Traže da finansijska policija provjeri poslovanje GIKIL-a

TUZLA,  Radnici “Global Ispat koksne industrije Lukavac” (GIKIL) i predsjednica Sindikata hemije i nemetala BiH Kata Iveljić pozvali su juče Finansijsku policiju da ispita poslovanje ove fabrike nakon što je menadžment zaposlene optužio da su krivi za otkazivanje ugovora s kupcima, jer su nekoliko dana štrajkovali.
Predstavnik Sindikata GIKIL-a Nezir Kovačević kaže da ugovor o isporuci maleinske kiseline nije raskinut zbog toga što su radnici ovog mjeseca blokirali kapiju preduzeća, kako tvrdi menadžment, već zbog cijene koja ne odgovara kupcu.
“Ovaj problem s kupcem traje već godinu dana, a ne od kada su radnici stupili u štrajk. Ako smo krivi za to, onda neka kažu ko je odgovoran što je u aprilu stala s radom fabrika katrana, a u avgustu fabrika đubriva”, istakao je Kovačević.
Njegov kolega Mehmed Osmić upozorio je da su radnici izloženi mobingu i pritiscima kako bi odustali od zahtjeva za hitnu isplatu decembarske plate.
Radnici su osmodnevnu blokadu izvoza proizvoda GIKIL-a prekinuli nakon što su dobili dvije zaostale plate, ali su upozorili da će ponovo blokirati izvoz u februaru, ako im ne bude isplaćena decembarska plata. Iako Uprava GIKIL-a tvrdi da je teško stanje u preduzeću uzrokovano svjetskom ekonomskom krizom, radnici navode da koks, kao glavni proizvod ove fabrike, redovno odlazi na inostrano tržište, te traže odgovor gdje odlazi novac od njegove prodaje. Radnike je u namjeri da uđu u trag zarađenom novcu podržala i predsjednica Sindikata hemije i nemetala BiH.
“Smatrali smo da ćemo nakon štrajka nastaviti razgovarati, ali umjesto toga krenule su prijetnje i mobing prema radnicima da ne smiju odmrznuti štrajk zbog decembarske plate”, izjavila je Iveljićeva navodeći da je takav odnos prema zaposlenima nedopustiv.
Radnici su upozorili da je imovina GIKIL-a, koja je u većinskom državnom vlasništvu, ali je data na upravljanje indijskoj porodici Mital i njihovoj kompaniji “Global Ispat Group”, pod hipotekom, te da strani partner ne poštuje sporazum o ulaganjima. U Sindikatu ističu da zbog lošeg ugovora između strateškog partnera i Vlade Tuzlanskog kantona, nisu u mogućnosti da bilo šta promijene, iako stalno ukazuju na nezakonitosti. Iveljićeva je zato pozvala Skupštinu TK da sazove vanrednu sjednicu, na kojoj će biti obavljena detaljna analiza poštivanja ugovora, ne samo sa aspekta prava radnika, već i ulaganja u GIKIL.
Vlada TK, koja je 69 odsto svog kapitala dala na upravljanje indijskom strateškom partneru, još se nije oglasila u vezi s ispunjavanjem ugovora u GIKIL-u.
Zatražena intervencija Vlade FBiH
Međunarodna federacija metalskih radnika (IMF) uputila je pismo premijeru Federacije BiH Mustafi Mujezinoviću zahtijevajući da hitno interveniše kako bi bilo zaustavljeno kršenje prava radnika u GIKIL-u. U pismu su izrazili zabrinutost za zdravlje lukavačkih radnika i sumnje da mnogi boluju od raka pluća.
Ova organizacija je bh. vlasti upozorila da je “Global Ispat Group” u brojnim zemljama u kojima posluje kršila ugovore o ulaganjima. Kao primjer navedena je Bugarska, gdje su Indijci ostavili velike dugove, čeličana u Libiji otišla je u stečaj zbog nerealizovanih ulaganja, dok je nigerijska vlada, gdje su plate radnicima u čeličanama kasnile i po deset mjeseci, raskinula ugovor s ovom grupacijom.Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts