BANJALUKA, Više od 80 odsto ratara u RS koji se bave uzgojom strnih žita, u prvom redu pšenice, odlučilo je da zbog veoma niske otkupne cijene zadrži cjelokupan ovogodišnji urod pšenice u sopstvenim spremištima umjesto da ga proda.
Na ovo je juče upozorio Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, koji je dodao da je Vlada RS pokušala da spasi situaciju time što je dogovorila otkup pšenice za potrebe Robnih rezervi RS, ali da se ratarima više isplati da pšenicu prerade u stočnu hranu.
“Mlinari proizvođaču nude otkupnu cijenu od 40 do 45 feninga po kilogramu, što je izuzetno malo. Sa druge strane, tu je otkupna cijena od pola KM po kilogramu, koju nudi Direkcija za robne rezerve RS, koja nije loša, ali bi tek cijena od 63 feninga po kilogramu pšenice imala smisla jer tek s njom ratar bi mogao da zaradi nešto, a ne da samo presipa iz šupljeg u prazno”, kazao je Usorac.
On je podsjetio da je u jesen 2007. godine u RS strnim žitima zasijano oko 57.000 hektara, od čega pšenicom 31.700, te da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS potpisalo ugovor sa sedam pravnih lica s područja RS koja će otkupljivati pšenicu za potrebe Robnih rezervi.
Mile Mirković, direktor “Agrosemberije BN” iz Bijeljine, jednog od otkupljivača, rekao je da kod njih još nije počeo otkup pšenice jer se čeka ovjera ugovora od strane Direkcije za robne rezerve RS, ali da je pretpostavka da će se za prodaju pšenice odlučiti samo 20 do 25 odsto ratara.
“Od toga će se najvjerovatnije njih pola odlučiti za mlinsku industriju jer ona odmah isplaćuje novac, a druga polovina za nas”, kazao je Mirković.
Slavko Tatić, direktor Zemljoradničke zadruge “Sitneši” iz Srpca, u kojoj je otpočeo otkup tržnih viškova žitarica za potrebe Direkcije za robne rezerve RS, kazao je da nije zadovoljan ovogodišnjim odzivom srbačkih ratara.
“Do sada smo otkupili samo 105 tona tržnog viška pšenice ili jednu petinu od planiranog, a razlog je slabiji prinos zbog šteta od nevremena koje je opštinu Srbac u tri navrata zadesilo tokom juna i što je jedan broj proizvođača zbog ranijih obaveza pšenicu predao u Mlinsku industriju ‘Nova Topola'”, rekao je Tatić.
On je dodao da je proizvođačima koji su predali žito isplaćeno 70 odsto novčanih sredstava, a da će preostali dio biti isplaćen za desetak dana. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.