BANJALUKA, Broj zahtjeva građana za kreditima u bankama u Republici Srpskoj smanjen je u nekoliko zadnjih mjeseci u odnosu na isti period prošle godine, potvrdili su u većini banaka.
– U posljednje vrijeme smanjen je broj zahtjeva za potrošačkim kreditima, što je savim razumljivo. Zbog teške ekonomske krize, većina građana pažljivije raspolaže imovinom i planira troškove. Jednostavno, danas smo svi malo oprezniji – kaže Ljiljana Čičić, portparol NLB Razvojne banke.
Slična situacija je i u Rajfajzen banci. Od Džeilane Ferhatbegović, portparola te banke, saznali smo da je zbog pojačanog opreza po pitanju zaduživanja primjetan manji broj zahtjeva građana za odobravanje kredita.
– Ukoliko zaista ne moraju, građani pokušavaju da se ne zadužuju – dodaje Ferhatbegovićeva.
Zaposleni u Bobar banci još uvijek su optimistični i kažu da do sada nisu primijetili neku veću razliku u broju zahtjeva u odnosu na isti period prošle godine.
– Nismo primijetili neku razliku, za sada je potražnja građana za kreditima na zavidnom nivou, a nadam se da će tako biti i u narednom periodu – rekla je Snježana Milić, izvršni direktor Sektora maloprodajnog bankarstva u Bobar banci.
Banjolučanka Tanja Predragović kaže da u ovoj godini ni ne razmišlja o bilo kakvim zaduženjima i kreditima.
– Sve obaveze koje sam imala prema bankama izmirila sam još prije Nove godine. Sada mi ne pada na pamet da tražim bilo kakav kredit ili pozajmicu, jer me najavljena ekonomska kriza zaista plaši – kaže Tanja.
Njen sugrađanim Neven Petrović nije takvog mišljenja i ističe da ga ekonomska kriza nimalo ne plaši.
– Godina kao i svaka druga, ne treba od toga praviti bauk. Poznato je da ako hoćeš da kupiš stan, automobil, ili bilo koju drugu vrijednu stvar, to ne možeš bez kredita i pozajmica – dodaje Neven.
Zavisno od vrste kredita, kamate u NLB Razvojnoj banci iznose od osam do 9,95 odsto, dok kamate na kredite IRB iznose od 4,7 do sedam odsto.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.