BANJALUKA, “Elektroprenos BiH” mogao bi da se suoči s odštetnim zahtjevom u iznosu od čak 25 miliona KM ukoliko Sud BiH prihvati tužbu dijela radnika preduzeća protiv te jedine zajedničke državne kompanije, saznaju “Nezavisne”.
Više od trećine radnika “Elektroprenosa”, odnosno njih oko 500, isključivo sa područja FBiH, tužilo je prije nekoliko mjeseci preduzeće smatrajući da su im primanja od 2006. godine “zakinuta” pogrešnom primjenom Pravilnika o radu i platama. Petina zaposlenih, takođe mahom iz FBiH, podnijela je tužbe zbog, kako smatraju, isplata dnevnica nižih od propisanih.
Spor je, kako saznajemo, nastao zbog različitog tumačenja i međusobne neusaglašenosti internih akata kompanije koji su doveli do isplatnih zahtjeva kojima se probija budžetski okvir za troškove radne snage koji godišnje određuje Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK).
U “Elektroprenosu BiH” ističu da je to posljedica višegodišnjih entitetskih podjela unutar Uprave preduzeća, koje onemogućavaju usvajanje neophodnih akata za njegovo nesmetano funkcionisanje.
Naši sagovornici ukazuju i na upitnu moralnost tužbenih zahtjeva s obzirom na to da se zaposleni u tom državnom preduzeću nalaze u materijalno privilegovanom položaju u odnosu na većinu bh. radnika.
“U prošloj godini kada su sva preduzeća i korisnici budžeta u BiH nastojali da sačuvaju radna mjesta čak i po cijenu smanjenja plata, radnicima ‘Elektroprenosa’ mjesečna primanja su povećana za sedam odsto i prosječno iznose 1.300 KM. Uprkos tome, oni ‘traže hljeba preko pogače'”, ocjenjuje naš izvor odlično upućen u poslovanje kompanije.
“Elektroprenos” zapošljava ukupno 1.350 radnika, od čega oko 800 iz FBiH raspoređenih uglavnom u operativnim područjima sa centrima u Sarajevu, Tuzli i Mostaru, dok je 550 radnika iz RS mahom koncentrisano u banjalučkom operativnom području.
Mevludin Kuljanin, predsjednik Sindikata “Elektroprenosa”, koji okuplja zaposlene u sarajevskoj regiji, podržava radnike koji su podnijeli tužbe, tvrdeći da prilikom isplata nisu poštovani pravilnici kompanije.
“Mi ne tražimo povećanja primanja, već poštivanje postojećih pravilnika. Spremni smo na vansudsko poravnanje, ali do sada nismo mogli naći dogovor s Upravom. Nije nam jasno zbog čega nisu postupili po odluci DERK-a, koji je ove godine odobrio povećanje troškova radne snage za 17,5 odsto”, kaže Kuljanin.
Upitan da li je tačno da bi se traženim isplatama u periodu od 2006. do 2009. godine probio budžet kompanije, Kuljanin je rekao da to “nije briga radnika, već menadžmenta”.
Radnici “Elektroprenosa” iz RS, smatraju, pak, da tužba protiv kompanije u kojoj redovno primaju solidne plate za bh. uslove nije rješenje. Za njih je, ističu, najvažnije da preduzeće svake godine podijeli cjelokupan fond za troškove radne snage koji im odredi DERK.
“Prihvatili samo kao činjenicu da smo ograničeni budžetom i želimo da pregovorima s Upravom kompanije i dođemo do kolektivnog ugovora kojim bi se regulisala sva otvorena pitanja, a ne da to rješavamo preko sudova”, ističe Drago Malešević, predsjednik Sindikalne organizacije “Elektroprenosa”, koja okuplja radnike iz RS.
Ukoliko bi Sud BiH uvažio tužbu radnika iz FBiH, naši izvori kažu da bi se odštetni iznos mogao obezbijediti samo na teret troškova radne snage, uključujući i plate zaposlenih iz RS, jer je zakonski regulisano da se dobit preduzeća može usmjeriti isključivo u investicije. To bi, ukazuju, praktično predstavljalo “ekser u mrtvački kovčeg” preduzeća duboko podijeljenog različitim entitetskim interesima. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
1350 zaposlenih u Elektroprenosu? salite se! neka mi neko ko radi u Elektroprenosu i cita ovo kaze lijepo da li je stvarno potrebno 1350 ljudi??? ja mislim da cifra nikako ne bi smjela biti veca od 150!
ing: pa očigledno se njihov rad u Elektroprenosu zasniva na distribuciji struje preko leđa, a ne preko žica.
o,narode pa ima li posla za mlade ,stare,pripravnike?juce ste izjavljivali da glasate za promjene da bi omladina i otpusteni radnici imali posla.pa kakvi su ovo rezultati.neko laze ili rezultati ili vase izjave.nisam ocekivao povratak SDS,PDP,ocekivao sam nesto novo.naravno,na osnovu vasih izjava bilo je jasno da sa postojecom vlasti niste zadovoljni.znaci da nista ne znamo”kuca,poso…poso,kuca”dobro pjeva Ekrem