PRNJAVOR, Stanje na ergeli “Vučijak” kod Prnjavora gotovo je katastrofalno, jer nema hrane, osnovnih sredstava za zaštitu životinja, vakcina i protivparazitnih sredstava, rekao je član menadžmenta bečke ergele Maks Tobersberger.
Tobersberger je tokom današnje posjete ergeli istakao da je takvo stanje nedopustivo, ali je pozitivnim ocijenio to što ova ergela posjeduje lipicanere sa dobrom genetikom.
Ergelu je danas posjetio i predsjednik Komisije za zaštitu lipicanera pri Svjetskom udruženju uzgajivača lipicanera (LIF) Tomas Dromel i tom prilikom najavio da se, osim nedavno uplaćenih 1.300 evra pomoći, očekuje još oko 2.500 evra.
“LIF može pomoći i mnogo više, ali se prvo moraju uspostaviti dobri kontakti i pronaći adekvatni partneri”, kaže Dromel i napominje da su u udruženju upoznati o stanju u prnjavorskoj ergeli, ali i u ostalim ergelama u okruženju.
Savjetnik ministra za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srpske Miljan Erbez rekao je da resorno ministarstvo ima planove za revitalizaciju trenutne situacije, ali da zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa još nije u mogućnosti da direktno pomogne.
Erbez je naglasio da je Vlada spremna da značajno investira i primi radnike u stalni radni odnos, ali kada budu riješena ova pitanja.
“U toku je priprema zakona o stočarstvu koji bi iduće godine trebalo da se nađe pred poslanicima Narodne skupštine RS. Na ovaj način ergela bi bila uvrštena u zakonske akte, što bi konkretno značilo da je država zakonski obavezna da preuzme brigu o ergeli”, pojasnio je Erbez.
Članica konjičkog kluba “Vučijak” iz Prnjavora Snježana Davičević – Kokanović kaže da je akcija prikupljanja hrane, koju je Klub pokrenuo nakon što je na ergeli nestalo hrane, odjeknula i van granica BiH i da podrška stiže iz mnogih država.
“Konji nisu jeli zob posljednjih 10 do 15 dana, a suždrebne kobile zob nisu dobile čak tri dana, što je bio povod da pokrenemo akciju za prikupljanje hrane”, rekla je Davičevićeva.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, u saradnji sa LIF-om, priprema zajednički projekat za jugoistočnu Evropu čiji je cilj da se uvežu ergele iz BiH, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Slovačke, Austrije i Rumunije.
Prema podacima LIF-a, u svijetu je registrovano 12 000 lipicanera. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Па до када ова бламажа,ергела је давно пропала и треба је што прије ликвидирати а о неком генетском потенцијалу нема ни говора.Том бечлији треба уступити све те као липицнере нек их води ако су такви као што тврди.За стање у коме је ергела је одоворно руковоство и радници који су до сада сву помоћ која је пружена дословце покрали и разнијели тамо нема ни обичне алатке а ради се о обичним нерадницима.