SARAJEVO, BiH izvozi 70 odsto proizvoda iz realnog sektora u EU, što je signal da mu se moraju omogućiti bar približni uslovi poslovanja koje imaju druge zemlje, a posebno zemlje u okruženju koje idu korak ispred, izjavio je danas direktor Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH Momir Tošić.
Tošić je na konferenciji za novinare rekao da je BiH po pitanju napretka ponovo u zastoju, podsjećajući da ju je Svjetska banka na svojoj “Duing biznis” listi, pomjerila sa 79. na 86. mjesto, što je znak investitorima da poslovni ambijent u ovoj zemlji nije onakav kako se očekivalo.
“BiH se nalazi na 175. mjestu na listi za brzo uvođenje u biznis i posljednji smo kada je riječ o evropskim zemljama, i to je ono što nam ne daje za pravo da u narednom periodu možemo očekivati neka poboljšanja. Posljednjih desetak godina privredni faktori idu uzlaznom putanjom, ali ne dovoljno. Svjetska banka je procijenila da nećemo ići na 3,2 sa BDP-om, već 2,5, što nas obeshrabruje”, dodao je Tošić.
Kao rijetku svijetlu tačku, on je naveo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje zajedno sa Spoljnotrgovinskom komorom pokušava da obezbijedi izvoznicima brži prelazak granice i rješavanje određenih tehničkih pitanja.
“Osnovni problem BiH je taj da ona ne može sama izaći na svjetsko tržište. Mi moramo skupa sa zemljama regiona, kroz velika infrastrukturna ulaganja, omogućiti brži transver robe i usluga”, kaže Tošić.
On je naglasio da su politička usložnjenost u zemlji i stalna komplikovanost procedura, te nefunkcionalno jedinstveno tržište i neefikasni pravni sistem ograničavajući faktori za brži napredak.
Prema njegovim riječima, realni ekonomski indikatori pokazuju zastoj zemlje u odnosu na regiju jer i dalje BiH ima visoku stopu nezaposlenosti, visok deficit trgovinskog i platnog bilansa, održivost spoljnog duga realizuje se kroz međunarodnu pomoć, a transfer iz inostranstva jedva se održava.
Tošić je rekao da je priča o malim i srednjim preduzećima “izlizana”, na šta je ranije upozoravano, te poručio da BiH mora praviti “industrijske lance koji će uvezati sve što se može uvezati u proizvodnom dijelu”.
“Imamo iskustva u metalnoj industriji s tim, ali oni su u lancima velikih klastera EU. Priča o IT-u i digitalizaciji može proći u zemljama koje su sve riješile, a mi koji se moramo boriti s ovakvim uslovima da podignemo privredu smo daleko od toga”, dodao je Tošić.
On je podsjetio da su rješenja najavljivana kroz IPA fondove iz kojih bi se finansirala poljoprivreda, ali da BiH nije ispunila uslove.
Navodeći da BiH i dalje čeka, ali ništa konkretno ne radi, Tošić je poručio da je potrebno uložiti mnogo više truda za napredak. Srna
Komentariši