BANJALUKA, Zbog globalne krize u svijetu tokom koje su najveće banke propadale i doživjele gubitke, a i zbog straha da se ne ponovi priča sa starom deviznom štednjom, građani BiH su u oktobru prošle godine počeli dizati štedne uloge.
Podignuto je oko 800 miliona maraka, od ukupnog iznosa depozita, od čega je stanovništvo povuklo oko 678 miliona maraka, podaci su Centralne banke BiH. U takvim uslovima nametnulo se pitanje budućih uslova kreditnog zaduženja, te vraćanja povjerenja štediša, piše banjalučki “Fokus”.
Vrlo važna činjenica jeste to da nijedna komercijalna banka nije imala probleme s likvidnošću, pa su svi zahtjevi građana za isplatama ispoštovani, kažu u CB BiH.
– Takođe, većina komercijalnih banaka je omogućila građanima povrat novca u banke pod istim uslovima kakvi su bili i prije razročenja, čime su nagradile građane za njihovo povjerenje. Osim toga, banke su podigle i kamatne stope na štednju, uvele različite vidove zaštite štednje, što su pokazatelji da je bankarski sektor u BiH bio i jeste na zdravim osnovama – navode iz CB BiH.
Činjenica je i da su uslovi za dobijanje kredita sve rigorozniji, to jest prisutan je oprez, jer su izvori finansiranja BiH banaka smanjeni. Ipak, banke će, u upravljanju rizicima, imati selektivan pristup klijentima, pa će oni koji uredno otplaćuju svoje obaveze prema banakama dobijati kredite po povoljnijim uslovima.
– Rajfajzen banka BiH uvijek je imala opreznu kreditnu politiku, zahvaljujući kojoj imamo zdrav portfelj i dobar povrat kredita. I u uslovima nastalim pod uticajem svjetske finansijske krize nastavićemo s tako strogim kriterijumima odobravanja kredita – kazala je Džejlana Ferhatbegović, portparol ove banke.
Sa ciljem povećanja štednje, te učvršćivanja povjerenja u bankarski sektor, Rajfajzen banka je povećala kamatu na štednju na sve iznose.
– Krajem oktobra pokrenuta je akcija oročene štednje, u okviru koje su ponuđene vrlo atraktivne kamatne stope za rokove oročenja na 15, 20, 25 i 50 mjeseci i čije je trajanje, zbog velike zainteresovanosti klijenata, umjesto do kraja prošle godine, produženo do kraja februara ove godine – navela je Ferhatbegovićeva, te dodala da u okviru ove akcije, banka nudi besplatno UNIQA osiguranje od nezgoda, u trajanju od 12 mjeseci.
– Kreditna politika Hipo banke ostala je ista, i od klijenata tražimo da imaju stalne poslove, redovne i dovoljne prihode, kvalitetne hipoteke i kreditno sposobne žirante – kaže voditelj Odjela za poslovanje sa stanovništvom Hipo banke u Banjoj Luci, Ljiljana Krsman.
Hipo banka je svoju štednu politiku, kroz moderne usluge i atraktivne proizvode, kaže Krsmanova, učinila toliko fleksibilnom da njihovi klijenti mogu da biraju tačno ono što njima najviše odgovara, a svoj novac imaju na raspolaganju 24 časa. Takođe, u Hipo banci kod prijevremenog razročenja štednje priznaje se kamata na dostignuti rok.
Ipak, oprez u poslovanju u godini rizika, poručuju iz CB BiH, koja važnu ulogu dodjeljuje razvojnim bankama koje djeluju u BiH, jer imaju značajan kapacitet i svojim kamatnim stopama bi mogle uticati na konkurenciju na tržištu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.