VAŠINGTON – Tramp bi ove nedjelje trebalo da potpiše nalog kojim se firmama u SAD zabranjuje korišćenje opreme kompanija koje predstavljaju rizik za nacionalnu bezbjednost.
Kako javlja Rojters, nalog kojim se utire put zabrani poslovanja s kineskom firmom Huavei razmatra se već duže od godinu dana, ali je u više navrata odgođen, tvrde izvori upoznati sa situacijom koji su zamolili da ostanu anonimni.
Dodali su da bi donošenje naredbe moglo ponovo da bude odgođeno, kako prenosi Index.hr.
Predsjednik SAD namjerava da se pozove na Međunarodni zakon o hitnim ekonomskim ovlašćenjima (International Emergency Economic Powers Act, IEEPA) koji mu daje pravo da reguliše trgovinu u slučaju prijetnje nacionalne krize.
Prema Rojtersovim izvorima, nakon naloga, Ministarstvo trgovine trebalo bi, u saradnji s drugim vladinim agencijama, da izradi plan za sprovođenje odredbe.
Ako predsjednik potpiše izvršni nalog, odredba će biti provedena u posebno osjetljivom trenutku kada su odnosi Kine i Sjedinjenih Država napeti zbog međusobnih povećanja carina.
Zvanični Vašington vjeruje da bi Kina mogla da špijunira SAD opremom koju proizvodi Huawei Technologies, treći po veličini proizvođač pametnih telefona na svijetu.
Huavei je u više navrata negirao te navode. Osim toga, predsjednik Huaveija rekao je da je kineska telekomunikaciona kompanija voljna da potpiše sporazume o nešpijuniranju sa vladama. Agencije
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovaj Tramp je ipak veoma pametan i dobar vodja. Umije da razlikuje korisno od nekorisnog. Poenta je u tome da je Tramp prepoznao stvarnu pretnju po bezbjednost USA i na nju reaguje bez obzira sto ce to umanjiti prihode pojedinih “mocnika” u USA, a u krajnoj liniji i prihode same USA.
Pored HUAWEI-ja postoji i sijaset kvalitetnih proizvoda , koji nisu dekretom vlasti opremljeni “backdoor-om” a koji svako malo obrazovanije dijete moze iskoristiti kao put do laganog hakovanja sporne opreme.
Tramp bira i odredjuje propise koji ce poboljsati bezbjednost drzavnih institucija i ne zeli da zbog licnog interesa nelojalnog dijela establismenta ugrozi bezbjednost institucija i nacije. To treba pozdraviti kao veoma dobar drzavnicki potez.
Istovremeno nasu vladu treba kritikovati zbog potpunog nedostatka sluha i brige za vladine institucije i gradjane . Naime vlada i njeni inspekcijski organi dozvoljavaju MTEL-u da zarad malih novaca dopustaju primjenu potpuno supljeg i nesigurnog i neadekvatnog sistema iz programa ZTE . Propusti i ranjivosti VDSL modema ZTE su odavno predoceni inspekcijskim organima iz oblasti IT medjutim oni “blazeno cute” i ne pada im na pamet da se maknu iz svog konformnog polozaja zarad sigurnosti “nekih tamo , informaticki nepismenih”.
A u ovoj drzavi je vecina koristnika takva , informaticki nepismena skupina ljudi koji vjeruju ovoj vlasti i njenim “inspektorima”.
Samo, kako zamijeniti Huawei kad je vecina instalirane opreme od tog proizvodjaca? Osim toga, ovo se odnosi samo na drzavne institucije, ne i na privatnike ako se ne varam.