BEOGRAD, Gotovo svaki peti građanin Srbije dao je tokom prošle godine mito, što je najviše u regionu, a mito se najviše daje u zdravstvu i obrazovanju, saopštio je Transparensi internešenel.
U godišnjem izvještaju o percepciji korupcije te nevladine organizacije, navodi se i da svega šest odsto građana vjeruje da je vlada efikasna u borbi protiv korupcije, a dva odsto ispitanika vjeruje da pravosuđe nije korumpirano.
Prema rezultatima istraživanja TI, 18 odsto ispitanika potvrdno je odgovorilo na pitanje da li su oni ili neko iz njihovog domaćinstva u proteklih 12 mjeseci dali mitu u bilo kom obliku. Prosjek za sve zemlje regiona iznosi četiri odsto.
Mito su najmanje plaćali građani Turske i Hrvatske, dva, odnosno tri odsto, dok je na Kosovu mito platilo 12 odsto stanovnika.
Istovremeno, 61 odsto građana smatra da mito rješava njihov problem.
Milana Aleksić, direktorka istraživanja je istakla da je najveći broj ispitanika ili članova njegovog domaćinstva u protekloj godini dalo mito nekome iz zdravstva, 12 odsto, a slijedi policija devet odsto.
„Treba napomenuti da nisu svi ispitanici odgovarali na ovo pitanje već samo oni koji su imali kontakt sa datim institucijama. To ne znači da rezultati nisu pouzdani“, kazala je Milana Aleksić.
Čak 69 odsto građana Srbije misli da su partije najkorumpiranija institucija dok ih sljede javne službe za koje 65 odsto građana misli da su korumpirane pokazuje istraživanje Transparensija.
Zanimljivo je da 53 odsto ispitanika misli da su i mediji korumpirani.
Vladimir Goati predsjednik Transparentnosi rekao da ne postoji politička volja za borbu protiv korupcije. „A ako ne postoji sistemska borba, korupcija korodira“, kazao je Goati.
Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentonosti Srbija je napomenuo da promjene u odnosu na 2007. nisu velike, ali da se korupcija povećava.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.