18 miliona gubitka za 2008., i gubitak prije toga iznosi 72 mil KM. ukupno to je 189 mil KM gubitka. kapital iznosi 262 mil KM. dakle bice smanjenje kapitala. sta par hiljada akcionara misli na smanjenje broja svojih akcija u RNAF za 72% ?
uspjesno poslovanje, nema sta.
a cuj nije vise ni ostalo bas puno od akcija a ni od novca koji se ulozio, tako da sad manje vise nije ni bitno.
evo odgovora optima grupe na neka pitanja
http://www.scribd.com/doc/29833830/Optima-Grupa-Odgovor
aaaaaaha, znaci sad treba cekat 2013?!?! pa dok akcija bude na 2 KM ja cu bit stari deda 😀
optima vuce male akcionare za nos ovim glupavim dopisom. da ne komentarisem dalje.
Majko mila, finasijski rashodi 64.244.670 KM a prihodi 47.799.054. Iz svoje ralizacije nemogu ni kamate vratiti, katastrofa.
Rashodi kamata porasli sa 75 hiljada na 25 miliona KM (toliko o investiciji kreditnim zaduženjem). Ostali finansijski rashodi kojih godinu dana ranije nije ni bilo, sada iznose 40 mil KM. Šta reći…
Odgovor Optime zvuči kao demagoški pamflet kojeg je pisao Rajko Vasić. Milioni, milijarde, gradnja, investicije, razvoj… Sve kao u izjavama premijera i ministra finansija.
najbolji je dio…'sto se tice protoka novca, on je jos uvijek u jednom pravcu i to iz Ruske federacije, od Njeftegazinkora, u preduzeca naftne industrije BiH’.
kako ja to sada vidim, revizija privatizacije naftne industrije je nemoguca misija. jer, takvu reviziju nece dopustiti sadasnja vlast, a i kad bi se promijenila politicka opcija, vrlo lako bi nasli dil sa rusima nakon preuzimanja vlasti. primjer su litvanci i birac zvornik. za vrijeme vlasti sds-pdp, u nezavisnim su se jako cesto bavili izvlacenjem profita, kad je mile dosao na vlast, nikom nista…
Ono sto im nije uspjelo s cesima u RITE, uspjelo im je sa rusima u RNAF.
Dragi mali akcionari sram vas bilo vidite da rafinerija ima dobrog ”gazdu”, to sto vam je vasa imovina oteta i obezvrijedjena morate prihvatiti kao zrtvu za ”opste dobro”. Uskoro ce krenuti oduzimati automobile ”losim” vozacima, kuce i stanove nesposobnim vlasnicima, bicikle djeci ako ih ne nauce voziti za 3 minuta…
Ko ima lijepu zenu nek se pripazi!!!
Slavonski Brod kaže da je za zagađenje u njihovom gradu kriva naša rafinerija?
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/186238/Slavonski-Brod-tuzi-Bosanski-zbog-zagadjenja
http://www.scribd.com/doc/30325442/rafinerija-nafte
neko je jutros bas uporan sa koristenjem tudjih nadimaka 🙂 samo naprijed, ako ti je tako lakse.
evo pitanja na koja predstavnici kontaktiranih institucija nisu dali odgovore:
PITANJA ZA PREMIJERA VLADE RS
1. Da li je istina da ste vi, tokom prvog vašeg premijerskog mandata, zaključili u ime rafinerije nafte Brod štetan ugovor o zajmu 3,5 miliona $ uz kamatu od 18%?
2. Da li je istina da ste, prije privatizacije naftne industrije RS, javno izjavljivali da nećete prodati rafineriju nafte Brod ispod 400 miliona KM?
3. Smatrate li da su tajni ugovori, kakav je ugovor o privatizaciji naftne industrije RS, uobičajena praksa poslovnih dogovora u razvijenim zemljama?
4. Zbog čega su potpisivani aneksi ugovora o privatizaciji naftne industrije RS?
5. Znate li ko su većinski vlasnici Neftegazinkora?
PITANJA ZA ODBOR ZA PRIVREDU I FINANSIJE NARODNE SKUPŠTINE RS
1. Da li smatrate privatizaciju naftne industrije RS uspješnim poduhvatom Vlade RS?
2. Imate li saznanja o milionskim iznosima za koje je oštećen budžet RS prilikom isplate dugovaranja rafinerije nafte Brod?
3. Da li imate podatke o tome da li je u budžet RS uplaćeno najavljenih 125 miliona evra, za koliko je navodno prodana naftna industrija RS?
4. Znate li razloge za skrivanje ugovora i aneksa o privatizaciji naftne industrije RS od javnosti?
5. Da li smatrate da je naftna industrija RS mogla biti pokrenuta iz kreditnih linija Investiciono-razvojne banke, a da rafinerije ostanu u državnom vlasništvu?
PITANJA ZA MINISTRA FINANSIJA VLADE RS
1. Da li možete potvrditi da je u budžet RS uplaćen iznos od 125 miliona evra na ime prodaje naftne industrije RS ruskom preduzeću Neftegazinkor?
2. Smatrate li da je budžet RS oštećen time što su izmjenama zakona o uslovima prodaje naftne industrije RS iz budžeta RS isplaćene zaostale plate radnicima rafinerije Brod, umjesto da to uradi ruski kupac?
3. Možete li objasniti kako je Vitol odustao od 115 miliona dolara potraživanja od Vlade RS, i svoja potraživanja sveo na 27 miliona dolara?
4. Da li znate da je rafinerija nafte Brod uzela kredit od Neftegazinkora u iznosu od 114 miliona evra po 12% kamate godišnje i tim sredstvima pokrenula remont rafinerije Brod?
5. Da li naftna industrija RS u budžet RS uplaćuje 400 miliona KM godišnje po osnovu poreza na naftne prerađevine, kako je Vlada RS najavila prilikom privatizacije?
PITANJA ZA MINISTRA PRIVREDE I ENERGETIKE VLADE RS
1. Da li je pokretanjem rafinerije Brod došlo do pada cijena naftnih derivata u BiH, kako je Vlada RS najavljivala prilikom privatizacije?
2. Da li je istina da je ugovorom o privatizaciji naftne industrije RS, Vlada RS poklonila ruskom investitoru dokumentaciju o nalazištima nafte u BiH?
3. Da li je ugovorom o privatizaciji naftne industrije RS bila predviđena izgradnja željezničke pruge B. Brod-Modriča?
4. Smatrate li da rafinerija nafte Brod ima pravo na 18% vlasništva u Janafu?
5. Imate li saznanja o kreditu od 114 miliona evra koji je Neftegazinkor dao rafineriji nafte Brod?
PITANJA ZA DIREKTORA FONDA PIO RS
1. Da li imate saznanja koliko je novca Fond PIO dobio prilikom privatizacije naftne
industrije RS, na ime svog udjela u preduzećima rafinerija nafte Brod, rafinerija ulja
Modriča, Petrol Banja Luka?
2. Smatrate li da je Fondu PIO nametnuta obaveza prodavanja akcija u navedenim
preduzećima putem usvajanja zakona o uslovima prodaje naftne industrije RS?
PITANJE ZA DIREKTORA INVESTICIONO-RAZVOJNE BANKE RS
1. Da li imate saznanja koliko je novca Fond restitucije dobio prilikom privatizacije naftne industrije RS, na ime svog udjela u preduzećima rafinerija nafte Brod, rafinerija ulja Modriča, Petrol Banja Luka?
2. Smatrate li da je Fondu restitucije nametnuta obaveza prodavanja akcija u navedenim
preduzećima putem usvajanja zakona o uslovima prodaje naftne industrije RS?
PITANJA ZA DIREKTORA OPTIMA GRUP DOO BANJA LUKA
1. Da li vi, ili zamjenik direktora Optima grup doo Banja Luka, Slavko Šćepanović, zna ko su fizička lica koja stoje iza ruskih firmi Invest tehnologi, Nepata i Junik Development, koje imaju po 20% učešća u Neftegazinkoru?
2. Koja je svrha postojanja Optima grup doo Banja Luka, ako imamo u vidu da naftna industrija RS može bez problema raditi i bez četvrte kompanije?
3. Kako komentarišete navode malih akcionara naftne industrije RS o izvlačenju profita iz rafinerija putem transfernih cijena?
4. Da li je Optima grupa poslovala sa profitom u 2009. godini?
5. Iz kojih sredstava će se revitalizovati Petrolove pumpe?
PITANJA ZA PREDSJEDNIKA KONKURENCIJSKOG VIJEĆA BIH
1. Da li smatrate da je tokom 2007. godine bilo političkog pritiska na Konkurencijsko vijeće BiH prilikom prijave koncentracije za preduzeća u sklopu naftne industrije RS?
2. Da li ste imali uvid u vlasničku strukturu privrednog subjekta Neftegazinkor, do stepena razgraničavanja fizičkih lica?
3. Smatrate li da je realno da kupac naftne industrije RS ima godišnji prihod od 3-6 miliona KM?
4. Da li smatrate da širenje prodajne mreže Optima grup doo Banja Luka, po pitanju akvizicija benzinskih pumpi, može uticati na stvaranje monopolske tvorevine?
5. Da li smatrate, sa ove vremenske distance, da ste možda napravili pogrešku što ste odbacili prijavu namjere koncentracije u slučajevima rafinerije Brod i Modriče?
PITANJA ZA PREDSJEDNIKA KOMISIJE ZA HARTIJE OD VRIJEDNOSTI RS
1. Smatrate li da je, prilikom privatizacije naftne industrije RS, donešeni zakon o uslovima privatizacije naftne industrije u koliziji sa zakonom o preuzimanju akcionarskih društava?
2. Da li imate odgovor na činjenicu da je, nakon privatizacije naftne industrije RS, trgovanje sa akcijama rafinerije Brod, rafinerije Modriča i Petrola, potpuno zamrlo?
3. Da li je Vlada RS konsultovala Komisiju za HOV RS prilikom privatizacije naftne industrije RS?
4. Smatrate li da je odluka o smanjenju kapitala u rafineriji nafte Brod legitimna, bez prethodne procjene kapitala i imovine u navedenom preduzeću?
5. Smatrate li da je privatizacija naftne industrije RS urušila tržište kapitala RS?
PITANJA ZA AMBASADORA RUSKE FEDERACIJE U BIH
1. Neftegazinkor je 2005. godine emitovao obveznice u iznosu od 1,5 milijardu rublji. Imate li saznanja u koje namjene su utrošena prikupljena sredstva?
2. Da li znate da Zarubežnjeft ima samo 40% vlasništva u Neftegazinkoru, a da većinskih 60% imaju tri kompanije, Invest tehnologi, Nepata i Junik Development, iza kojih stoje nepoznata fizička lica?
3. Smatrate li da ugovor i anekse o privatizaciji naftne industrije RS treba javno objaviti?
4. Imate li saznanja o kreditu od 350 miliona evra koji je Vnješekonom banka 2007. godine dala Neftegazinkoru, pod kojim uslovima je kredit plasiran, koje su bile garancije i uslovi povrata kredita?
5. Da li znate da je rafinerija nafte Brod uzela kredit od Neftegazinkora od 114 miliona evra po 12% kamatnoj stopi godišnje?
Kako stvari stoje, do 2013. godine, kompletan kapital RNAF bi mogao da nestane, a da se onda uradi dokapitalizacija i mali akcionari eliminisu bez ijedne KM.
Velika prevara. Pokretanje rafinerije jeste velika stvar ali sve ide na račun građana.
U posljednje vrijeme imam određene kontakte sa investitorima iz Slovenije i Hrvatske. Zbog ovakvih stvari svi u velikom luku zaobilaze RS.
tako i treba kad mutavci vladaju!
Pogledajte na stranici berze kvartalni izvještaj za rafineriju nafte.
ocekivano, na zalost.
gubitak 14 miliona za 1Q 2010., a gubitak do visine kapitala iznosi 201 milion KM.
ovo je katastrofa.
cak je i poslovni prihod manji za nekih 30%.
prema gotovinskom toku imali su povecan priliv od kupaca ali pitanje je kad ce to evidentirati.
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?p=514403#post514403
i sta s tim linkom?
ocu rec da ovdje bas i nije mjesto za “forum” ovde das po koji komentar a vi napravili ovdje forum.
A i ovdje nije tema RNAF.
Mislim samo za info za one koji neznaju da ovaj forum ope radi
moze li se ukiniti optima grupa,i da firma prikazuje realno stanje kako radi?da se zabrani ovo bezakonje? sta rade ljudi u institucijama??
Ima li ovoga u hrvatskoj?ovakvih slucajeva u rs ima par birac,ljubija,,itd!! kako stati na kraj tome…
treba ih sve uvatit i dobro namlatit!
Damir Miljevic i Zdravko Krsmanovic o Rafineriji nafte, RITE Gacko i autoputevima u RS
Amplituda, ATV BL 11.06.2010
http://www.youtube.com/watch?v=RXgawkfI3DQ
lemi,
Hvala za link.
:))))))))))))
Eksproprijacija zemljišta u tunelu (Čemerno)
Zdravo.Moze li mi neko reci jel se pokrenula kakva tuzba zbog rafinerije u nekom medjunarodnom sudu i dokle se doslo sa ovom tuzbom sto je pokrenuta kod nas,mada kod ove druge nevjerujem da se nesto moze znacajnije uraditi.Znate kako kazu ne udaraj ruku koja te hrani,toga se strogo pridrzavaju nasi politicari,bez obzira na krajnju cjenu.
Ko ruskoj gospodi naplati porez, ja mu skidam sesir i glasam za njih dok sam ziv.
To sto oni rade ( posluju sa minusom ) je van svake pameti.
Ljudi tamo se prodaju nafta i benzin, a ne plasticne flase i cepovi!!!!
pogledajte clanak o izlasku NISa na BG berzu
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Rusi-ce-otkupljivati-akcije-od-gradjana.sr.html
gdje su nasi misevi predvodjeni sa jandrom, zajedno sa ostalim propalim institucijama propalog trzista kapitala republike srpske?
svako se bori na svoj nacin, jel da?
evo malo podataka. poredio sam uvoz i izvoz naftnih derivata u i iz RS.
obzirom da je rafinerija nafte brod jedini proizvodni kapacitet u RS, ovi podaci se direktno odnose na to preduzece.
http://www.scribd.com/doc/34095724/Uvoz-i-izvoz-nafte-i-naftnih-derivata-u-RS-i-uticaj-na-spoljnotrgovinski-bilans
podaci su podijeljeni po tarifnim brojevima. vidimo da izvoza nije bilo u 2008. godini. u 2009., izvezeno oko 9000 tona, odnosno izvezeno u vrijednosti od oko 7,6 miliona KM. prema nekoj ekstrapolaciji, u 2010., otprilike ce biti izvezeno 30.000 tona, u vrijednosti od oko 30 mil KM. u pitanju je benzin 95ica i eurodizel. nije mi jasno kako je npr. za prvih 5 mjeseci izvezeno 272 tone benzina a prikazano da to iznosi 307 hiljada KM, kad se benzin u maloprodaji krece oko 2,00 KM. cini mi se da se za izvoz ne placa PDV pa je cijena niza za 17%, ali svakako dobijemo da su po litri prodavali benzin za 1,12 KM??? sto se same kolicine izvoza tice, vidimo trostruko povecanje izvoza u 2010. godini, sto je dobro, medjutim ostaje problem niske cijene.
sto se uvoza tice, vidimo da se sirova nafta uvozi od 2008. godine, sto je i logicno buduci da je tad pokrenuta proizvodnja. vidimo veliko povecanje uvoza sirove nafte u 2009. godini, gdje je uvezeno oko 1 milion tona. otprilike, ista kolicina ce biti uvezena i u 2010. godini, sto znaci da se u rafineriji jos uvijek koristi stara linija proizvodnje (pod realnom pretpostavkom da u RS niko ne uvozi sirovu naftu osim rafinerije brod). takodje, efekti rada rafinerije se vide kod eurodizela, gdje je npr. u RS u 2008. uvezeno 163.000 tone, a u 2009., 54.800 tona, odnosno rafinerija je plasirala svoj eurodizel na domace trziste, pa nije bilo potrebe uvoziti. vidimo da je taj trend nastavljen i za 2010. godinu gdje se ocekuje jos manji uvoz eurodizela.
tvrdnje vlasti da ce pokretanje proizvodnje u rafineriji uticati povoljno na stanje u trgovinskom (a posredno, i u platnom) bilansu, ne stoje, jer se sirova nafta uvozi iz rusije u daleko vecem obimu nego sto rafinerija izvozi van BiH, tako da je zapravo rad rafinerije uticao na pogorsanje trgovinskog bilansa, sto se moze vidjeti iz druge strane na dokumentu (iako tu fale podaci za 2009. godinu).
ostaje i jos jedna konstatacija, a to je da ispada da je rafinerija u 2009. godini preradila 1 milion tona sirove nafte, a da je iskazala gubitak od 99 miliona KM. ako se pogleda bilans uspjeha rnaf za 2009. godinu, vidimo da stavka finansijski rashodi iznosi 64 mil KM, a da je nekim cudom, stavka Finansijski rashodi po osnovu odnosa povezanih pravnih lica, prazna, ali je zato stavka Ostali finansijski rashodi 38 miliona. koji ostali? iz ovog proizilazi da ce rafinerija i ove godine biti u gubitku, iako ce opet preraditi oko 1 mil tona nafte, sve dok ne smanje kapital. kad ga smanje, onda ce vjerovatno u dokapitalizaciju, pa kad podignu jos procenat ucesca, onda ce rafinerija vjerovatno da iskazuje dobit. akcionarima, siska.
pogledajte samo odluke skupstine akcionara od 06.07.2010.
odluka CK-13-7/10:
‘kako drustvo nema izvora pokrica gubitaka, to ce se pitanje pokrica gubitka razmatrati pri usvajanju godisnjih finansijskih izvjestaja drustva za 2010. godinu’. nema izvora pokrica gubitaka?? znaci, krajem godine smanjenje kapitala. do tada bi se mali akcionari trebali organizovati, traziti procjenu kapitala RNAF i eksternu reviziju, pogotovo na relaciji optima grupa-rnaf.
ali, kome to reci u ovoj idiotskoj drzavi?
Pa koja si ti neznalica to je poezija… Znas li ti covjece ista o strukturi cijene litre goriva? Ovo je totalno nevjerovatno… Vukelicu daj poduci ove junose kad si vec rijesio da ih pustats na TV-u….
vidim da ima nekih sitnijih propusta Č=
i vidim da se glupani bune, ali tek ce da se bune.
Za one koji se ne razumiju u ekonomiju, a brane “uspješnu” privatizaciju RNAF jednostavno pitanje:
Kako je moguće da RNAF za samo jednu godinu napravi gubitak od 100 miliona KM, ako je predata Rusima očišćena od dugova i ako su Rusi u rekonstrukciju uložili silne milione evra svog novca?
Ako je vjerovati našim razvijačima Republike Srpske RNAF je rekonstruisana ruskom investicijom, nema dugova, ima kvalitetnu i jeftinu radnu snagu, siguran izvor sirovina i obezbjeđen plasman gotovih proizvoda. I napravi 100 miliona KM gubitka za godinu dana! Kako? Nemojte samo reći da je zbog svjetske ekonomske krize 🙂
Sta zna dijete sta je 100 miliona KM 🙂
Nisam neki strucnjak, ali recimo jedan modalitet koji mi pade na pamet:
Optima grupa uveze sirovu naftu u vrijednosti 100 mil KM i proda je RNAF za 120 mil KM, RNAF tu naftu preradi u dizel, benzin, katran, loz ulje i sl. i proda Optima grupi za 80 mil KM. Optima grupa nakon toga proda naftine derivate za 180 mil KM. Eto RNAF pala za 40 mil samo na razlici cijene, ne racunajuci ostale troskove, a Optima zaradila 80 mil time sto je neko omogucio ovo. Ekonomija je cudan mix matematike i politike sa omjerom 10:90 u korist ove druge.
Ovaj omjer vrijedi za najbolju ekonomiju balkana, bolji dio BIH, sazvijezdje mordora….
Ostali primitivci tipa svaba, francuza i sl…ovaj omjer drze barem u omjeru 60:40.
vrlo dobro znam sta je dogovarano tokom 2006. i 2007. godine vezano za naftnu industriju. nisam od onih koji brzo zaboravljaju, pa sam zato uporedio malo rezultate rada rafinerije. oni su katastrofalni.
a to sto ne odgovara optima grupi, miodragu jandricu, i ostalima umijesanim u ove malverzacije, da se javno kaze i objavi, hej, meni je zao. pratice se vasi angazmani, nece se zaboraviti sta ste radili a sta niste radili a morali ste, i odgovaracete, budite sigurni. i to ne samo u ovom slucaju.
Kupujemo jeftino akcije ! narode navali !
Rafinerija nafte a.d. Bosanski Brod
Posljednji datum trgovanja: 23.7.2010
Prosječna cijena: 0,09 KM
Posljednja cijena: 0,09 KM
Količina: 21.833
Promet: 1.964,97 KM
Apsolutna promjena: -0,01 KM
Relativna promjena: -10,00%
Najbolja kupovina/prodaja: 0,09 KM / 0,094 KM
Kupovina/prodaja količina: 78.167 / 6.395
Otvarajuća cijena: 0,09 KM
Zatvarajuća cijena: 0,09 KM
Najviša cijena: 0,09 KM
Najniža cijena: 0,09 KM
Najviša cijena u toku 52 sedmice: 0,22 KM
Najniža cijena u toku 52 sedmice: 0,09 KM
Broj akcija: 262.914.061
Nominalna vrijednost: 1,00 KM
Tržišna kapitalizacija: 23.662.265 KM
Tržišni segment: Tržište akcija
Način trgovanja: FIX
Dozvoljeno fluktuiranje u toku dana: +%/-20%
Datum listinga: 24.4.2003
Datum delistiranja:
Datum isteka:
Ponuda i potražnja
23.7.2010 (C)
KoličinaCijenaKupovinaProdajaCijenaKoličina
78.1670,09
0,0946.395
0,09518.034
0,105.288
0,1225.284
0,1341.431
Ukratko
Rafinerija nafte a.d. Bosanski Brod
Oznaka HOV: RNAF-R-A
ISIN: BA100RNAFRA7
CFI: ESVUFR
RIC: RNAF.BJ
Posljednja cijena: 0,09 KM
Vrijeme posljednje trgovine: 23.7.2010 12:21:37
Status: Trading
Imam nekih 100 000 akcija, a jel’ mogu dobiti za to od vas 3 kubika rezane gradje?
Prihvatam i cement (jedno 3 vrece, ako nije puno).
haha, moze ja uzimam tvojih 100.000 i dajem ti 3 vrece cementa. 😀
http://www.aikb.net
Pozdrav svima.Vidim da dugo niko nije pisao na ovu temu.Jel zna neko jel ima sta od tuzbe malih akcionara.
U momentu pisanja analize (31.05.2009) za 1000 akcija RNAF si mogao dobiti 228 KM, a po zadnjem trgovanju (28.01.2011) za tih istih 1000 akcija mozes dobiti 69 KM.
Mislim da je ovo dovoljan odgovor na tvoje pitanje.
Umjesto da ulažete u plantaže jabuka vi ste ulagali u neke tamo akcije.
Tako vam i treba.
sto bi neko ulagao u plantaze jabuka kad je nivo subvencija za 60% manji u RS nego u zemljama u okruzenju, da ne pominjem EU. ne moze se biti tako konkurentan. hajde ne lupetaj i ne pisi samo da bi pisao, to ovdje ne prolazi.
“Tamo neke akcije” tipa RNAF su na sva zvona promovisane kao vrlo uspješne privatizacije. Toliko uspješne da je vrijednost tih akcija pala više od 20 puta!
U poređenju sa tim ulaganjem, svako drugo bi bilo bolje, pa čak i ulaganje u plantaže jabuka iako je ta oblast rezervisana za tatinog sina. Bez obzira na niže subvencije, moguće je biti konkurentan ako radnicima dajete crkavicu umjesto plate, ako dugujete državi za poreze, elektrodistribuciji ne plaćate struju, imate Garantni fond koji vam je žirant za kredit koji ste dobili od te iste države koja vas subvencioniše, a vi joj ne plaćate poreze, itd…
A svi oni koji nemaju takve uslove i mogućnosti su samo nesposobni i ljubomorni 🙂
Pa zar se ne dobije 3 mil KM subvencije ako se ima namjera podići plantaža jabuka???
šta je to subvencija?koji sve oblici subvencija postoje u RS?kako se može dobiti neka subvencija u Republici Srpskoj?nadam se da bi neki od učesnika FORUMA mogli dati upustva kako da i mi dodjemo do subvencije.
ovo je bila politicka trgovina. to je valjda svima jasno.
poceo si pametovati i na drugim temama, vidim.
ja bih te zamolio da mi ne dosađujes
a do tada objasni svijetu da ovo nije bikla politicka strgovina Dodika i ruske ambasade
ne dosadjujem ja tebi 🙂
vec mi ide na zivce to sto se ogromna pljacka u ovom slucaju koja se tice svih stanovnika RS zataskava i skriva od ociju javnosti
e moj druze, ja sam lijepo kazao da se sve plaća, i znanje i neznanje.
nas svijet misli da je najpametniji na svijetu, a nema 5 maraka u dzepu.
umjesto da politicki kazne vladu (nadam se da je ovo prikladniji rijecnik)
Vaš blogu nudi iste predati kao drugi članak autor, ali sam mnogo kao što je vaša daleko bolje.
Hello there. Našao sam vaše web stranice putem Googlea, dok u potrazi za sličnim stvar, vaše web stranice je dobio ovdje gore. Čini se dobro. Imam označili ga u svoj Google oznake vratiti kasnije.
To je savršen blog za svakoga tko želi znati o ovoj temi. Vi znate toliko gotovo teško raspravljati s tobom (nije da ja stvarno bi htio … haha). Vi ćete svakako staviti novi spin na temu taj je pisano o godinama. Veliki stvari, super!
Kad jednog dana, a ubrzo će, Bog po zemlji ponovo počne hodati, neki od tužilaštava i sudova u BiH će pokrenuti pitanje odgovornosti za ovu neviđenu pljačku (FG Birač je mala maca za Rafineriju), i onda zatražiti podatke o stvarnim vlasnicima od strane stranih država gdje tzv. investitori imaju sjedište. Ali i off shore kompanina sa kojima Rafinerija posluje i izvlači kapital.
Pravo pitanje je ; ko su stvarni vlasnici 60% kapitala Neftegazinkor-a, jer kad se to sazna, a sazna će se, znaće se i zašto je Rafinerija data “na tacni” (čitaj: poklonjena), zašto je prebogata RS otpisala tolika potraživanja, zašto prebogata država RS nije tražila raskid ugovora (a morala) je kad “investitor” nije investirao ugovorenih 900 miliona KM, zašto se sada Rafineriji tolerišu ogromana potraživanja po raznim osnovama (porezi, električna energija, itd.).
Problem će biti, naravno, zastarjelost krivičnog gonjenja i na to računaju stvarni vlasnici Neftegazinkor-a.
Kao i u mnogim drugim slučajevima pljačke državne imovine i očiglednog kriminala.
Zbog toga će trebati po hitnom postupku promijeni krivični zakon i ova krivična djela mirnodopskog zločina učiniti nezastarivim. A i to će se desiti.
To je vama vaša borba dala. Oteto je prokleto znate.