BRISEL, Zemlje zapadnog Balkana žele da nađu pravo mjesto u budućoj finansijskoj perspektivi EU zato su Briselu predstavile zajednički prijedlog linearnog povećanja podrške koju dobijaju države na putu evrointegracija.
U ime kolega sa zapadnog Balkana potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić u Briselu je predstavio prijedloge za oblikovanje finansijske podrške EU regionu do kraja ove decenije.
Riječ je o dvije ključne ideje: da se ne čeka ulazak u Uniju da bi se povećala sredstva koje zemlje dobijaju iz evropskih pristupnih fondova, kao i da zemlje zapadnog Balkana uđu u tzv. “evropsko polugodište”, pri čemu bi prikazale planove svojih nacionalnih budžeta, na osnovu kojih bi EU mogla da im da garancije za izlazak na tržište kapitala.
U trenutku kada se u EU razgovara o budućoj finansijskoj perspektivi koja će se odnositi na predstojeću deceniju od suštinskog je značaja da se “pravila igre promijene” i da evropska finansijska podrška bude ravnomjernije raspodijeljivana.
“Ono što mi iz Srbije i sa zapadnog Balkana kažemo jeste – da mi istu sumu novca želimo drugačije da raspodijelimo. Da bude mnogo više novca prije nego što uđemo, a značajnije manje onda kada postanemo članice. Da se, dakle, postigne prirodna i linearna progresija”, izjavio je Đelić poslije obraćanja Odboru za pitanja budžeta u Evropskom parlamentu.
On je naveo da Hrvatska godišnje dobija 150 miliona evra i da će kada uđe u EU, što bi kako se pretpostavlja trebalo da se desi 2013, ta suma iznositi dvije milijarde evra.
“To će predstavljati skok koji zemlja neće moći da apsorbuje”, kaže Đelić i dodaje:”To nije ono što sama Evropa želi i mi joj danas nudimo da promijeni mehanizam – da politički i finansijski ishodi budu u skladu sa strategijom. A ne da se zbog birokratije ništa ne mijenja, a da to ima ekonomske posljedice. Moram reći, da bi tolike razlike između Hrvatske, Mađarske, Bugarske i Rumunije, sa jedne i BiH, Srbije i Albanije sa druge strane, imala i političke posljedice”.
Potpredsjednik Vlade Srbije posebno je naglasio značaj zajedničkog nastupa zemalja zapadnog Balkana u vezi sa ovim pitanjem, rekavši da bi riječi izgovorene ovom prilikom u Briselu bile mnogo slabije da je govorio samo u ime svoje zemlje.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Majko moja pa ovi bi pare a da baš ništa ne rade, i ne samo što to žele nego to na glas i kazuju 🙂